Bezdomni, niepełnosprawni i osoby długotrwale bezrobotne łatwiej uzyskają unijną dotację na założenie spółdzielni socjalnej. Każda zatrudniona w niej osoba będzie mogła otrzymać 20 tys. zł.
Jak ustalił DGP, organizacje pozarządowe, które szkolą długotrwale bezrobotnych i osoby wykluczone społecznie w zakładaniu spółdzielni socjalnych, będą mogły również wypłacać im unijne dotacje oraz wsparcie pomostowe. Taką zmianę w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) w kwietniu wprowadzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Do tej pory spółdzielnie socjalne nie powstawały za pieniądze z UE, ponieważ środki na ten cel nie były wyodrębnione, a działania rozproszone w ramach dwóch różnych priorytetów PO KL.
Zdaniem organizacji pozarządowych możliwość wypłacania przez nie dotacji i wsparcia pomostowego osobom wykluczonym społecznie ułatwi zakładanie spółdzielni socjalnych i aktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych.
Każda osoba, która ukończy szkolenia i zostanie zatrudniona w niekomercyjnym przedsiębiorstwie, będzie mogła otrzymać jednorazowo 20 tys. zł, a przez sześć miesięcy wsparcie pomostowe.
– To solidne środki, które pozwalają uruchomić i prowadzić spółdzielnie socjalne – mówi Ilona Gosk z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Dodaje, że dzięki znowelizowanej w ubiegłym roku ustawie o spółdzielniach socjalnych te podmioty mogą lepiej funkcjonować na rynku. Nowela zwiększyła z 20 do 50 proc m.in. limit osób, które mogą być członkami spółdzielni, a nie należą do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.