Propozycje emerytalne Pawlaka to tania socjotechnika i bezpodstawne mity

autor: Bartosz Marczuk09.02.2010, 00:00; Aktualizacja: 09.02.2010, 18:31

Walczące o przeżycie PSL stosuje orwellowskie dwójmyślenie. Partia w „Roku 1984” twierdziła, że to, co przymusowe, jest dobrowolne. Podobnie działają ludowcy, wskazując, że KRUS jest tak nowoczesny, że powinien być wzorem do naśladowania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • ada(2010-02-14 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    do P. Marczuka
    Pisze Pan składka w wysokości 68 zł uwzględnia nie tylko składkę na emeryturę, ale też na rentę – można przyjąć wzorem ZUS (23,5 proc. składki to składka rentowa), że na emeryturę rolnik płaci ok. 50 zł miesięcznie. A dlaczego płaci się dwie składki a nie jedną? Przecież nikt z dwóch świadczeń nie korzysta tylko z jednego albo emerytury albo renty więc co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na tym drugim koncie ? Juz wiem państwo kradnie.

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-02-11 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do "Dogorywającego emeryta - post. 32 " , może byłoby dobrze abyś się zastanowił zanim cokolwiek napiszesz emerytowany nauczycielu.
    Może np. mógłbyś coś powiedzieć na temat tego , co np. złego byłoby w powszechnym systemie emerytalnym , którym objęci byliby wszyscy bez wyjątku pracujący ? Co byłoby złego w tym , że uprawnienia emerytalne w żadnym stopniu nie zależałyby od tego czy ktoś jest kobietą czy meżczyzną , czy jest górnikiem czy wykonuje inny zawód , czy jest pracownikiem cywilnym czy mundurowym , czy ma oczy niebieskie czy piwne , czy jest biały czy czarny itd...?
    Co byłoby złego w tym , że wysokość świadczeń emerytalnych uzależniona byłaby tylko i wyłącznie od wielkości zgromadzonego kapitału z odprowadzanych składek i od statystycznej długości życia w momencie odejścia na emeryturę ( zakładając nawet że moment odejścia wybierałby sam zainteresowany np. już w wieku 55 lat czy też 50 lat ? , ale ponosiłby konsekwencje takiego wyboru w postaci niższej emerytury On a nie jak dzisiaj wszyscy inni ).
    Proszę pomyśl zanim coś napiszesz.

    Odpowiedz
  • Sławek(2010-02-11 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    O jakim systemie emerytalnym my rozmawiamy, to wszystko to nie żaden system emerytalny tylko przelewanie z kieszeni jednych do kieszeni drugich. Pieniądze obecnie wcale nie są na kontach na których mogłyby na siebie i na swoich właścicieli zarabiać. Mówienie o 150 tysiącach które się uskładają przez 40 lat oszczędzania przy odkładaniu po 100 co miesiąc ma sens tylko i wyłącznie wtedy gdy pieniądze pracują a nie idą prosto do torby listonosza. Można by jeszcze dużo posiać ale po co skoro tuż za rogu wychylają się też górnicy później mundurowi i diabli wiedzą kto jeszcze z własnymi pseudo systemami emerytalnymi.

    Odpowiedz
  • Dogorywający emeryt(2010-02-10 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Odpieprzcie się od Nauczycieli(jakie przywileje)Chcesz je mieć-wystarczy 4 lata studiów i bierz je.Niechciałeś się baranie uczyć to miej pretensje do siebie.Ci co sie uczyli są sędziami,prokuratorami,policjantami( w 74 r. do SB przyjmowali ludzi z wyższym wykształceniem-no na pewno były wyjątki),aptekarzami,notariuszami i tym podobnymi zawodami dobrze zarabiającymi.Każdy chytry chciałby więcej,a gdzie tu zasady Narodu Katolickiego przestrzegającego 10-cioro przykazań. Emerytury powinny być *********** prawda)bez przywilejów.Bardzo prosta zasada-ILE WRZUCIŁEŚ DO KOSZA ZUS-u to taką będziesz miał emeryturę.Jak byłeś nierobem albo na czarno pracowałeś to na stare lata będziesz żebrał pod kościołem i wara Ci od krytykowania rządfu.Płacą wszyscy:wojskowi,policjanci ,sędziowie,rolnicy(nauczyciele zawsze płacili) i inni co nie składkowali ZUS-u.I szanowny Rządzie to by była ta Katolicka SPRAWIEDLIWOŚĆ.P.Wałęsa tak pluł na SB,MO,ale jak doszedł do władzy był Ich "czopkiem" i nic dobrego nie zrobił w tej kwestii.Emerytury też spieprzył bo tego przykładem jestem Ja.Chcesz krócej pracować-pracuj,ale emeryturę będziesz miał w zależności od wsadu do ZUS-u.I to byłaby Demokracja.Dużo policjantów idzie na wczesną emeryturę i mają jej tyle co ja po 30-tu latach pracy i dalej bawią się w właścicieli kantorów,są ochraniarzami w supermarkietach i prowadzą inne dobre interesy.I wcale sie im nie dziwię,zrobiłbym to samo.Po 15-tu latach staje się doświadczonym Policjantem i zmyka( ma zabezpieczony byt).

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-02-10 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Uczciwa , rzeczowa analiza sytuacji dotyczącej KRUS , obnażająca obłudę i hipokryzję polityków ( Pawlaka , jego kolegów z PSL ale też i z innych ugrupowań którzy od lat akceptują taki stan rzeczy ). Dowodzi to tylko tego , że politycy to oszuści wyłącznie kierujący się własnym interesem w wąsko zakreślonym horyzoncie czasowym , za nic mają uczciwość , sprawiedliwość jak i pomyślność kraju oraz narodu.
    Taka analiza i ocena powinna być dokonana również dla pozostałych bezzasadnie uprzywilejowanych grup zawodowych jak i społecznych ( służby mundurowe , sędziowie , prokuratorzy , nauczyciele , górnicy ...a też i kobiety ).
    Dlaczego w Naszym kraju nie można takich spraw załatwić jawnie i uczciwie ???

    Odpowiedz
  • Czerwony pajączek(2010-02-10 00:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pawlakz donkiem a komu zabierzecie . Zeby dać rolnikom i pseudo rolnikom komuś trzeba zabrać . CZy z tych pieniędzy na ochronę przeciwpowodziową . A może dołoży się tym drobnym i trochę watem łupnie . A może pożyczka na koszt prawnuków . A może 800 biedronek uczciwie zaczeło odprowadzać podatki . A może trochę przykręcić marnotrawienie podatków ,

    Odpowiedz
  • 1954(2010-02-09 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    Liczę podobnie jak 19.Janek.
    Jeżeli KRUS jest wydolny to dlaczego likwidować, dlaczego wszyscy mamy być okradani (poza nauczycielami, mundurowymi i górnikami?)

    Odpowiedz
  • xd(2010-02-09 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    durniu-autorze cz wiesz co to jest procent składany?

    Odpowiedz
  • tik(2010-02-09 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Z matematyki autor artykułu ma ocenę niedostateczną. Dziś zresztą nie trzeba być matematykiem, bo wyliczenia są gotowe w komputerach. Wystarczy trochę rozgarnięcia umysłowego. Pan Premier Pawlak ma zupełnie rację. Przerzucić do tego nowego systemu wszystkich mundurowych, na czele z kapelanami i oczywiście wszystkich korzystających ze spadających z nieba stanów spoczynku.

    Odpowiedz
  • Płaćmy ZUSoPODATEK i nie narzekajmy(2010-02-09 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ważna jest Patriotyczna postawa. To w końcu jakiś nasz wkład w rozwój tego kraju.

    Przecież nawet matoł jest w stanie policzyć że przeciętny polak odkładając miesięcznie 300zł odłożyłby za okres swej pracy ponad 500 tyś złotych których nie wyda do śmierci.

    A tak buli i utrzymuje innych. Bo dla niego z jego pieniędzy w ZUSie zostaną nie spłacone kredyty

    Odpowiedz
  • ed(2010-02-09 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Donek obiecałeś

    Odpowiedz
  • Mural(2010-02-09 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    Podobno się już dogadali i nikt nie ruszy KRUS ani rolników.Toż to wyborcy PSL,liczącego się koalicjanta dla każdego ugrupowania.

    Odpowiedz
  • górnik ciesla(2010-02-09 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    ja górnik z kopalni szczygłowi mówię wam nikt i nic mi nie zabierze urlopu górniczego i emerytury nie którym się to, nie podobo . pomarzyć zawsze możecie ha ha

    Odpowiedz
  • arti(2010-02-09 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma to jak obalać mity Pawlaka własnymi :)

    Odpowiedz
  • To teoria R.Gwiazdowskiego(2010-02-09 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Robert Gwiazdowski w wywiadzie mówi iż to nie jest pomysł Waldemara Pawlaka, tylko mój. Namawiam do tego już od wielu lat.

    Podaje przykład iż lokowanie na zwykłej lokacie 100zł miesięcznie dałoby 1000zł emerytury.

    I tak trzeba robić - a składki ZUS i pochodne OFE traktować jako zwykły podatek (bo OFE przecież zasila państwo przez wykup Obligacji) i d... państwu nie zawracać

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-02-09 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    A co na to dworzanie Wypych i Śniadek, gdzie głos tow. Guza i boniego!
    A elyta z polanki co by chcała w tej sprawie powiedzieć ?

    Odpowiedz
  • janek(2010-02-09 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    artykuł niemerytoryczny i manipuluje nie mniej danymi niz PSL. Po pierwsze 60 letnia kobieta nie przeżyje statystycznie jeszcze 23 lata, gdyż ta która urodzi się w tym roku przeżyje łącznie 79, a ta która ma 60 pewnie ok 15. Po drugie, czemu nie podano przykładu rolnika, który pracuje do 65 roku życia i prawdopodobnie żyje statystycznie krócej niż inny mężczyzna (cięższa praca fizyczna, mniej higieny, edukacji), który przeżywa statystycznie ok 73 (ale ten który urodzi się w tym roku, a nie ten, który już ma 65 lat). Należałoby więc przyjąć, że rolnik przeżywa ok 69 lat, czyli 4 na emeryturze. Gdy podzielimy to przez odkładane rzez 45 lat składki po 50 zł powinien nominalnie otrzymywać 562,50 zł (licząc składkę po 50 zł). To czy teraz dostaje dużo więcej ? czy nie wystarczy podnieść ją o 10 zł i będzie OK, czy też jak każdy nny ciężko pracujący Polak musi być równo okradany, bo przcież inni płacą więcej niż dostaja nie licząc mundurowych, nauczycieli, górników? A może po prostu, niech Państwo przestanie okradać innych?

    Odpowiedz
  • Może i tania socjotechnika. Ale bardzo skuteczna(2010-02-09 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    To mi sie podoba w Demokracji że byle kto może być koalicjantem i dzierżyć stanowisko V-ce premiera.
    A to Lepper, a to Pawlak.
    Koalicjant może wygłaszać jakie chce teorie i Premier co najwyżej może usmiechnąć się z politowaniem.

    A temat naprawy systemu emerytalnego wróci...we wszystkich programach wyborczych wszystkich polskich Partii...które jak zwykle nic z tym fantem nie zrobią.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-09 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    gratuluję PO koalicjanta.. no i co zrobicie nieudacznicy z PO? No co?.. haha.. nic... Pawlak ma was w kieszeni

    Odpowiedz
  • YYY(2010-02-09 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    I oto odpowiedż - dlaczego dołożono ludziom jeszcze 5 lat pracy. KRUSY, mundurowi i inne grupy tzw.uprzywilejowane. A my durnie pracujemy już ponad 35 lat na nich. I aż wierzyć się nie chce - jak PO wmawia nam, że to sukces Tuska. SUKCES?? - raczej PORAŻKA!!! - to powód do wstydu - a nie do dumy.

    Odpowiedz