Propozycje emerytalne Pawlaka to tania socjotechnika i bezpodstawne mity

autor: Bartosz Marczuk09.02.2010, 00:00; Aktualizacja: 09.02.2010, 18:31

Walczące o przeżycie PSL stosuje orwellowskie dwójmyślenie. Partia w „Roku 1984” twierdziła, że to, co przymusowe, jest dobrowolne. Podobnie działają ludowcy, wskazując, że KRUS jest tak nowoczesny, że powinien być wzorem do naśladowania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

 • cba(2010-02-09 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  po 1: Pawlak zastosował taką samą socjotechnikę jak PO(powtarzanie czegoś aby stało się to prawdą) tyle że jego nikt nie lubi(poza jego elektoratem) więc mu nie przejdzie to co przechodzi PO
  po 2: mit4- "Obrońcy KRUS (ale nie tylko, bo sugeruje to też rząd) wskazują, że trzeba koniecznie połączyć wysokość składki z wprowadzeniem na wsi PIT ... A przecież można do KRUS przenieść sposób opłacania podatków i składek osób prowadzących działalność w ZUS i rozliczających się uproszczonymi formami podatkowymi np. kartą podatkową. Nie wyliczają one dochodu i wpłacają ryczałtowe składki i podatki." - wprowadzając to drugie rozwiązanie (i m.in. związane z tym ograniczenie odliczeń w koszty) dokopie się rolnikom widać że autor nie zna się na specyfice produkcji rolnej
  po 3: mit5-czyli powszechne bogactwo na wsi-wg GUS średni roczny dochód z 1ha przeliczeniowego to jakieś 2000zł czyli przy 15-hektarowym gospodarstwie(w którym pracuje rolnik z żoną i wykorzystuje do tego conajmniej jedno bardziej rosłe dziecko plus teściów czy rodziców, młodszego dziecka nie liczę) daje to matematycznie 2000x15ha=30000:4członków rodziny w tym 2dzieci kwotę na głowę miesięcznie=625zł, przy czym wynika to z ww. wskaźnika GUS, w rzeczywistości nijak (ten dochód) ma się do rzeczywistości, bogactwo na wsi pochodzi nie z pracy na roli lecz z pracy za granicą na czarno- więc jak ktoś widzi wille na wsi to niech nie myśli że rolnik odłożył ze swego dochodu z gospodarstwa i wybudował(choć bywa że sobie sam wybudował bo w odróżnieniu od ceprów rolnik musi umieć wiele a nie tylko specjalizować się w czymś) sobie willę, co do dopłat to są (w kazdym razie mają być) one przeznaczone na cele związane z produkcją rolną czyli prowadzeniem gospodarstwa- w praktyce dopłaty biorą tacy co swój areał wydzierżawili prawdziwemu rolnikowi ustnie(wg zasady "chcesz to uprawiaj wg moich warunków jak nie to idź w swoją stronę, płać podatek a dopłaty biorę ja") albo ziemię odłogują a sami (będąc w KRUS) prowadzą dział. gospod. lub zarabiają za granicą- w pierwszej kolejności państwo winno wywalić przedsiębiorców z KRUSu i ograniczać ww. szarą strefę a dopłaty winny się należeć tylko rzeczywistym rolnikom (np. takim co sprzedadzą produktów rolnych w roku za ileś tam zł) którzy będą prowadzić na te okoliczność KPiR oraz wprowadzić składkę zdrowotną dla KRUS-owców

  Odpowiedz
 • Płaćmy ZUSoPODATEK i nie narzekajmy(2010-02-09 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  Ważna jest Patriotyczna postawa. To w końcu jakiś nasz wkład w rozwój tego kraju.

  Przecież nawet matoł jest w stanie policzyć że przeciętny polak odkładając miesięcznie 300zł odłożyłby za okres swej pracy ponad 500 tyś złotych których nie wyda do śmierci.

  A tak buli i utrzymuje innych. Bo dla niego z jego pieniędzy w ZUSie zostaną nie spłacone kredyty

  Odpowiedz
 • Janeczek(2010-02-09 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  A co na to dworzanie Wypych i Śniadek, gdzie głos tow. Guza i boniego!
  A elyta z polanki co by chcała w tej sprawie powiedzieć ?

  Odpowiedz
 • To teoria R.Gwiazdowskiego(2010-02-09 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  Robert Gwiazdowski w wywiadzie mówi iż to nie jest pomysł Waldemara Pawlaka, tylko mój. Namawiam do tego już od wielu lat.

  Podaje przykład iż lokowanie na zwykłej lokacie 100zł miesięcznie dałoby 1000zł emerytury.

  I tak trzeba robić - a składki ZUS i pochodne OFE traktować jako zwykły podatek (bo OFE przecież zasila państwo przez wykup Obligacji) i d... państwu nie zawracać

  Odpowiedz
 • arti(2010-02-09 15:05) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma to jak obalać mity Pawlaka własnymi :)

  Odpowiedz
 • górnik ciesla(2010-02-09 15:56) Zgłoś naruszenie 00

  ja górnik z kopalni szczygłowi mówię wam nikt i nic mi nie zabierze urlopu górniczego i emerytury nie którym się to, nie podobo . pomarzyć zawsze możecie ha ha

  Odpowiedz
 • Mural(2010-02-09 18:37) Zgłoś naruszenie 00

  Podobno się już dogadali i nikt nie ruszy KRUS ani rolników.Toż to wyborcy PSL,liczącego się koalicjanta dla każdego ugrupowania.

  Odpowiedz
 • ed(2010-02-09 19:28) Zgłoś naruszenie 00

  Donek obiecałeś

  Odpowiedz
 • tik(2010-02-09 21:48) Zgłoś naruszenie 00

  Z matematyki autor artykułu ma ocenę niedostateczną. Dziś zresztą nie trzeba być matematykiem, bo wyliczenia są gotowe w komputerach. Wystarczy trochę rozgarnięcia umysłowego. Pan Premier Pawlak ma zupełnie rację. Przerzucić do tego nowego systemu wszystkich mundurowych, na czele z kapelanami i oczywiście wszystkich korzystających ze spadających z nieba stanów spoczynku.

  Odpowiedz
 • real 1953(2010-02-10 08:44) Zgłoś naruszenie 00

  Uczciwa , rzeczowa analiza sytuacji dotyczącej KRUS , obnażająca obłudę i hipokryzję polityków ( Pawlaka , jego kolegów z PSL ale też i z innych ugrupowań którzy od lat akceptują taki stan rzeczy ). Dowodzi to tylko tego , że politycy to oszuści wyłącznie kierujący się własnym interesem w wąsko zakreślonym horyzoncie czasowym , za nic mają uczciwość , sprawiedliwość jak i pomyślność kraju oraz narodu.
  Taka analiza i ocena powinna być dokonana również dla pozostałych bezzasadnie uprzywilejowanych grup zawodowych jak i społecznych ( służby mundurowe , sędziowie , prokuratorzy , nauczyciele , górnicy ...a też i kobiety ).
  Dlaczego w Naszym kraju nie można takich spraw załatwić jawnie i uczciwie ???

  Odpowiedz
 • 1954(2010-02-09 23:18) Zgłoś naruszenie 00

  Liczę podobnie jak 19.Janek.
  Jeżeli KRUS jest wydolny to dlaczego likwidować, dlaczego wszyscy mamy być okradani (poza nauczycielami, mundurowymi i górnikami?)

  Odpowiedz
 • xd(2010-02-09 22:32) Zgłoś naruszenie 00

  durniu-autorze cz wiesz co to jest procent składany?

  Odpowiedz
 • Czerwony pajączek(2010-02-10 00:05) Zgłoś naruszenie 00

  Pawlakz donkiem a komu zabierzecie . Zeby dać rolnikom i pseudo rolnikom komuś trzeba zabrać . CZy z tych pieniędzy na ochronę przeciwpowodziową . A może dołoży się tym drobnym i trochę watem łupnie . A może pożyczka na koszt prawnuków . A może 800 biedronek uczciwie zaczeło odprowadzać podatki . A może trochę przykręcić marnotrawienie podatków ,

  Odpowiedz
 • Dogorywający emeryt(2010-02-10 14:55) Zgłoś naruszenie 00

  Odpieprzcie się od Nauczycieli(jakie przywileje)Chcesz je mieć-wystarczy 4 lata studiów i bierz je.Niechciałeś się baranie uczyć to miej pretensje do siebie.Ci co sie uczyli są sędziami,prokuratorami,policjantami( w 74 r. do SB przyjmowali ludzi z wyższym wykształceniem-no na pewno były wyjątki),aptekarzami,notariuszami i tym podobnymi zawodami dobrze zarabiającymi.Każdy chytry chciałby więcej,a gdzie tu zasady Narodu Katolickiego przestrzegającego 10-cioro przykazań. Emerytury powinny być *********** prawda)bez przywilejów.Bardzo prosta zasada-ILE WRZUCIŁEŚ DO KOSZA ZUS-u to taką będziesz miał emeryturę.Jak byłeś nierobem albo na czarno pracowałeś to na stare lata będziesz żebrał pod kościołem i wara Ci od krytykowania rządfu.Płacą wszyscy:wojskowi,policjanci ,sędziowie,rolnicy(nauczyciele zawsze płacili) i inni co nie składkowali ZUS-u.I szanowny Rządzie to by była ta Katolicka SPRAWIEDLIWOŚĆ.P.Wałęsa tak pluł na SB,MO,ale jak doszedł do władzy był Ich "czopkiem" i nic dobrego nie zrobił w tej kwestii.Emerytury też spieprzył bo tego przykładem jestem Ja.Chcesz krócej pracować-pracuj,ale emeryturę będziesz miał w zależności od wsadu do ZUS-u.I to byłaby Demokracja.Dużo policjantów idzie na wczesną emeryturę i mają jej tyle co ja po 30-tu latach pracy i dalej bawią się w właścicieli kantorów,są ochraniarzami w supermarkietach i prowadzą inne dobre interesy.I wcale sie im nie dziwię,zrobiłbym to samo.Po 15-tu latach staje się doświadczonym Policjantem i zmyka( ma zabezpieczony byt).

  Odpowiedz
 • Sławek(2010-02-11 10:15) Zgłoś naruszenie 00

  O jakim systemie emerytalnym my rozmawiamy, to wszystko to nie żaden system emerytalny tylko przelewanie z kieszeni jednych do kieszeni drugich. Pieniądze obecnie wcale nie są na kontach na których mogłyby na siebie i na swoich właścicieli zarabiać. Mówienie o 150 tysiącach które się uskładają przez 40 lat oszczędzania przy odkładaniu po 100 co miesiąc ma sens tylko i wyłącznie wtedy gdy pieniądze pracują a nie idą prosto do torby listonosza. Można by jeszcze dużo posiać ale po co skoro tuż za rogu wychylają się też górnicy później mundurowi i diabli wiedzą kto jeszcze z własnymi pseudo systemami emerytalnymi.

  Odpowiedz
 • real 1953(2010-02-11 10:17) Zgłoś naruszenie 00

  Do "Dogorywającego emeryta - post. 32 " , może byłoby dobrze abyś się zastanowił zanim cokolwiek napiszesz emerytowany nauczycielu.
  Może np. mógłbyś coś powiedzieć na temat tego , co np. złego byłoby w powszechnym systemie emerytalnym , którym objęci byliby wszyscy bez wyjątku pracujący ? Co byłoby złego w tym , że uprawnienia emerytalne w żadnym stopniu nie zależałyby od tego czy ktoś jest kobietą czy meżczyzną , czy jest górnikiem czy wykonuje inny zawód , czy jest pracownikiem cywilnym czy mundurowym , czy ma oczy niebieskie czy piwne , czy jest biały czy czarny itd...?
  Co byłoby złego w tym , że wysokość świadczeń emerytalnych uzależniona byłaby tylko i wyłącznie od wielkości zgromadzonego kapitału z odprowadzanych składek i od statystycznej długości życia w momencie odejścia na emeryturę ( zakładając nawet że moment odejścia wybierałby sam zainteresowany np. już w wieku 55 lat czy też 50 lat ? , ale ponosiłby konsekwencje takiego wyboru w postaci niższej emerytury On a nie jak dzisiaj wszyscy inni ).
  Proszę pomyśl zanim coś napiszesz.

  Odpowiedz
 • janek(2010-02-09 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  artykuł niemerytoryczny i manipuluje nie mniej danymi niz PSL. Po pierwsze 60 letnia kobieta nie przeżyje statystycznie jeszcze 23 lata, gdyż ta która urodzi się w tym roku przeżyje łącznie 79, a ta która ma 60 pewnie ok 15. Po drugie, czemu nie podano przykładu rolnika, który pracuje do 65 roku życia i prawdopodobnie żyje statystycznie krócej niż inny mężczyzna (cięższa praca fizyczna, mniej higieny, edukacji), który przeżywa statystycznie ok 73 (ale ten który urodzi się w tym roku, a nie ten, który już ma 65 lat). Należałoby więc przyjąć, że rolnik przeżywa ok 69 lat, czyli 4 na emeryturze. Gdy podzielimy to przez odkładane rzez 45 lat składki po 50 zł powinien nominalnie otrzymywać 562,50 zł (licząc składkę po 50 zł). To czy teraz dostaje dużo więcej ? czy nie wystarczy podnieść ją o 10 zł i będzie OK, czy też jak każdy nny ciężko pracujący Polak musi być równo okradany, bo przcież inni płacą więcej niż dostaja nie licząc mundurowych, nauczycieli, górników? A może po prostu, niech Państwo przestanie okradać innych?

  Odpowiedz
 • Może i tania socjotechnika. Ale bardzo skuteczna(2010-02-09 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  To mi sie podoba w Demokracji że byle kto może być koalicjantem i dzierżyć stanowisko V-ce premiera.
  A to Lepper, a to Pawlak.
  Koalicjant może wygłaszać jakie chce teorie i Premier co najwyżej może usmiechnąć się z politowaniem.

  A temat naprawy systemu emerytalnego wróci...we wszystkich programach wyborczych wszystkich polskich Partii...które jak zwykle nic z tym fantem nie zrobią.

  Odpowiedz
 • wiktor(2010-02-09 12:28) Zgłoś naruszenie 00

  gratuluję PO koalicjanta.. no i co zrobicie nieudacznicy z PO? No co?.. haha.. nic... Pawlak ma was w kieszeni

  Odpowiedz
 • aby Donald brał wysoką kasę od ROLNIKÓW(2010-02-09 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  czy chcecie aby Donald brał wysoką kasę od ROLNIKÓW i rozpieprzył ją na EURO 2012 lub inne igrzyska gdyż on kocha kopać?

  POpatrzcie taki jeden Premier rozdał górnikom 5 -letnie urlopy na koszt społeczeństwa i teraz bawi się w UNII za Wasza kasę
  .Ludzie czy WY naprawdę zdurnieli !!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane