Według danych z ubiegłego roku już co czwarta niepełnosprawna osoba w wieku produkcyjnym jest zatrudniona.

– Zmieniła się świadomość społeczna. Pracodawcy docenili korzyści płynące z zatrudnienia osób niepełnosprawnych – mówi Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Do takich zmian przyczynił się m.in. ogólnopolski konkurs Lodołamacze organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest wyłonienie osób, firm, instytucji, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Pod patronatem DGP ruszyła właśnie piąta edycja konkursu. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach (m.in. zakład pracy chronionej, otwarty rynek pracy). Zgłoszenia można przekazywać e-mailem, pocztą lub osobiście do 16 kwietnia 2010 r. Przyjmują je regionalne oddziały POPON. W ubiegłym roku do konkursu przystąpiło prawie 400 pracodawców.

OPINIA

Jan Zając

prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Celem konkursu Lodołamacze jest wywołanie mody na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Chcemy złamać stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych i umożliwić im pełną integrację społeczną. Dla firm to nie tylko okazja do promocji, ale także zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy.