Rusza waloryzacja rent i emerytur: komu i o ile wzrosną świadczenia?

01.03.2010, 13:20; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:36

Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona - od 1 marca 2010 r. - waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (41)

  • strazak037(2010-03-01 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ruszyła waloryzacja emerytur od 01 marca 2010r prosiłbym o umieszczenie kalkulatora żeby każdy mógł sobie zerknąć ile dostanie podwyżki bo stary kalkulator za 2009r nikomu już niepotrzebny dziękuję.

    Odpowiedz
  • Jak to ladnie brzmi.....(2010-03-01 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to ladnie brzmi: srednia emerytura w
    2010 r. wyniesie 1698 zl.
    A ile wynosi srednia emerytura obliczona dla calej populacji emerytow? 1000 zl ? Moze te wartosc dokladnie obliczona nalezaloby podac do publicznej wiadomosci.

    Odpowiedz
  • cd. nr 2(2010-03-01 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    PS.
    Dzis przeczytalem, ze polskiemu Rzadowi nie podoba sie bardzo w nowej strategii UE na lata 2010-2020 punkt o obnizeniu strefy ubostwa o 25%.

    Odpowiedz
  • kurator(2010-03-01 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dają jałmużnę, a chwalą się i piszą jakby działy się cuda...

    Jak sobie dawali, nic nie pisali, a dużo dostali!!!

    Odpowiedz
  • wika(2010-03-02 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ujawnić płace i podać wymagania na dane stanowiska do publicznej wiadomo,sci.To najlepszy sposób na motywowanie młodzieży do nauki.Pod warunkiem,że obsadzanie stanowisk ma na celu powierzenie ich najlepszym, a nie znajomym królika.

    Odpowiedz
  • oszukana przez państwo !!!(2010-03-02 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    DNO!!! Ja gdybym nie miała dołożonych 5 lat przymusowej pracy to na emeryturę od zarobków przeszłabym w 2009r. Emerytura wyniosłaby 2.611 zł brutto. Będę pracowała jeszcze 5 lat i w 2014 r. dostanę emeryturę w kwocie brutto 1.958 zł. Państwo w majestacie prawa okradło mnie z 653 złotych brutto miesięcznie. A przecież kwota mojej emerytury z 2009 r. byłaby już 2 razy waloryzowana od marca 2009r. wskaźnikiem 6,1% i od 1 marca 2010 r. wskaźnikiem 6,42%. DNO!! UKRADZIONO MI 5 LAT z ŻYCIA w zamian za dużo mniejsza emeryturę. DNO !!!

    Odpowiedz
  • J-23(2010-03-02 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    DO OSZUKANEJ.
    WALORYZACJA W 2010 ROKU WSKAŻNIK 6,42%? POMYŁKA, CHCIAŁBYM MIEĆ TAKĄ WALORYZACJĘ.
    POZDRAWIAM.

    Odpowiedz
  • emerytka po studiach(2010-03-02 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    do j.23do mojej nauczycielskiej emerytury 1200,zl waloryzacja54zl to duzo i malo,ze wzgledu na podwyzki, czynszu o 70, zl prad gaz,mam orzeczenie o calkowitej niezdolnosci do pracy i duze oplaty zdrowotne,tak ze nie ma co zazdroscic emerytom, lepiej drzewieckiemu.

    Odpowiedz
  • babakus(2010-03-02 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do oszukanej.
    Niestety, nasze pokolenie musi spłacić kredyty z poprzednich lat - emerytalny też. Ktoś musi zapracować na te 7 mln emerytów i rencistów. Wypadło na nas?

    Odpowiedz
  • rolnik(2010-03-02 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do babakus

    Nic się nie zmienia padnie też na Ciebie

    Odpowiedz
  • krys(2010-03-02 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    niestety taka taka jest kolej rzeczy, my pracowaliśmy na naszych rodziców,teraz
    nasze dzieci pracują na nas!!! a wnuki będą pracowały ,na nasze dzieci...

    Odpowiedz
  • znękana emerytka(2010-03-02 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do babakusa To tamci emeryci nie płacili składek przez 40 lat bo większość tyle przepracowało PL,to może to pokolenie płaci na tych co przepracowali po 15 lat w policji w wojsku no i prezydenci posłowie ministry to na nich płacicie i dobrze dalej wybierajcie POpaprańców a będzie coraz lepiej.A co jeśli dwoje przepracowało po 40 lat i nie zdążyło przejść na emeryturę to gdzie te składeczki poszły do nieba za zmarłym nie przysyła mi ani grosza no chyba,że Bóg potrzebuje też z emeryturą zmarłych.Zobaczymy jakie młodzi będą mieli emerytury i czy będą mieli,kto na was zapracuje jak nie chcecie mieć dzieci.Dziadki wam nie dadzą bo ich nie będzie.

    Odpowiedz
  • do nr 9(2010-03-02 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Babakaus, prosze odbierac sobie emerytury swoim rodzicom czy dziadkom i wplacac na Indywidualne Konto Emerytalne.
    Prosze dowiedziec sie jak funkcjonuje system emerytalny i nie pisac bzdur na forum.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2010-03-02 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    malo tyko 38 pln podwyzki do malejej, renty. boze ...kiedy wybory precz z .po.

    Odpowiedz
  • radny(2010-03-02 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Posłowie z tytułu inflacji dostali po 400 zł, a biedny lud po 40.

    Odpowiedz
  • 60+(2010-03-02 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Wydłużają wiek emerytalny a zmniejszają emerytury .ZUS nie zawiadamia o zwaroryzowanych składkach za lata 2007,2008 i 2009 pomimo że jest ustawa -coś znów "wykombinują"złodziejstwo w majestacie prawa .Głosuj dalej na listy partyjne i "dyscyplinę patyjną"a będziesz mieć "godną emeryturę"!!!(czyt."głodną")

    Odpowiedz
  • emerytka 2014(2010-03-02 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    do nr 12. Ma Pani rację. My mamy pracować dłużej - 5 lat przymusowej pracy - aby emerytury dostawali mundurowi po 15 latach pracy. A przecież gdyby każdy pracował na swoją emeryturę to nikt do nikogo nie miałby pretensji. Dlaczego ja mam pracować 40 lat do 60 lat życia i dostać ******** emeryturę od uzbieranych składek. Po dołożeniu mi 5 lat pracy - składki mam odprowadzane od najniższego wynagrodzenia. Wyszedł taki paradoks im więcej lat pracy tym moja emerytura coraz mniejsza. Bo eksperymentalna emerytura w 2014r. jaka dostanę na nic mi nie wystarczy. Nie dano nam prawa wyboru. Czy emerytura od moich zarobków z 20 lat czy też "eksperymentalna" od składek. Zadecydowano za mnie. Tyraj człowieku jeszcze 5 lat bo trzeba utrzymać młodych mundurowych emerytów, więc pracuj człowieku a za 5 lat dostaniesz nie emeryturę lecz wielkie gó...no.

    Odpowiedz
  • emerytka 2014(2010-03-02 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    do 60+ ( Rozumiem, że jesteś z rocznika 1954 +_) Nie wysyłają zawiadomień w ZUS bo już za 2008r. jeżeli masz mniej jak 5 lat do 60-tki muszą na informacji ZUS podać prognozowaną emeryturę z nowego systemu. I tu możesz sobie porównać ile dostaniesz w 2014r. i wyliczyć sobie ile dostałabyś po staremu gdybyś odeszła na emeryturę na przykład w 2009r.gdyby nasz kochany Rząd nie dołożył nam 5 lat przymusowej pracy. DNO !!! Liczę na wprowadzenie projektu obywatelskiego czyli emerytur po 35 latach opłacania składek na ZUS przez kobiety i po 40 latach ich opłacania przez mężczyzn. Może to trochę zlikwiduje te niesprawiedliwości emerytalne. Dlaczego mundurowi nie mogą dostawać emerytury po na przykład 25 latach pracy w tym 15 lat jako mundurowi. To też jest pomysł. Nie byłoby młodych emerytów, którzy sobie dorabiają - będąc atrakcyjniejszymi dla pracodawców jak 56-cio letnia kobieta. Ta wiadomo,że aby dotrwać do emerytury zgadza sie pracować za najniższe wynagrodzenie. Choć już mając 55 lat legitymowała się ponad 35 letnim stażem ubezpieczeniowym DNO !!!

    Odpowiedz
  • Babina(2010-03-02 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mimo, że to już 2 marca 2010, kalkulator źle liczy. Wskaźnik ubiegłoroczny!

    Odpowiedz
  • strazak037(2010-03-02 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zmieniono datę kalkulatora na 2010r.do obliczenia waloryzacji i nie zmieniono ustawień na 4,62% proszę o poprawkę dzękuję.

    Odpowiedz