Kalkulator emerytalny: jak krok po kroku policzyć marcową podwyżkę

autor: Bartosz Marczuk16.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:38

W marcu 9,7 mln osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe dostanie wynoszącą 4,62 proc. podwyżkę. Przeciętna, wynosząca 1619 zł, emerytura z ZUS wzrośnie o prawie 75 zł brutto.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • tak(2010-04-06 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    jaka praca taka płaca- wszystko na ten temat

    Odpowiedz
  • Ala(2010-03-06 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka podwyżka? 4,62 % minus wskaźnik inflacji 3,7% to mniej niż 1%. Trudno nazwać to podwyżką!

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2010-03-06 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci jakby się dogadali i wybrali swoich przedstawicieli mieliby dużo do powiedzenia a tak niech liczą tylko na to co skapnie ze stołu pańskiego i tyle.:)

    Odpowiedz
  • RYSKO(2010-03-06 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    KAŻDE ZAOKRĄGLENIE W DÓŁ, NP. O0,20ZŁ TO DWA MILIONY ZAROBKU DLA ZUS

    Odpowiedz
  • cytII(2010-03-02 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    ale kalkulator zle przelicza

    Odpowiedz
  • Fix(2010-03-02 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jest to typowe działanie wyznawców ideologii Miltona Friedmana - stratega tzw. kapitalizmu kataklizmowego.
    Ideologia ta znana jest pod nazwą "neoliberalizm"
    Jej trzon stanowi tzw. "święta trójca" polityki gospodarczej, czyli:
    - likwidacja sfery publicznej,
    - pełna swoboda działania dla korporacji,
    - redukcja wydatków socjalnych do absolutnego minimum.

    To Milton Friedman napisał, że : „... Tylko kryzys- rzeczywisty lub postrzegany - prowadzi do realnych zmian... Dla nas poczucie zagrożenia i chaos to doskonała okazja dla zarobku"

    Najpierw wyczekuje się na poważny kryzys, następnie zaś powstałe w jego wyniku zamieszanie wykorzystuje się do oddania części sektora publicznego w prywatne ręce.
    Na koniec takie "reformy" uznaje się za permanentne.

    Odpowiedz
  • dagmara(2010-02-28 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Polski emeryt to najwiekszy dziad w Europie ale jako jedyni szczycimy się ,że nas kryzys ominął.
    Brawo Tusk i jego dwór

    Odpowiedz
  • Stan50(2010-02-25 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 44 lata pracy, nie mam wieku 65 lat, muszę dalej pracować. Nie chcę już wyższej emerytury jak ta która mi się obecnie należy.Chcę wreszcie odpocząć.

    Odpowiedz
  • ręcistka(2010-02-23 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    daja jałmużne..lol2...szkodaa pisania bo i tak to nic nie zmieni..

    Odpowiedz
  • MB(2010-02-21 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Mieliśmy i mamy do czynienia z bandą oszustów i złodziei. Roczniki 48-54 według starych zasad przechodzenia na emerytury- jak nasi rodzice-byłyby już dawno na emeryturach, ale niestety nie, oni nas zmuszają do samowykończenia się w regionach strukturalnego bezrobocia. Przecież wiadome ile osób nie doczeka nawet tej symbolicznej podwyżki świadczeń, oni przecież na to tylko czekają. Od kiedy urynkowili gospodarę uspołecznioną i zawisło nad nami strukturalne bezrobocie bez prawa do żadnego zasiłku, nie chodzę na żadne wybory. nie ma na kogo głosować, a tym bardziej zaufać.

    Odpowiedz
  • zxz(2010-02-21 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    A ja proszę o kalkulator "karny" bo przekraczam limit. Rozliczam się w systemie rocznym.Prawdopodobnie zusik będzie mógł jechać na 2 tygodniowe wakacje do Hiszpani za moją ciężką pracę.

    Odpowiedz
  • Ludzie, pamiętac kto nas pozbawił prawa do emerytu(2010-02-21 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Juz niedługo będą wybory i możemy podziękować debilom z PO, PSL i SLD którzy pozbawili społeczeństwo polskie praw emerytalnych.
    A największe w tym zasługi mają te sprzedajne, czerwone świnie które sprzedali po raz kolejny naród polski. PAMIĘTAĆ O TYCH LUDZIACH !!!

    Odpowiedz
  • konkret(2010-02-20 23:45) Zgłoś naruszenie 00

    Należy wziąść pod uwagę, że złoty stracił na wartości w ub. roku ponad 30% a większość towarów też poszła do góry conajmniej 20% Aktualnie złoty jest 14% słabszy od 2008 więc tedane GUS chyba są na zamówienie. Wystarzy dobrze śledzić rynek detaliczny, gdzie się najwięcej zdziera z klienta.
    Do tego woda, kanalizacja -droższa od wody- prąd, gaz. Oszczedzamy jak się tylko da a rachunki coraz większe . To co to jest te 4,6%.

    Odpowiedz
  • maja(2010-02-19 17:13) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego polski emeryt jest nadal traktowany gorzej niz inni emeryci Unii ?
    Dlaczego nadal otrzymywane swiadczenie jest opodatkowane. CZ TO. ZE PLACIL PODATEK PRZEZ CALY OKRES ZATRUDNIENIA TO JESZCZE MALO/

    kto wreszcie zajmie sie tym problemem ?
    Czy to nie jest "afera " - warta rozstrzygniecia ?

    Odpowiedz
  • Jaśko(2010-02-19 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    na razie emerytury da się wyżyć przez 20 dni miesiąca,potem na łasce dzieci,a po wejściu euro te proporcje się odwrócą-1200:4=300euro a ceny pojdą co namniej o ok.20% do góry.

    Odpowiedz
  • Realista(2010-02-19 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Współczynnik 4, 62 i co z tego
    Nie ma sensu liczyć, kto ile zyska

    A raczej należałoby policzyć ile straci

    Krótko mówiąc czy moja emerytura tak szumnie zapowiadana
    Ma taką samą wartość nabywczą jak miała rok, dwa, czy więcej, ale wstecz

    Odpowiedz
  • Maria(2010-02-17 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Tak ,gdyby nie te potracenia to może byłoby pare groszy więcej, a tak kazdy myslał ze wreszcie nie będą potracac składek na bezpieczenia itd...

    Odpowiedz
  • Fix(2010-02-16 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    do karolmaks - proszę czytać ze zrozumieniem. Piszę o PO-PiS-owej koalicji.
    To bracia K. namieszali z Kartą Praw Podstawowych a rząd Donalda T. to przyklepał.
    Dla mnie PO to PiS bis. WART PAC PAŁACA A PAŁAC PACA.

    Odpowiedz
  • karolmaks(2010-02-16 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    do 6> ale twój ukochany rząd braci K.przez dwa lata swoich rządów jednak nie zmniejszył podatków płaconych przez emerytów-chociażby tych z emeryturą poniżej średniej.

    Odpowiedz
  • Fix(2010-02-16 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Istota waloryzacji emerytur i rent polega na zapewnieniu tym świadczeniom zachowania realnej wartości.

    W Polsce emerytury są opodatkowane jak każdy inny dochód uzyskany w trakcie roku. Winnych krajach UE emeryci mają wyższe kwoty wolne od podatku lub specjalne ulgi.
    Są też państwa – np. Bułgaria, Słowacja czy Węgry – w których emerytury nie podlegają PIT. Polscy emeryci potrzebują ulg w PIT

    PO-PiS -owa koalicja uczyniła z Polaków obywateli drugiej kategorii w UE ograniczając stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce.
    Rząd Donalda Tuska podpisał Traktat z uwzględnieniem Protokołu brytyjskiego, który będzie ogranicza stosowanie art. 21 Karty w Polsce, tak jak chciał tego rząd Jarosława Kaczyńskiego.

    Odpowiedz