Dyrektor urzędu pracy wykreśli z rejestru bezrobotnego, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni. Nie zrobi tego, jeżeli przerwy między kolejnymi zwolnieniami wynosiły ponad 30 dni.
Osoba, która długo przebywa na zwolnieniu lekarskim, może stracić status bezrobotnego. Dyrektor urzędu pracy ma prawo wykreślić ją z rejestru. Może tak postąpić z każdym bezrobotnym, także niepełnosprawnym. Dyrektor wyda decyzję o wykreśleniu z rejestru, jeśli bezrobotny był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni. Podejmie ją zarówno wtedy, gdy bezrobotny był przez ten czas niezdolny do pracy ciągle, jak i wówczas, gdy między zwolnieniami były przerwy. Jeśli jednak między kolejnymi zwolnieniami były one dłuższe niż 30 dni, to termin 90-dniowy liczy się od nowa.
Bezrobotny wykreślony z rejestru traci ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez urząd pracy. Będzie je miał, jeśli ubezpieczy go najbliższy członek rodziny – np. żona. Jeśli nie ma bliskich albo nie chcą go ubezpieczyć, może to zrobić, na jego wniosek, prezydent miasta. Po upływie okresu zwolnienia może się ponownie zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotny. Wtedy urząd ponownie zapłaci za niego składkę zdrowotną.
Żeby uzyskać status bezrobotnego, należy spełnić wiele warunków określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Zainteresowany nie może m.in. być zatrudniony ani wykonywać innej pracy zarobkowej. Musi także być zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.
– Osoba na zwolnieniu nie jest dyspozycyjna, dlatego nie może w tym czasie być jednocześnie bezrobotnym – mówi Elżbieta Szyndler, kierownik ewidencji i świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni.