Najpóźniej po czterech latach pracy umowa musi być stała

autor: Łukasz Guza15.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.02.2010, 09:07

Partnerzy społeczni, przy poparciu rządu, pracują nad zmianą przepisów m.in. o czasie pracy. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość zawierania długoterminowych umów. Z dopłat do pensji mają korzystać firmy z branż lub regionów, które będą przechodzić kryzys.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • Janeczek(2010-02-15 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie ograniczyć umów terminowych np: tylko do 20 m-cy w następujących po sobie dwóch umowach ? z czego ma niby wynikać potrzeba aż 4 lat ? Dlaczego przepisami KP nie zastrzeć w umowie terminowej 3 miesięcznego wypowiedzenia na roczne i dłuższe okresy zatrudnienia ? Dlaczego Pan L. Kaczyński z swoim dworzaninem Śniadkiem pozwala na takie prymitywne sztuczki pracodawców ! Jak znam życie to OPZZ najpewniej będzie za utrzymaniem obecnego bajzlu. Do tej pory w tej sprawie była już kompletna swawola i miało wg pracodawcó być lepiej dla pracowników. Tak było lepiej, że 1 mln bezrobotnych przybyło i jeszcze z milion przybędzie! Dlaczego pozwala się na handel ludzmi - cóż to za przesiębiorca taka agencja pracy tymczasowej jak nie rakarnia ? Dlaczego usługa polegajaca na handlu ludzmi nie jest opodatkowana np. 30% podatkiem skoro można tak opodatkować wynagrodzenie pracownicze? Dlaczego związki zawodowe na to wyrażają zgodę ? kogo one reprezentują ? Może by pan prezydent i związki zawodowe zaproponowałuy by w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i samorządowych też conajmniej 50% pracowników zatrudnić wynajmując z agencji handlu ludzmi ! też będzie taniej dla obywatela !

    Odpowiedz
  • Trum(2010-02-15 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mogę się nie zgodzić z pewnymi tezami postawionymi przez Janeczka. Jednak ostatnie zdanie pokazuje typową zawiść polską (polacką). Dlaczego ktoś ma mieć lepiej ode mnie - niech też będzie wykorzystywany (np. taki urzędnik samorządowy, co mu wójt płaci najniższą krajową - zabrać mu też przywileje albo na bruk)
    Janeczek to typowy przykład zgorzkniałego związkowca, który chciałby jednym dać ale najważaniejsze - koniecznie zabrać drugim!

    Odpowiedz
  • Dopiero po czterech latach?????!!!!!!(2010-02-15 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    To jest skandaliczne wykorzystywanie pracownika w świetle prawa przyzwolenia!!!
    Okres próbny powinien wynosić nie więcej jak jeden miesiąc!!! Przez taki okres pracownika można juz rozgryźć.
    Kiedyś okres próbny wynosił maksymalnie 3 miesiące. Teraz nastapił WYZYSK PRACOWNIKA PRZEZ PRACODAWCĘ bo większość pracodawców to notable i oni stanowili prawo pod siebie. Cierpiał na tym tylko pracownik. Dosć tego wyzysku. Trzeba wrócić do tego, co było spawdzone, dobre.!

    Odpowiedz
  • Okres próbny aż na 4 lata????????(2010-02-15 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    To jest skandaliczne wykorzystywanie pracownika w świetle prawa przyzwolenia!!!
    Okres próbny powinien wynosić nie więcej jak jeden miesiąc!!! Przez taki okres pracownika można juz rozgryźć.
    Kiedyś okres próbny wynosił maksymalnie 3 miesiące. Teraz nastapił WYZYSK PRACOWNIKA PRZEZ PRACODAWCĘ bo większość pracodawców to notable i oni stanowili prawo pod siebie. Cierpiał na tym tylko pracownik. Dosć tego wyzysku. Trzeba wrócić do tego, co było spawdzone, dobre.!

    do 2.Trum - chyba nie rozróżniasz zawiści od rozczarowania i niesprawiedliwości społecznej królującej w naszym "ukochanym" kraju.

    Odpowiedz
  • zebur(2010-02-15 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    może w ogólne nie być umów terminowych, ale niech wypowiedzenie będzie normalnym trybem rozwiązania umowy - sądy niech badają tylko zgodność z prawem, a nie także zasadność wypowiedzenia; pracodawca musi mieć prawo doboru pracowników

    Odpowiedz
  • AWE(2010-02-15 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    A co z zatrudnianiem na umowy zlecenie ? Kto to w końcu ureguluje ? Znam przypadki zatrudniania na zlecenie przez 10 lat a o umowie o pracę zapomnij.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2010-02-15 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    W pełni popieram wypowiedż nr 3. To skandal że zamiast umowy o pracę na czas nieokreslony po 1 miesięcznym okresie próbnym zatrudnia się na umowę zlecenie utrudniając tym samym normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Który bank da kredyt człowiekowi mającemu umowę o pracę na rok czy też zatrudnionemu na umowę zlecenie.Dlaczego związki zawodowe pozwoliły na tego typu działania. Przecież powinny one działać w interesie pracowników a nie lewiatana który wciąż szuka jak najtańszej siły roboczej.

    Odpowiedz
  • JakoTako(2010-02-15 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    ZEBUR - zasadność wypowiedzenia też powinna być zgodna z prawem :))).

    Odpowiedz
  • M(2010-02-15 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    To jest jakaś paranoja 4 lata? W tej chwili otrzymałam od pracodawcy 4 tą umowę ( w tym 1sza byla na okres próbny) i oczywiście dostałam na 1,5 roku mimo, iż firma wcale gorzej nie prosperuje, ale za to świetnie wykorzystuje fakt tzw. "kryzysu". Oczywiście moje plany w związku z chęcia zakupu mieszkania na kredyt prysnely jak banka mydlana-dosyc ze czlowiek i tak zyje z wizja 30 letniego kredytu to jeszcze nie moze go dostac przez fakt jak pracodawcy wykorzystuja skrzetnie slowo kryzys...

    Odpowiedz