Coraz częściej zagraniczne firmy chcą również zatrudniać inżynierów, lekarzy oraz informatyków - dodał WUP w przesłanym dziś komunikacie.

Od lipca 2007 r. do lipca 2008 r. do warszawskiego WUP w ramach sieci EURES (European Employment Services) wpłynęły 784 oferty pracy za granicą.

Najwięcej miejsc pracy dla Polaków oferowali przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii (6.790), Irlandii (1.067), Cypru (583), Hiszpanii (528) oraz Norwegii (306).

"Większość to oferty długoterminowe"

"Większość to oferty długoterminowe, skierowane do osób znających w stopniu komunikatywnym język angielski i niemiecki oraz w stopniu podstawowym język hiszpański. Przeważały propozycje dla opiekunek nad osobami starszymi, kierowców z prawem jazdy kat. C,D,E" - czytamy w komunikacie WUP.

Dużym zainteresowaniem cieszyli się również sezonowi pracownicy w rolnictwie, sprzedawcy, mechanicy, spawacze, rzeźnicy, kelnerzy, pokojówki, animatorzy kultury, murarze, stolarze oraz inżynierowie.

Do zagranicznych pracodawców wysłano 1.927 podań kandydatów, którzy spełnili stawiane warunki.

WUP przeprowadził pięć rekrutacji dla zagranicznych pracodawców

WUP przeprowadził pięć rekrutacji dla zagranicznych pracodawców m.in. z Irlandii dla sprzedawców, asystentów i menadżerów; z Finlandii dla spawaczy; Wielkiej Brytanii do prac sezonowych w ogrodnictwie, Francji dla obsługi hoteli. WUP szacuje, że dzięki tym rekrutacjom pracę przyjęło ponad 600 osób.

Liczba ofert dla Polaków systematycznie rośnie. W 2007 r. ponad 800 firm złożyło oferty pracy do warszawskiego WUP, czyli o 20 proc. więcej niż w 2006 r. (644 oferty) i 50 proc. więcej niż w 2005 r. (302 oferty).

Od 1 maja 2004 r. Polacy mają możliwość korzystania z międzynarodowego pośrednictwa pracy EURES, które ułatwia zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Szwajcarii.

W ciągu ostatnich czterech lat ze służbami EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy skontaktowało się ponad 20 tys. osób poszukujących zatrudnienia za granicą.