Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi wykazy uprawnionych do emerytur pomostowych

autor: Bożena Wiktorowska16.02.2010, 14:00; Aktualizacja: 16.02.2010, 14:14

Pracownicy mają prawo złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli pracodawca nie będzie chciał płacić składek na przyszłą emeryturę pomostową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • zenek(2010-02-16 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    No tak ja też pracowałem 5 lat w Hucie oddelegowany przez Moj zaklad ,a skierowany bylem przez Ministerstwo Gospodarki >pracowalem po 123 a nawet 16 godzin a ministerstwo oplacalo ZUS od najnizszej w kraju bylem na tak zwanym eksporcie i dzis nie mam nic z tego ? dlaczego???

    Odpowiedz
  • Do Premiera RP.(2010-03-01 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Premierze -jako osoba reprezentująca określone zainteresowane grupy zawodowe zwracam się do Pana w sprawie totalnego łamania przez Rządy RP (w tym także przez pana rząd )- praw osób zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach ..
    Aby zrozumieć całokształt tego problemu należy wrócić jeszcze pamięcią do reform J. Buzka w tym temacie z roku 1998.
    We wspomnianym roku dokonane zmiany do wymienionej ustawy , doprowadziły do sytuacji w której pracownicy którzy na koniec 1998r mieli 23 lata ogólnego stażu pracy a w tym 23 lata pracy w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ,prawa do emerytur wcześniejszych nie uzyskały lecz takie prawo uzyskały osoby które miały na koniec wspomnianego roku 25 lat ogólnego stażu pracy w tym co najmniej 15 lat w szkodliwych warunkach pracy . Panie Premierze to jest jakiś kompletny absurd ! -Pracownicy którzy w szkodliwych warunkach bywali zatrudnieni dużo dłużej niż w drugim przykładzie nie otrzymali wówczas prawa do wspomnianej wcześniejszej emerytury !!. Podzielono już wówczas społeczeństwo na osoby zwyczajnie starsze (spowodował to całkowicie bezpodstawny wymóg na koniec 98r. -posiadania stażu ogólnego 25 lat pracy),i młodsze wiekiem i w zależności od wieku życia dano uprawnienia chociaż celowość w nazwie zawartej Ustawy miała zagwarantować uprawnienia emerytalne osobom najdłużej zatrudnionym w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych -Jak Pan widzi tak się nie stało .Ówczesne zmiany do tej ustawy zostały ogłoszone w mediach pod hasłem oszczędności finansów ZUS-skich a tymczasem Rząd Jerzego Buzka rozdawał na koszt społeczeństwa 5 letnie urlopy górnicze!!! ( z Barbórką ,węglem ,14pensją -coroczną i wieloma innymi dodatkami -zaliczanymi do górniczego stażu pracy , a następnie po tych urlopach rozdał - górnikom, super wczesne emerytury górnicze z zaliczaniem wszystkich okresów do pracy górniczej nie wyłączając wówczas nawet zasiłków chorobowych ).
    Panie Premierze Pański Rząd również szczyci się reformami dla osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach ,odbierając tak poszkodowanym przez tamtejszą reformę Buzka resztki nadziei na sprawiedliwość .My to nazywamy już POlitycznym złodziejstwem. Ludzie którzy przez wiele lat nie mogli się zapisać do II filaru emerytalnego aby nie stracić prawa do wcześniejszej emerytury zostali teraz bez tych - wcześniejszych emerytur i bez kapitału dziedzicznego w II filarach emerytalnych. Przepraszam za wyrażenie ale zostali OSZUKANI TOTALNIE !!--CO PAN NAJLEPSZEGO NAROBIŁ -Wielu z Tych pracowników których ja reprezentuje w latach 80tych,90tych i początkach obecnej dekady przepracowało dla potrzeb produkcji w energetyce nawet po 1000 dodatkowo ponad ustawowych dni!!! (nie ,nie mylę się -nie godzin a dni) w tych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach a teraz znowu Ich podzielono nie patrząc na to ,że wielu jest zatrudnionych od 15 roku życia- a w szkodliwych warunkach mają po 30 lat pracy i Ich organizmy zniszczone zostały tą pracą !! zostali ponownie oszukani.
    Znów Ci którzy najdłużej pracowali w takich warunkach nie zostali w nowej ustawie stosownie uwzględnieni . Jeżeli zważymy ,że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego * pracodawca może pozbyć się wyeksploatowanych pracowników na zasadzie -"już pan jest prawie chory" to my pana nie potrzebujemy czyli "Murzyn zrobił swoje Murzyn może odejść" -to mamy rzeczywisty obraz dramatyzmu sytuacji długoletnich pracowników zatrudnionych w dotychczas szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy. Nikt przy tym nie zwraca uwagi ,że dotyczy to często sytuacji osób z 35- letnim stażem pracy w takich warunkach. Posunęliście się dalej -po nowelizacji dokonanej przez Wasz Rząd zmieniono także doktrynę USTAWY– (de/fakto ustawa znowelizowana zamieniła uprawnienia dla pracowników z osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy na osoby których błąd w pracy może zaszkodzić gospodarce lub środowisku naturalnemu. np. nastawniczowie bloków energetycznych czy decydenci !) Innym osobom faktycznie zatrudnianym w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach uprawnienia odebrano .Chyba tylko dlatego ,że w myśl nowej doktryny obecnych VIPów takich złych warunków się obecnie nie wykazuje!!!
    Dalej nowelizacja wspomnianej ustawy doprowadziła także do sytuacji w której to pracodawca ustala które stanowiska są a które nie są zaliczane do tzw. wcześniejszej emerytury . Pracodawcom zależy na ukrywaniu takich stanowisk aby nie płacić dodatkowych składek ! Pracownik może dochodzić swoich praw sądząc się z pracodawcą na drodze Sądowej lecz Panie Premierze - który pracownik będzie się sądził z pracodawcą mając świadomość ,że pracodawca – Jego jako pracownika później pod byle jakim pozorem wyeliminuje ze stanowiska pracy lub wyrzuci z przedsiębiorstwa czyli i tak pracownik zostanie bez prawa do wcześniejszej emerytury ???
    No niech tylko który się wychyli! -dają obecnie do dorozumienia w tej sprawie pracodawcy!!
    Gazety donoszą ,że aby dalej powstrzymać fale ewentualnych roszczeń w przyszłości rozważacie już wprowadzenie terminu zawitego (5lat przedawnienia) na ewentualne roszczenia pracowników w temacie składek ZUS-kich w stosunku do pracodawców. Jeżeli to prawda to ignorancja lub cynizm Pańskiego Rządu nie zna granic !!!.
    Pan wybaczy sarkazm ale okradanie tak zatrudnionych poprzez napuszczanie medialne większości społeczeństwa w tym przypadku nie wiedzącej często co to są warunki niebezpieczne i szkodliwe przeciwko prawom mniejszości tak zatrudnionej , to jest wasz sposób sposób na politykę.??? -mówił Pan w mediach społeczeństwu  ,że osoby te nie płaciły dodatkowych składek do ZUSu!! --a Komu przedsiębiorstwa państwowe które takie osoby zatrudniały odprowadzały zyski?-jak nie Rządowi RP i społeczeństwu !.A teraz My się Pana pytamy kto za Pana płacił wyższą składkę aby Pan mógł w przyszłości korzystać z przywilejów emerytalnych premiera ?-
    Panie Premierze -jest Pan bardzo odważnym człowiekiem -ma Pan odwagę POwiedzieć tysiącom spracowanych i wyniszczonym pracownikom ,że za pracę w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach nie dostaną należnej wcześniejszej emerytury nawet wówczas gdy mają po 30 i więcej lat pracy gdyż nie ma w budżecie na Nich pieniędzy ale nie ma Pan odwagi powiedzieć kibicom i kibolom ,ze Polski nie stać na EURO2012 i dalej organizuje pan te mistrzostwa mimo braku pieniędzy na emerytury!
    Proszę pamiętać:
    Ps:*" Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "-
    Który lekarz da im zgodę na dalsze Ich zatrudnianie -jeżeli Ich organizmy zostały wyeksploatowane i mają uszczerbki zdrowia?
    Zreasumujmy:
    1.Osoby te za Rządów Jerzego Buzka mimo najdłuższego stażu w szkodliwych warunkach nie otrzymały prawa do wcześniejszego wieku emerytalnego -ale otrzymały takie prawa osoby które o wiele krócej pracowały w tych warunkach.
    Otrzymali je także Górnicy z 5 letnim Urlopem Górniczym.
    2.Rząd Pana zmienił ideę wg. której przydzielano te prawa pomijając już całkowicie osoby z 30 -35 letnim stażem pracy w tych dotychczasowych niebezpiecznych warunkach powielając błąd Buzka.
    3.Ludzie Ci nie mogli się zapisywać do II filaru aby nie stracić uprawnień .Teraz pozostali bez wcześniejszych emerytur i kapitału w II filarze.
    4.Pracodawca zgodnie z wskazanym Powyżej wyrokiem SN może pozbywać się takich osób po stwierdzeniu ,że są One wyniszczone czyli są zagrożone ale jeszcze nie nabyły choroby zawodowej.
    5.Wielu z Tych pracowników których ja reprezentuje w latach 80tych,90tych i początkach obecnej dekady przepracowało dla potrzeb produkcji w energetyce nawet po 1000 dodatkowo ponad ustawowych dni!!! (nie ,nie mylę się -nie godzin a dni) w tych szkodliwych warunkach
    Czy Pański nowy plan ...polega na otwarciu krematoriów w Oświęcimiu dla osób dotychczas długotrwale zatrudnianych w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych- ze względu na powyzszy wyrok Sądu Najwyższego.

    Odpowiedz
  • Odpowiedź -dotyczy postów 2.3.4.5(2010-03-02 00:19) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Inspektorze!
    Poruszył Pan Bardzo Ważny problem z którym spotkałem się kilka lat temu. Jeżeli Pan pozwoli prześlę Pana pismo do Ministersta Pracy celem ustosunkowania się. Pominę z oczywistych względów Pana dane osobowe. Oczekuję na Pana zgodę na wykorzystanie treści Pana pisma skierowanego do mnie. Liczę także na dalszą Pana pomoc przy rozwiązywaniu tego problemu. Pozwolę sobie informować Pana o wszystkich czynnościa podejmowanych w tej sprawie.
    Bardzo serdecznie dzieękuję za zwrócenie mi uwagi na ten problem.

    Pozdrawiam!
    Senator RP
    ... ...

    Odpowiedz
  • Moderator(2010-03-02 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie 84.234.1.*, odblokowuję ów post, ale bardzo proszę nie zwielokrotniać go za pomocą kopiowania pod kolejne artykuły. Poproszę chociaż o minimum redakcji tekstu zanim Pan to uczyni.

    Odpowiedz
  • Moderator(2010-03-01 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie z 84.234.1.*, wysyła Pan za każdym razem prawie identyczne długie komentarze pod różnymi artykułami. Cenimy komentarze związane merytorycznie z artykułem i niepowielone w setkach kopii w sieci. Poza tym treść, którą Pan serwuje wydaje się skierowana do Premiera RP a nie do czytelników naszej strony.

    Odpowiedz
  • Do Premiera RP -w czym złamałem regulamin?(2010-03-01 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    -czy tym że zapytałem się :-mówił Pan w mediach społeczeństwu  ,że osoby te nie płaciły dodatkowych składek do ZUSu!! --a Komu przedsiębiorstwa państwowe które takie osoby zatrudniały odprowadzały zyski?-jak nie Rządowi RP i społeczeństwu !.A teraz My się Pana pytamy kto za Pana płacił wyższą składkę aby Pan mógł w przyszłości korzystać z przywilejów emerytalnych premiera ???-
    -który pracownik będzie się sądził z pracodawcą mając świadomość ,że pracodawca – Jego jako pracownika później pod byle jakim pozorem wyeliminuje ze stanowiska pracy lub wyrzuci z przedsiębiorstwa czyli i tak pracownik zostanie bez prawa do wcześniejszej emerytury ???
    No niech tylko który się wychyli! -dają obecnie do dorozumienia w tej sprawie pracodawcy!!
    -Gazety donoszą ,że aby dalej powstrzymać fale ewentualnych roszczeń w przyszłości rozważacie już wprowadzenie terminu zawitego (5lat przedawnienia) na ewentualne roszczenia pracowników w temacie składek ZUS-kich w stosunku do pracodawców. Jeżeli to prawda to ignorancja lub cynizm Pańskiego Rządu nie zna granic !!!.
    -Ps:*" Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "-
    Który lekarz da im zgodę na dalsze Ich zatrudnianie -jeżeli Ich organizmy zostały wyeksploatowane i mają uszczerbki zdrowia?
    ---Co więc Rząd PO chce zrobić z wyeksploatowanymi zdrowotnie dotychczas zatrudnianymi w szkodliwych warunkach pracy pracownikami ,którzy ani na rentę ,ani na emeryturę i prace nie mogą liczyć w związku ze stanem zdrowia.!!
    -napuszczanie medialne przez Pana Rząd i Pana osobiście większości społeczeństwa w tym przypadku nie wiedzącej często co to są warunki niebezpieczne i szkodliwe przeciwko prawom mniejszości tak zatrudnionej , to jest wasz sposób sposób na politykę.???- czyją propagandę to przypomina?
    -Wielu z Tych pracowników których ja reprezentuje w latach 80tych,90tych i początkach obecnej dekady przepracowało dla potrzeb produkcji w energetyce nawet po 1000 dodatkowo ponad ustawowych dni!!! (nie ,nie mylę się -nie godzin a dni) w tych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach a teraz znowu Ich podzielono nie patrząc na to ,że wielu jest zatrudnionych od 15 roku życia- a w szkodliwych warunkach mają po 30 lat pracy i Ich organizmy zniszczone zostały tą pracą !! zostali ponownie oszukani. -co z Nimi zrobicie??
    Panie Moderatorze GP -czym więc złamałem regulamin poruszając te kwestie???

    Odpowiedz
  • Drogi Panie Moderatorze(2010-03-02 00:05) Zgłoś naruszenie 00

    w nazwie do Premiera - nie oznacza ,że nie jest to list otwarty .Problemy które są w Nim poruszone dotyczą tysięcy oszukanych bezczelnie pracowników. Jeżeli wiele gazet w tym GP bezkrytycznie potrafi powtarzać słowa Premiera np. że ludzie zatrudnieni w szkodliwych warunkach nie odprowadzali dodatkowych składek to tak zatrudnieni w setkach kopi w sieci maja prawo odpowiedzieć Jemu i tym którym to wmówił, że opowiada bzdury ,że krzywdzi spracowanych ludzi oraz że jest zwyczajnym ignorantem który nadal powinien malować kominy a nie RZĄDZIĆ TYM KRAJEM.
    Ten list mogło przeczytać wielu i wielu mogło się przekonać kto ma tu racje -Nieudolny Premier czy Ci co mają prawo czuć się oszukani,ale pan to uniemożliwił . Szkoda.

    Odpowiedz
  • MaGa(2010-03-01 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    do post.4. Panie Moderatorze , a jak do Pana Premiera , to już nie można pisać ?. Pan Premier kocha wszystkich !.

    Odpowiedz