Komisja: Nauczycielskie awanse muszą odzwierciedlać jakość kształcenia

02.10.2008, 16:08; Aktualizacja: 02.10.2008, 16:22

System awansu zawodowego nauczycieli musi iść w parze z jakością kształcenia w szkołach - orzekli posłowie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • Wolak(2008-10-02 16:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie ktoś zwrócił na to uwagę.
    Nie może być tak, że nauczyciel - pasjonat, który wkłada wiele wysiłku w przekazanie uczniom wiedzy, jest traktowany na równi z jego leniwym kolegą, który nie realizuje programu i którego uczniowie zmuszeni są brać korepetycje. Najwyższy czas by to zmienić.

    Odpowiedz
  • ewa(2008-10-02 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    pasjonatami to chyba musza byc wszyscy nauczyciele, z wyksztalceniem pracowac za takie pieniadze

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-02 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    MEN, NIK, nauczyciele i wszyscy dyskutujący na temat oświaty. Nie macie racji. Muszą być inne rozwiązania niż te dotychczasowe i te proponowane.

    Odpowiedz
  • JAGA(2008-10-03 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    "Według wiceminister edukacji Krystyny Szumilas, MEN zgadza się, że nauczycielskie awanse muszą być "najważniejszym czynnikiem motywującym nauczycieli do lepszej pracy" - A kiedy ktoś zauważy, że pensja też powinna motywować?

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    JAGA ma słuszną rację. Motywowany musi być nauczyciel i rodzic.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Kształcenie i wychowywanie to szkoła, rodzina, społeczeństwo, media. Debata odbywa się tylko wokół jednego czynnika, czyli szkoły. Używając prostej matematyki to 1/4 zagadnienia.

    Odpowiedz
  • zuch za dwoch(2008-10-03 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    ewa - a jakie to szczegolne wyksztalcenie maja nauczyciele. Wolne zarty

    Odpowiedz
  • Herman von Knypke(2008-10-03 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry pomysł - nareszcie.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Z wykształceniem nauczycieli to jest różnie. Może to być uniwersyteckie z wysoką średnią lub kilkanaście zjazdów w prywatnej szkole.
    Wykształcenie nie zawsze przekłada się na jakość pracy. Są jeszcze inne czynniki jak we wszystkich branżach.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    W USA wystarczy tylko licencjat. Tylko występuje podział na szkoły dla różnych uczniów.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze jedno.
    Nie mam za złe politykom, że manipulują danymi lub pokazują tylko jej część. Media natomiast powinny być wolne od manipulacji. Często czytam artykuły lub oglądam wiadomości na poziomie kampanii wspierającej rząd.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście mam na myśli demokratyczne i obywatelskie państwo

    Odpowiedz
  • ref(2008-10-03 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do Wolaka.
    Ja myślę, że ludzie krytykując nauczycieli, mają słuszną rację, bo coraz mnie jest nauczycieli, umiejących przekazać wiedzę, a coraz więcej przekazuje jej byle jak, po to, żeby nagonić sobie i innym lekcje prywatne.

    A uczniami mądrymi pomiatają i zniechęcają do nauki. Czasami mam wrażenie, że ich nie cierpią, żeby nie powiedzieć, że nienawidzą, no chyba, że jest to dziecko nauczyciela. Wtedy to fenomen.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do ref
    Chyba mieszkamy na innych planetach

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do ref
    Jestem nauczycielem i moje dzieci chodzą, bądź chodziły do szkoły gdzie uczę. Ze względu na budowanie mojego autorytetu, to im mniej wolno niż innym dzieciom. Jest to szkoła w najbliższej odległości od miejsca gdzie mieszkamy
    Po drugie, uczeń mądry nigdy nie ma problemów takiej natury jak przyswojenie wiedzy czy logiczne myślenie.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-03 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Czasami słyszę utyskiwania na korepetycje. Moje dzieci chodzą na korepetycje, bo chcę im dać coś od siebie, a sam danych zagadnień nie znam. Z samochodem jeździ się do mechanika, z butami do szewca, z chorobą do lekarza. Może jestem nie na miejscu, ale to jest jakaś logika.

    Odpowiedz
  • Rodzic(2008-10-03 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    do Henryka

    "Moje dzieci chodzą na korepetycje, bo chcę im dać coś od siebie, a sam danych zagadnień nie znam"

    A nie uważasz, że podstawową funkcją szkoły jest "uczyć"?
    Skoro większość dzieci musi korzystać z korepetycji, to chyba szkoła (czyli nauczyciel) nie spełnia tej podstawowej funkcji.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-04 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    do Rodzica
    Proszę sprawdzić program szkoły. Ocena celująca, to wiedza ucznia wykracza ponad program. Taka jest idea tej oceny. Moje dzieci mają średnie powyżej 5,0 bo je w nie inwestuję czas i pieniądze.
    Druga sprawa to uzdolnienia dziecka. Mogą być np. sportowe, plastyczne a niekoniecznie matematyczne.
    Trzecia sprawa, to nowy rodzaj sieroty. Rodzic zabiegany.Sukces finansowy rodzica ważniejszy od dziecka.Scedowanie wszystkiego na szkołę.
    Czwarta sprawa, to zbyt obszerne programy edukacyjne. Brak wąskiej specjalizacji powoduje, że trzeba być fachowcem od wszystkiego.
    Obszerna "specjalizacja" naszego narodu- znamy się na wszystkim.
    A może to "mniemactwo i wydawactwo".

    Odpowiedz
  • rodzic(2008-10-04 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do Henryka
    Ocena celująca, to wiedza ucznia wykracza ponad program. Taka jest idea tej oceny. Moje dzieci mają średnie powyżej 5,0 bo je w nie inwestuję czas i pieniądze.

    Wyobraź sobie, że takich dzieci jest więcej, ale nauczyciel nie ma ochoty przygotowywać to dziecko do olimpiady, gdzie zakres jest szerszy niż w szkole.
    Jeśli przygotowuje, to tak jak napisałeś swoje dzieci.
    TACY SĄ NAUCZYCIELE>DLATEGO TAK ICH KOCHAMY

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-10-04 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    do rodzic
    Co napiszę to źle. A jaki ty, na skalę światową wykonujesz zawód?

    Odpowiedz