Ubranka

1000 zł zapomogi możemy również przeznaczyć na komplet ubranek. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że wyposażymy naszą pociechę na kilka najbliższych lat. Dziecięce body, czyli jednoczęściowa bielizna dla malucha, średnio kosztuje 22 zł, kaftanik – 13 zł, kombinezon z kolei to wydatek rzędu ok. 60 zł. Zakupione za becikowe ubranka powinny jednak wystarczyć przynajmniej na kilka pierwszych miesięcy.

Zapas pieluch

Jednorazowe pieluchy to nie tylko olbrzymia wygoda, ale również wielki wydatek. Paczka zawierająca 78 sztuk kosztuje bowiem ok. 60 zł. Jeżeli przeznaczymy całe becikowe na pieluchy, będziemy mogli takich paczek kupić 17.

Szczepionki

Oprócz obowiązkowych szczepień, które są bezpłatne, maluchowi można zafundować zestaw tzw. szczepień zalecanych oraz szczepionki skojarzone. Szczepionki zalecane są oczywiście płatne, ale jeżeli ich nie wykupimy, nasza pociecha nigdy nie będzie zaszczepiona przeciwko pneumokokom (ok. 300 zł dawka) czy rotawirusom (ok. 400 zł dawka). Szczepionka skojarzona może z kolei chronić przed pięcioma, a nawet sześcioma, chorobami, wymagając jednocześnie tylko jednego wkłucia. Szczepionkę trzeba niestety powtarzać, ale stosując ją, w ciągu 18 miesięcy można zmniejszyć liczbę wkłuć z 10 do 4. Oznacza to dla malucha dużo mniej stresu i bólu. Koszt jednej dawki to zwykle 130 – 150 zł.

Szczepionki to bez wątpienia najlepsza inwestycja. Po pierwsze mają one olbrzymi wpływ na przyszłość naszej pociechy, po drugie takiego prezentu maluch na pewno nie otrzyma od najbliższych, którzy będą go odwiedzać. 

Iwona Aleksandrzak