Funkcjonariusz, który w wyniku służby zachoruje, dostanie jednorazowe odszkodowanie lub pieniądze za zakup środków ortopedycznych.
Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób funkcjonariuszy. Nowy wykaz chorób zawodowych uwzględni dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Będzie on określony w ustawie, a nie, tak jak dotychczas, w rozporządzeniu.
Obecnie reguluje to rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą w policji, z tytułu których przysługują odszkodowania określone w ustawie (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 75 z późn. zm.).
Zgodnie z rządową propozycją za chorobę zawodową zostanie uznana tylko ta przypadłość, która powstała w związku z warunkami lub występującymi czynnikami szkodliwymi w czasie pełnienia służby. W praktyce więc prawo do świadczenia będzie mieć funkcjonariusz, który wykonuje służbę w miejscu, w którym jest narażony np. na podwyższoną temperaturę, tak jak ma to miejsce w przypadku strażaków.
Funkcjonariusz będzie miał także możliwość ubiegania się o przyznanie jednorazowego odszkodowania za zwrot kosztów zakupu, np. przedmiotów ortopedycznych czy świadczeń stomatologicznych, jeżeli korzystanie z nich było efektem wykony