Od 2012 roku za osoby wstępujące do policji będą opłacane składki na ubezpieczenie społeczne na takiej samej zasadzie jak za wszystkich pracowników. Nie wiadomo jednak, kiedy będą oni mogli przejść na emeryturę.
Rząd zapowiedział rewolucję w systemie emerytalnym wszystkich służb mundurowych. Na razie nie ma nawet założeń do ustawy.
– Nie wiadomo nie tylko, jak będzie przebiegać ubruttowienie poborów policjantów, ale także czy osoby wstępujące do służby będą musiały służyć w tej służbie do czasu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – mówi Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Przygotowany przez rząd Donalda Tuska Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011 zakłada upowszechnienie systemu emerytalnego opartego na opłacaniu składek przez pracodawców. Według wiceministra Ludwika Koteckiego szczegóły programu będą znane do końca czerwca.
– Rząd nie wie, jakie będą wydatki związane z opłacaniem składek przez resort spraw wewnętrznych i administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Nie wiadomo, czy policjanci i żołnierze będą mogli oszczędzać w otwartym funduszu emerytalnym (OFE). Jeśli okaże się, że będą mieli taką możliwość, to budżet państwa będzie musiał wpłacić do OFE realne pieniądze – mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) potwierdza, że nowe zasady przechodzenia na emerytury będą dotyczyć wyłączenie osób, które wstąpią do służby po 31 grudnia 2011 r.
– Młodzi policjanci będą świadomi tego, że będą już objęci powszechnym systemem emerytalnym. Funkcjonariusze, którzy teraz służą w policji, będą przechodzić na emeryturę na podstawie obecnie obowiązujących zasad – potwierdza Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.
Związki zawodowe zwracają uwagę, że rządowe propozycje nie uwzględniają m.in. specyfiki pracy. Dla policjantów konieczne będzie stworzenie systemu emerytur pomostowych.
– Należy zachęcać funkcjonariuszy do dłuższej pracy, bo to już teraz przyniesie wymierne korzyści budżetowi, niż debatować, jak będzie wyglądał system emerytalny dla tych służb za 30 czy 40 lat – podsumował dotychczasowe negocjacje w sprawie emerytur mundurowych wicepremier Waldemar Pawlak.
Komentarze (23)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeNiech sobie od koryta odejmą i żyją za pensje policji i strażaka z rodzinami!
ZŁODZIEJE
bedzie sie żądzić w mieście
-Prezdent-Premier SA
Mam 45 stazu pracy nie mam wieku-to jest dopiero zagadnienie.
Co ty piszesz?! Nauczyciele już nie mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury(po 30 latach pracy). Tylko dla starszych nauczycieli przewidziano możliwość przechodzenia na świadczenia kompensacyjne (bardzo niskie). Ja jako nauczyciel 40 letni z 15 letnim stażem pracy będę pracować do 65 lat. Jedynie "mundurówka" przechodzi jeszcze po staremu na emerytury. Nowe zasady przechodzenia na emerytury będą obowiązywać tylko nowo przyjętych, chyba od 2012. Więc stara gwardia, nie ma się czego obawiać. Nie wprowadzaj ludzi w błąd, tylko trochę poczytaj.
Chyba się nie boją?
ot państwo prawa
Zamiast tzw. "przywilejów" dobrze i godnie zapłacić.
Wszystkich traktować tak samo. Dlaczego sędziowie i prokuratorzy nie płacą ZUS ? Dać im godziwie zarobić i niech płacą na swoją emeryturę. Bo co to jest "stan spoczynku" ?
Też spoczywam na razie za emeryturkę zanim spocznę na wieki.
Równe prawa dla wszystkich.
przywilejów kościoła i księży niech pracują "za bóg zapłać " i "żyją nadzieją " jak
każą to robić tzw. wierzącym . Tyle przywilejów i zwolnień fiskalnych nie ma
w Europie nikt . W Krakowie jest to szczególnie widoczne ... a "politycy"
nadskakują im jak kundelki . Dobrze ,że rośnie pokolenie wyleczone z tego
że wiara i krzyż pomaga i ułatwia życie. Swoją drogą komunitaty o głodnych
dzieciach na żadnej władzy nie robią wrażenia .Nowe będzie jak usłyszymy
ile tysięcy księży i mnichów jest niedożywionych i nie ma za co żyć ..
To będzie znak nowego "przełomu " ... Pożyjemy zobaczymy