Od 1 marca osoby samozatrudnione przekazujące do ZUS dokumenty w formie papierowej nie będą musiały same ich wypełniać. Zrobią to za nich pracownicy zakładu.
– Już wcześniej nasi pracownicy pomagali w wypełnianiu dokumentów osobom prowadzącym małe firmy. Najczęściej gdy trzeba było korygować błędy. Wtedy pracownik drukował gotowy dokument, który wystarczyło tylko podpisać – mówi Ewa Pancer, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Gdańsku.
Od początku marca w przypadku składania dokumentacji rozliczeniowej przez osobę prowadzącą jednoosobową firmę będą wykorzystywane wcześniejsze dokumenty. System komputerowy przeprowadzi identyfikację konta i sprawdzi poprawność danych. Umożliwi też weryfikację minimalnych podstaw wymiaru składek i ich wysokości oraz wcześniej składanych formularzy ubezpieczeniowych.
– W pierwszej kolejności skorzystają z tego osoby prowadzące małą gastronomię, wynajmujące pokoje i zajmujące się drobnym handlem. Ze względu na niewielkie obroty nie korzystają z pomocy księgowych – dodaje Ewa Pancer.
W całej Polsce do oddziałów ZUS trafia miesięcznie około 1,2 mln papierowych dokumentów ubezpieczeniowych dostarczonych przez płatników składek. Jednak nie wszystkie osoby prowadzące małe firmy zdecydują się na samodzielne rozliczenie z ZUS.
– Korzystam z biura rachunkowego, bo sama się na tym nie znam – mówi Edyta Woźniak z Warszawy.