Studia podyplomowe są szansą na znalezienie lepszej pracy albo na awans. Ale zanim zdecydujemy się na wydanie kilku tysięcy złotych, warto dowiedzieć się jakie kwalifikacje i uprawnienia otrzymamy po ich ukończeniu.

Studia podyplomowe są dobrym pomysłem dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje zawodowe. Przeznaczone są dla osób z wyższym wykształceniem (posiadających dyplom magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędny). W ubiegłym roku akademickim liczba słuchaczy wyniosła 168,4 tys., a największą popularnością cieszyły się kierunki ekonomiczne i administracyjne, pedagogiczne oraz medyczne. Przeciętny koszt studiów podyplomowych w Polsce to 4 tys. zł. Ceny różnią się w zależności od wybranego kierunku. Dlatego, aby nie stracić zainwestowanych pieniędzy należy przede wszystkim dobrze wybrać kierunek i uczelnię.

Warto sprawdzić czy faktycznie kierunek studiów podyplomowych zwiększy nasze możliwości awansu i polepszy pozycję zawodową na rynku pracy. Musimy także wiedzieć czy studia umożliwią zdobycie niezbędnych kompetencji z wybranej dziedziny, jakie uprawnienia otrzymamy po ich ukończeniu oraz jakim egzaminem są zakończone. Tak jest w przypadku studiów, których ukończenie umożliwia zdobycie uprawnień koniecznych do wykonywania zawodu (np. bibliotekarza czy głównego księgowego sektora finansów publicznych). Należy wnikliwe przejrzeć ofertę dydaktyczną i nie sugerować się jedynie nazwą kierunku. Wybierając studia podyplomowe trzeba zastanowić się czy zdobyta wiedza szybko się nie zdezaktualizuje, a oferta dydaktyczna to tylko odpowiedź na chwilowe trendy na rynku. Musimy również wiedzieć dla kogo kierowane są studia podyplomowe – dla laików czy specjalistów. Decydując się na studia z zupełnie nowej dziedziny musimy mieć pewność, że nie będzie od nas wymagana na wstępie wiedza, z tego zakresu i będziemy mieli szansę poznać także podstawy.

Jeśli zdecydowaliśmy się już na kierunek studiów i zastanawiamy się nad wyborem uczelni, dobrym pomysłem jest sprawdzenie ostatnich rankingów szkół wyższych. Dla pracodawców ważna jest również renoma szkoły. Warto porównać ceny do programu nauczania. Jeśli chcemy być pewni trafnego wyboru należy przejrzeć plan zajęć, sprawdzić kto wykłada na uczelni, jakie kompetencje i praktyczną wiedzę posiada kadra, w jakim trybie odbywają się studia (wieczorowym czy zaocznym) oraz lokalizację. Tak, aby najlepiej dopasować studia do naszych potrzeb i czasu pracy. Ważne jest również to jaką formę będą miały zajęcia (wykłady, konwersatoria czy warsztaty). Można poszukać aktualnych opinii o uczelni i wybranym kierunku na forach internetowych.

Jeśli mamy wątpliwości dotyczące uczelni lub kierunku to można szukać wiadomości u źródła. Uczelnia ma obowiązek udzielić wszelkich, interesujących nas informacji na temat prowadzonych studiów podyplomowych.