Budowa francuskiej autostrady A1 na północ od Paryża, kolejnego odcinka paryskiej linii metra nr 4, terminalu na lotnisku de Gaulle'a czy drążenie tunelu dla autostrady w Alpach - to niektóre francuskie inwestycje, w których uczestniczą polscy budowlańcy.

Według danych pochodzących z agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, choć z powodu kryzysu francuska branża pracy tymczasowej przeżywa spadek aktywności nawet o jedną czwartą, zainteresowanie firm polskimi pracownikami, szczególnie w branży budowlanej, hotelarskiej i rolniczej - nie słabnie.

Polscy budowlańcy uczestniczyli m.in. w remoncie budynku francuskiego parlamentu, ministerstwa finansów, paryskich komend żandarmerii i szpitali.

Na najbardziej prestiżowych budowach prowadzonych w ostatnich latach we Francji pracuje ok. 250 polskich fachowców, zatrudnionych przez śląską agencję doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Work Express, która już od pięciu lat wysyła pracowników do Francji. W ubiegłym liczba wysłanych tam osób wzrosła dwukrotnie.

Jak ocenia Michał Soja z agencji, liczba polskich budowlańców zatrudnionych we Francji będzie rosnąć, bo Polacy są tam doceniani za jakość pracy, motywację i solidność.

Podobnego zdania jest sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Francji, Urszula Majorkiewicz.

Według przedstawicieli Izby, obcokrajowcy pracujący na francuskich budowach to codzienność już od wielu lat. O ile jednak Portugalczycy i Hiszpanie są tam od dawna, o tyle Rumuni, Turcy czy Polacy, którzy w tej grupie stanowią dziś ok. 30 proc., pojawili się stosunkowo niedawno.

Polacy zwykle są chwaleni za swoją pracę. W niedawnej rozmowie z przedstawicielami Work Express dyrektor jednej z największych francuskich firm produkcyjnych miał powiedzieć, że jeden polski spawacz wykonuje pracę za trzech francuskich. Spawacze o wielu specjalizacjach, murarze czy wywodzący się ze Śląska górnicy i specjaliści zawodów pokrewnych górnictwu należą do najbardziej poszukiwanych pracowników.

Jak mówią pracownicy agencji, z Francji przychodzą też dość zaskakujące zamówienia, np. na koniuszego dla ekskluzywnego ośrodka wypoczynkowego w Cannes, gdzie znajduje się m.in. pole golfowe i stajnie. O ich czystość dba już pracownik pochodzący z niewielkiej wsi na Kaszubach.Polscy pracownicy często przywożą do Francji swoje zwyczaje. Np. górnicy pracujący przy budowie tuneli autostrad i metra postanowili umieścić w budowanym tunelu figurkę swojej patronki, św. Barbary. Inwestorzy przystali na ten pomysł i do francuskich tuneli powędrowały już dwie figury świętej Barbary.

"Odpowiedniej figurki szukaliśmy po całym Śląsku. Francuzi nie tylko uroczyście wbudowali ją w tunelu, ale nawet poprosili polskiego księdza o jej poświęcenie" - relacjonowała Wioletta Borkowska z Work Express.

Według danych Związku Agencji Pracy Tymczasowej, w 2008 r. do Francji rekrutowano na zasadach pracy tymczasowej 1 tys. 75 osób (w 2007 r. było ich 1 tys. 380, wobec 579 osób rok wcześniej). W 2008 r. we Francji było w sumie blisko 5 tys. polskich pracowników wobec 3,2 tys. rok wcześniej. Rekordowy był rok 2007, kiedy wzrost liczby zatrudnionych przekroczył 225 proc.

W sumie w 2008 r. za pośrednictwem agencji zatrudnienia za granicami Polski pracowało ok. 146 tys. osób, z czego większość (132 tys.) była rekrutowana przez agencje i podpisywała umowy z pracodawcami bezpośrednio w krajach przyjmujących. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do 2007 r. (ok. 150 tys.), po silnym wzroście z lat 2005-2006 (odpowiednio 81 tys. i 119 tys.).

Dane z 2009 r. nie są jeszcze znane, jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze fachowcy spodziewają się wyników gorszych o ok. 20-30 proc. Krajami, w których najczęściej pracują Polacy były i nadal są: Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia.

We Francji polscy fachowcy pracują głównie w branży budowlanej i produkcyjnej, m.in. w zawodach cieśli, murarzy, operatorów maszyn budowlanych, elektryków, hydraulików i spawaczy wszystkich specjalizacji. Agencja liczy też na możliwości zatrudnienia Polaków w sektorze energii odnawialnej oraz lotniczym.