Mimo opłacania składki zdrowotnej do NFZ, za część usług medycznych trzeba zapłacić. Pacjent dopłaci do pobytu w sanatorium, zapłaci również za dodatkową opiekę pielęgniarską w szpitalu. Pokryje także część kosztów zakupu leków.

Pobieranie ściśle określonych dopłat do części świadczeń i usług zdrowotnych jest całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami. Pacjenci płacą też za leki. Dopuszcza to zarówno ustawa zdrowotna, jak i ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (ZOZ). Dodatkowe opłaty może więc pobierać publiczny szpital czy przychodnia działająca na podstawie kontraktu z NFZ.

Odpłatne leki

Każda osoba ubezpieczona w NFZ ma prawo do zakupu leków refundowanych. Poza lekami bezpłatnymi, do których dostęp mają tylko pewne grupy pacjentów, ich zakup jest częściowo finansowany przez Fundusz. Resztę dopłaca pacjent. Wykazy leków są określone w tzw. rozporządzeniach refundacyjnych. Są w nich wymienione leki podstawowe, przy zakupie których obowiązuje opłata zryczałtowaną w wysokości 3,20 zł. Do grupy tych leków zalicza się preparaty ratujące życie lub niezbędne do prowadzenia i kontynuowania leczenia. Za leki, które zakwalifikowane zostały jako tzw. uzupełniające, pacjent płaci 30 lub 50 proc. ich ceny. Opłata jest wyższa, bo wspomagają one działanie leków podstawowych. Za leki, które nie są wpisane na listy refundacyjne i są sprzedawane bez recepty, pacjent płaci w 100 proc. z własnych środków.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Za jakie świadczenia zdrowotne i usługi pacjent musi zapłacić.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się o:

- Zaświadczeniach lekarskich
- Dokumentacji medycznej
- Zmianie lekarza POZ
- Leczeniu stomatologicznymZobacz również:

- Czy za nielegalne opłaty grozi kara
- Czy każde leczenie uzdrowiskowe jest odpłatne
- Czy rodzice zapłacą za pobyt dziecka w sanatorium
- Czy osoba nietrzeźwa zapłaci za świadczenie
- Czy trzeba płacić za aparat ortodontyczny dla dziecka
- Czy obuwie ortopedyczne jest odpłatne