Ponad 90 proc. polskich nauczycieli ma wyższe wykształcenie, ale tyko około 25 proc. z nich posługuje się językami obcymi. Angielski dobrze znają tylko nauczyciele z krótkim (do pięciu lat) stażem pracy w szkołach. Najsłabiej znają języki obce osoby ze stażem pracy powyżej 20 lat.

– W mojej szkole 20 na 45 zatrudnionych nauczycieli posługuje się tylko językiem rosyjskim. Nie mogą więc korzystać z propozycji wymian, które dostajemy od innych europejskich szkół, ani korzystać z obcojęzycznych źródeł, przygotowując się do lekcji – mówi Tomasz Malicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 7 września 2004 roku w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz.U. nr 207, poz. 2110), powinni posiadać zaawansowaną znajomość języka obcego i posługiwać się terminologią specjalistyczną z zakresu ukończonych studiów.

– Dla dyrektora szkoły znajomość języka obcego przez nauczyciela to bardzo ważna informacja. Jest to też jeden z warunków awansu zawodowego – mówi Tamara Starachowska, dyrektor gimnazjum w Międzyzdrojach.