Pojawili się nowi przewoźnicy na rynku linii lotniczych, którzy rozpoczęli nabór na stewardesy i stewardów. Ale osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie również nie brakuje.

– Podczas ostatniego naboru na stewardesy i stewardów zgłosiło się ponad tysiąc osób – mówi pracownik agencji zatrudnienia LSJ.

W najbliższym czasie nowych pracowników będzie zatrudniać Polska Prywatna Linia Czarterowa Yes Airways oraz Enter Air. A już 13 lutego, rekrutację dla irlandzkich linii lotniczych, rozpocznie Agencja zatrudnienia LSJ w Szczecinie.

Zdaniem Roberta Pindora, dyrektora operacyjnego w agencji rekrutacyjnej Logart, ubiegły rok był czasem zastoju na rynku pracy linii lotniczych, ale w tej chwili rynek wyraźnie się ożywił.

– W całym 2009 roku zatrudniliśmy dla linii lotniczych 104 osoby, tymczasem w pierwszych tygodniach 2010 roku skierowaliśmy do pracy już ponad 60 osób i nadal prowadzimy rekrutację – dodaje Robert Pindor.

Osoby zainteresowane pracą na stanowisku stewardesy lub stewarda czeka trudna rekrutacja. Najpierw sprawdzany jest stan zdrowia kandydata. Z względu na warunki pracy nie można mieć leku wysokości, epilepsji, astmy, ani cukrzycy. Podczas rekrutacji brana jest pod uwagę kultura osobista, sposób wyrażania się, aparycja, umiejętność współpracy w zespole i dobra znajomość języka angielskiego. Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne ustalane są w każdej linii lotniczej. Niektórzy nie przyjmują kandydatów z wadą wzroku większą niż -3 dioptrie, inni dopuszczają te osoby, ale gdy wada jest korygowana szkłami kontaktowymi. Kandydaci z widocznymi tatuażami również mogą zostać odrzuceni. Często wymagana jest także umiejętność pływania.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna wiedzieć, jak postępować w sytuacjach awaryjnych, udzielać pierwszej pomocy oraz znać przepisy bezpieczeństwa . Konieczna jest także umiejętność dostosowania się do warunków, elastyczność oraz dyspozycyjność.

– Praca ta nie należy do łatwych, ale daje ogromną satysfakcję oraz możliwość poznania ciekawych ludzi i miejsc – mówi Joanna Szabuniewicz, stewardesa i wykładowca w szkole GoldWings Flight Academy w Warszawie.

Aby pracować w tym zawodzie wystarczy posiadać wykształcenie średnie. Linie lotnicze najczęściej prowadzą szkolenia dla stewardes i stewardów. Taki kurs oferuje także szkoła GoldWings Flight Academy. Kurs przygotowawczy trwa 60 godzin (pięć weekendów spotkań). Program obejmuje następujące tematy: prawo lotnicze, procedury obowiązujące przed lotem i na lotnisku, skład załogi i podział obowiązków, pierwszą pomoc, konwersatoria w języku angielskim oraz sytuacje awaryjne. Szkolenie zakończone jest testem, którego pozytywne zaliczenie uprawnia do otrzymania dwóch certyfikatów – ukończenia kursu dla stewardes i stewardów oraz certyfikatu pierwszej pomocy (BLS Heartsaver AED) uznawanego w 87 krajach. Kurs kosztuje 990 zł.

Pensja na stanowisku stewardesy lub stewarda wynosi 3 tys. zł miesięcznie. Stawki u przewoźników zagranicznych są znacznie wyższe, wynoszą 1,4 tys. euro (5,6 tys. zł).