Od czego zależy wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS

autor: Magdalena Nowak10.02.2010, 03:00

Wysokość emerytury obliczanej według starych – dotychczasowych zasad zależy od wysokości zarobków osiąganych w ciągu dziesięciu albo 20 lat porównywanych do przeciętnej płacy. Istotny jest staż emerytalny oraz wysokość kwoty bazowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • oak(2012-02-09 09:15) Zgłoś naruszenie 01

    Tak sobie Gdybam i zasanawiam się czy nie słusznie byłoby uzależnić wilkość emerytury również od potomostwa. Obecnie wielkość emerytury uzależniona jest od pracy jaką człowiek wykonywał przez całe życie... ). Nie jest brany pod uwagę wkład jaki wnosi w przyszłościowy rozwój społeczeństwa (skoro ktoś wychowa "pracownika", który wnosi do społeczeństwa zarabek) - to od niego również powinna być doliczany % do emerytury ( rodzic stara się całe życie).
    Czy takie myślenie jest słuszne w czasach wszechobecnego wyrachowania. Czy uderza w podstawy społeczeństwa?

    Jak uważacie / takie luźne przemyślenie?

    Odpowiedz
  • ania(2010-02-27 00:32) Zgłoś naruszenie 00

    Lata pracy na 1/2 etatu ZUS liczy tak,jakby się przepracowało na pełnym etacie.Jeden rok na 1/2 etatu = 1cały rok.Na 100%.

    Odpowiedz
  • asik(2010-02-23 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    A jak sie liczy praca na 1/2 etatu,chodzi mi o lata pracy? Bardzo prosze o odpowiedz.

    Odpowiedz
  • Zosia(2010-02-11 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pozostaną te same proporcje okresów zatrudnienia składkowych i nieskładkowych? Czy studia są okresem nieskładkowym w wyliczaniu zaopatrzenia emerytalnego? Jak to jest bądź jak to będzie? proszę o odpowiedz, poniważ z tekstu to nie wynika wprost.

    Odpowiedz
  • zibi52(2010-02-10 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Telewizja podała ,że gdzieś ZUS kasuje za przejazd windą!?
    Ja natomiast ufundowałbym ludziom zatrudnionym jako personel zarządzający .BEZPŁATNĄ POMOC P S Y C H O L O G I C Z N Ą ! Tak nie psychiatryczną ale psychologiczną!
    Obserwując tych ludzi stwierdzam,że są normalni do czasu ,aż obejmą takie stanowisko!
    Pożniej ciśnienie i parcie otoczenia jest tak duże ,że gubią się w myśleniu i popełniają straszne gafy!
    Przykłady można mnożyć!GAFY POPEŁNIAJĄ NIE TYLKO NIŻSI URŻĘDNICY ALE TAKŻE GŁOWY PAŃSTW!(i to nie tylko w naszym kraju!)

    Odpowiedz
  • Taaaaaa. Znów chcą zebrać haracz z obywateli!!!(2010-02-10 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Chcą kasować aż po 1.20 zł za stronę poświadczenia zgodnosci z oryginałem???!!!
    To skandal i grabież!!!
    Czasem potrzeba kilkadziesiat stron, więc dla mało zarabiających to horendalny procent ubytku z ich budżetu!
    Czyżby decydenci znów owe 1,20zł przymierzali do swoich niebotycznych zarobków? I kolejny raz nie rozumieli, ze nie wszyscy zarabiają tak dużo jak oni???

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2010-02-10 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    „Czy można uwzględnić nową kwotę bazową”:
    Przykładem jest tu konstrukcja wyrazowa: „wskaźnik wysokości podstawy mnoży się przez kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia”. Wyrażenie to stanowi dla ZUS odpowiedni materiał do kombinacji zmieniających istotę wskazań ustawodawcy.
    – ZUS uważa, że wskazanie to nie jest ogólnie wyrażoną wolą ustawodawcy, lecz odnosi się wyłącznie do Jego osobistych postępowań i w myśl tych założeń twierdzi, że „kwota bazowa ostatnio przyjęta do obliczenia świadczenia” posiada dawną wartość przyjętą przez ZUS i obowiązującą w dniu wydania poprzedniej decyzji Organu rentowego, a nie wartość aktualnie obowiązującą w dniu dokonywania obliczenia i wskazaną w Art. 19a.
    – Ponad wszelką wątpliwość Art. 19a jest tu jedyną wykładnią, ponieważ został dodany do obowiązującej już Ustawy w terminie późniejszym niż zapis podstawowy i Ustawa, oprócz tego zapisu, nigdzie nie zawiera innych tak konkretnych wskazań.
    Ustawodawca tym zapisem stara się zapobiec dalszej niewłaściwości stosowanej przez ZUS w kwestii obowiązywania wartości Kwoty Bazowej i dlatego w artykule 19a jednoznacznie określa termin jej obowiązywania.

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2010-02-10 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    "Czy można uwzględnić nową kwotę bazową":
    Przykładem jest tu konstrukcja wyrazowa: „wskaźnik wysokości podstawy mnoży się przez kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia”. Wyrażenie to stanowi dla ZUS odpowiedni materiał do kombinacji zmieniających istotę wskazań ustawodawcy.
    – ZUS uważa, że wskazanie to nie jest ogólnie wyrażoną wolą ustawodawcy, lecz odnosi się wyłącznie do Jego osobistych postępowań i w myśl tych założeń twierdzi, że „kwota bazowa ostatnio przyjęta do obliczenia świadczenia” posiada dawną wartość przyjętą przez ZUS i obowiązującą w dniu wydania poprzedniej decyzji Organu rentowego, a nie wartość aktualnie obowiązującą w dniu dokonywania obliczenia i wskazaną w Art. 19a.
    – Ponad wszelką wątpliwość Art. 19a jest tu jedyną wykładnią, ponieważ został dodany do obowiązującej już Ustawy w terminie późniejszym niż zapis podstawowy i Ustawa, oprócz tego zapisu, nigdzie nie zawiera innych tak konkretnych wskazań.
    Ustawodawca tym zapisem stara się zapobiec dalszej niewłaściwości stosowanej przez ZUS w kwestii obowiązywania wartości Kwoty Bazowej i dlatego w artykule 19a jednoznacznie określa termin jej obowiązywania.

    Odpowiedz