Mniej sklepów będzie otwartych w dni świąteczne

autor: Łukasz Guza11.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 11.02.2010, 08:41

Zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych nie powinni handlować w dni świąteczne. W dni ustawowo wolne od pracy handel mogą prowadzić wyłącznie właściciele sklepów. Za nielegalne zatrudnianie w święta pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

  • gabi(2011-01-04 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    kto chce pracować niech pracuje ale karać należy bezwzględnie tych co do pracy zmuszają! a jak wiemy takich wiele... moje zdanie takie niedziela dniem wolnym od pracy bo ten jeden dzień każdy ma prawo mieć wolny... uwierzcie mi można przeżyć jeden dzień nic nie kupując! dlaczego tak pragniemy mieć... a mniej chcemy być...

    Odpowiedz
  • kola(2011-01-04 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    ja właśnie się dowiedziałam że mam przyjść do pracy w taki właśnie dzień ustawowo wolny i nikt mnie nawet o zdanie nie zapytał! pomyślcie ludzie troche ta pani za kasą też ma ra rodzine i też chciałaby mieć dla niej troche czasu!

    Odpowiedz
  • Bogumił(2010-02-18 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Rugam Was - posłów, senatorów i ważnych urzędników za wprowadzenie tak idiotycznych przepisów. Wszystkim Wam - wszystkiego najgorszego w życiu osobistym i zawodowym za branie nas za mordę i ograniczanie nam wolności.

    Odpowiedz
  • Wypisz, wymaluj SOCJALIZM(2010-02-12 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    - powiedzą kiedy jeść, kiedy spać, kiedy pić;
    - powiedzą kiedy żniwa;
    - kiedy wykopki.
    BO ONI WIEDZĄ KIEDY DLA SPOŁECZEŃSTWA JEST NAJLEPIEJ.

    Odpowiedz
  • Muzułmanin(2010-02-12 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Moje święta, które obchodzę nie pokrywają się ze świętami katolickimi. Dlaczego zmusza się mnie do świętowania Zielonych Świątek i zabrania pracy w tym dniu. Konstytucja gwarantuje mi, że mogę nie pracować w moje święta. Dlaczego jednak mam świętować inne dni? PIP jako organ państwa powinien być obiektywny. Inaczej powinien zmienić nazwę na Katolicka Inspekcja Pracy.

    Odpowiedz
  • też kapitalista(2010-02-12 00:56) Zgłoś naruszenie 00

    A Handelek wkościelnym sklepiku jest dopuszczalny ?
    A tak wogule to robi się z g***a afere. Jeden idiota doniósł na sąsiada i panowie inspektorzy mogli się wykazać . pip to Mordercy polskich drobnych firm przy zastosowaniu nieprecyzyjnego lub bandyckiego prawa . Tam gdzie kwitnie wyzysk , i przestępstwo to nikt ich nie widział .
    Więc zapraszamy do biedronki.

    Odpowiedz
  • Arnold(2010-02-11 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za robieniem zakupów w święta!!! Jak można zabronić ludziom handlować, dorabiać się i innym dać zarobić. Do tej pory kto miał ochotę pójść do kościoła to naprawdę mógł to zrobić. Takie zakazy to brak demokracji, zmuszanie do wiary na siłę i słuchanie w kościele dialogów politycznych.

    Odpowiedz
  • opt(2010-02-11 16:57) Zgłoś naruszenie 00

    A cóż współczesna religia ma do tych świąt, chyba tyle ,że je sobie przywłaszczyła. Większość świąt zakorzenionych jest głęboko w naszej słowiańskiej a nie chrześcijańskiej kulturze, a to kto jakie treści pod nie podpina do kwestia wyboru a nie przymusu.Pozdrawiam tzw . chrześcijan- katolików i im podobnych.

    Odpowiedz
  • wolne dni(2010-02-11 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    No to do pracy w Boze Narodzenie Olo !

    Odpowiedz
  • OLO(2010-02-11 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    NASTĘPNY IDIOTYCZNY POMYSŁ URZĘDASÓW ABY BEZROBOCIE BYŁO WIĘKSZE ,RZĄD SOBIE PORADZI JAK POWIEDZIAŁ KIEDYS URBAN A NARÓD ?? CO OBCHODZI RZĄD NARÓD ONI CIEPŁE POSADKI I DUŻE PENSYJKI MAJĄ

    Odpowiedz
  • Szanujmy MIEJSCA PRACY.(2010-02-11 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    Kto chce się modlić, niech to robii, kto chce robić zakupy niech je robi.
    Naród musi mieć SWOBODĘ WYBORU.

    Odpowiedz
  • R, G...ć - GŁUPIEC(2010-02-11 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli chcemy dać ludziom swobodę wyboru /a tak być powinno/, lub możliwość dorobienia komuś w czasie wolnym - to jedynym wyjściem jest zatrudnianie w dni wolne na UMOWĘ ZLECENIE.

    Odpowiedz
  • wpływ kleru na ustawodawcę ,winien być karany(2010-02-11 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyzm ,goni idiotyzm.

    Kiedy wreszcie ten kraj będzie normalny ??
    Odpowiedż :
    -wtedy, kiedy nastąpi deklerykalizacja na wszystkich szczeblach władzy , a zwlaszcza na szczeblu ustawodawczym.

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-02-11 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przeciwna robienia zakupów w dni świąteczne i tego nie robię.
    Ale jeśli ktoś uważa inaczej to ma w wolnym kraju taką mozliwość.
    Jeśli ktoś pracuje na umowę zlecenia to rozumiem, że nikt mu nie przystawił pistoletu do głowy żeby taka umowę podpisał. Przecież taka umowa i praca pozwala mu zarobić. Jeśli pracodawcy sie to opłaca - to czemu zabraniać- i pracodawca i zleceniobiorca są zadowoleni- a klienci chyba też.
    Jestem przeciwna świętowaniu na siłę. Każdy ma wolną wolę - i każdego wolność kończy sie tam, gdzie zaczyna się drugi człowiek. Wystarczy poszanować to prawo!!!

    Odpowiedz
  • J.(2010-02-11 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyczna ustawa "ustawiona" pod kler dla wykazania silnych wpływów w społeczeństwie katolickim. I tyle.

    Odpowiedz
  • M.(2010-02-11 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Weźcie pod uwagę, że taka interpretacja przepisów blokuje możliwość dorobienia w czasie świąt studentom, osobom, które z różnych przyczyn tych świąt nie obchodzą lub nie chcą obchodzić. Dlaczego ktoś mi narzuca, że ja nie mogę pracować w niedzielę w sklepie jako sprzedawca, czy kasjer bo chcę sobie dorobić do stypendium! Umowa zlecenie, którą ze mną podpisuje właściciel sklepu stwarza znamiona umowy o pracę i grozi pracodawcy za to kara! Jest demokracja, jest konstytucja - ktoś tu łamie nasze prawa! Nie mam na myśli ewidentnego łamania praw pracowniczych - zmuszania do pracy w dni wolne, ale blokowanie możliwości zarobkowania zarówno dla właścicieli sklepów, jak i ewentualnych pracowników.

    Odpowiedz
  • Michał(2010-02-11 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    keszet -->> Taaa.. już widzę jak ateiści protestują, bo wolą pracować w takie Boże Narodzenie. Śmiech na sali. Weź daj spokój. ;]

    Odpowiedz
  • Michał(2010-02-11 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    keszte -->> Taaa.. już widzę jak ateiści protestują, bo wolą pracować w takie Boże Narodzenie. Śmiech na sali. Weź daj spokój. ;]

    Odpowiedz
  • abc(2010-02-11 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Problem w tym, że sprzedawcy nie robią tego na co mają ochotę tylko to na co ochotę ma ich przełożony bo jak nie to wyp... Trochę wyrozumiałości, nikomu korona z głowy nie spadnie jak kilka razy w roku nie będzie mógł pójść do supermarketu. W ogóle ludzie moglibyści się nauczyć robić zakupy, nie ma potrzeby na nie jeździć częściej niz raz na tydzień albo dwa.

    Odpowiedz
  • keszet(2010-02-11 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    A co na to konstytucja? Czy można kogoś zmuszać do świętowania, szczególnie świąt związanych z konkretną religią. Jeśli ktoś jet wyznawcą np. buddyzmu (wolno mu!), albo w ogóle ateistą i nie widzi żadnych powodów, aby miał świętować Boże Ciało, to dlaczego można mu zabraniać robienia w tym czasie co chce. Może należy wprowadzić karalność za nie branie udziału w procesji? A jeśli taki pracujący stwierdzi, że pracuje nie na umowę, tylko z sympatii dla właściciela. Jednak niektórzy ciągle nie mogą przestawić się na demokrację, która polega też i na tym, że każdy robi to na co ma ochotę, pod warunkiem nie szkodzenia innym. Tęsknota za ustrojem nakazów i zakazów jest nieprzezwyciężona.

    Odpowiedz