Służba zdrowia została zawłaszczona przez ekonomię

07.02.2010, 09:04; Aktualizacja: 07.02.2010, 10:14

Bp tarnowski Wiktor Skworc w liście do wiernych z okazji XVIII Światowego Dnia Chorych napisał, że "służba zdrowia została zawłaszczona całkowicie przez ekonomię", a ubogi pacjent gubi się na rynku usług medycznych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • chory(2010-02-07 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    najdrosze szpitale to koscielne

    Odpowiedz
  • shaqu(2010-02-08 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Bp Wiktor Skworc to analfabeta ekonomiczny! Dzisiaj służbą zdrowia rządzi biurokracja. W służbie zdrowia za dużo jest urzędników! Należy zlikwidować nfz, ministerstwo zdrowia.
    Przestać okradać ludzi ze składek zdrowotnych-chorobowych, tak, żeby każdy mógł zapłacić w prywatnym szpitalu za wizytę!
    Bo dzisiaj jest tak, że biednemu i bogatemu zabiera się przymusowo składki. Biednemu już nie zostaje na prywatne wizyty, a bogaty coś tam jeszcze wyskrobie.
    Drogi biskupie gdyby ekonomia decydowała o służbie zdrowia to minister zdrowia byłby bezrobotny!

    Odpowiedz
  • realistka(2010-02-08 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    do 13-a jaka funkcja panstwa nie będzie wtedy wykonywana? Państwo samo decyduje co refunduje i np. w USA gdzie skladka jest nieobowiazkowa (co ma sie zmienic) swiadczenia publiczne sa z podatkow.

    W Polsce nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.To jakis quasi podatek na skraju z wymuszeniem badz haraczem...(slynne zwracanie kasy za nie bycie ubezpieczonym nigdy i nie pobieranie zadnych lub prawie zadnych swiadczen).

    Moze wreszcie marne pensje by wzrosly wreszcie.Republika lekarska musi w koncu kiedys upasc.Chociaz to nie republika to dyktatura z ograniczonym dostepem dla osob z poza bandy...a do innych zacnych srodowisk to by sie chcialo wejsc...(nie wysilajac sie nazbyt)>>>tegoroczny nabor na apliakcje z przewaga niestety lekarskich prominento-agento-bachorów...
    No,coż prawdziwy kopacz dołki pod prawnikami kopie!

    Szkoda,ze sekwencji artykulow nie ma o wysokosci pensji albolwenta medycyny czy stomatologii-ponad 3 tys.zl w zestawieniu z wegetacją absolwentow prawa,ktorzy nie placa skladki gdyż nie pracują?

    He he he...

    Odpowiedz
  • POLAK...(2010-02-08 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    TA MIN JEST SAMA CHORA ...

    Odpowiedz
  • wrona(2010-02-08 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    He, he... bezczelny księżulo...

    Skoro w służbie zdrowia nie powinno się uwzględniać praw ekonomii to proszę zwrócic się do firm farmaceutycznych aby dawały medykamenty za zdrowaśkę, aby lekarz za zdrowaśkę leczył a pielegniarka swojej rodzinie na talerz da paciorek...

    A w ogóle jaka SŁUŻBA zdrowia? kto służy? komu? Chyba bardziej usługi medyczne...

    Odpowiedz
  • W Bulgarii....(2010-02-08 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    W Bulgarii na ogolna ilosc szpitali w liczbie 300, planuje sie zamknac w tym roku 150.
    1,4 mln osob w wieku produkcyjnym czyli okolo 30% zdolnych do pracy nie ma ubezpieczenia medycznego.

    Odpowiedz
  • Sluzba zdrowia do rynek specyficzny(2010-02-08 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Rzad musi sobie uswiadomic, ze sluzba zdrowia to rynek, ale rynek specyficzny. Specyfika jego polega m.in. na tym, ze placimy skladke zdrowotna. Za uslugi prawnicze, fryzjerskie nie placimy skladki.
    Mozna przeciez metoda administracyjna zlikwidowac skladke zdrowotna, tylko wowczas nie bedzie wypelniana jedna z podstawowych funkcji panstwa.
    Obecnie w Polsce mamy bardzo ograniczona skladke w stosunku do potrzeb i zle funkcjonujacy system rozliczen za uslugi medyczne / nie ma rozliczenia miedzy pacjentem a ubezpieczalnia/.
    Stosowanie zasady "taniego panstwa" prowadzi nas wiekimi krokami do absolutnie niewydolnego bulgarskiego modelu sluzby zdrowia.

    Odpowiedz
  • A kiedy putpuraci zaczną(2010-02-07 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    PŁACIĆ;
    - na fundusz zdrowia;
    - fundusz emerytalny;
    - fundusz rentowy???
    BO ZWYKLI LUDZIE JUŻ NIE SĄ W STANIE DŁUŻEJ TYCH P A S O Z Y T Ó W UTRZYMYWAĆ!!

    Odpowiedz
  • Tomek do Klemensa(2010-02-08 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, Ci co umarli i Ci co umieraja na skutek tak dzialajacej SLUZBY Zdrowia to tez bzdedty. Za takie wlasnie leczenie, ubodzy wlasnie tak placa ,swoim zdrowiem i zyciem. Klemens musisz pamietac ze obieranie falszywych priorytetow przez ekonomistow lub lamanie norm moralnych ,takze w ekonomii, skutkuje zawsze tym, iz ekonomia ktora ma SLUZYC, czlowiekowi ,rodzinie,narodowi wykoleia sie i obraca sie przeciwko niemu .Secondo , POza , tym , Wloska SLUZBA Zdrowia to nie propaganda.

    Odpowiedz
  • Katolik(2010-02-08 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Bogaty Polski Kosciół Katolicji - na wzór zachodu- powinien otworzyć szpitale i lecznice dla biednych.Przez to nie zubożeje a pomoże biednym. Po co biskupom i księżom te przepych? To niezgodne z nauką bibliii.

    Odpowiedz
  • n(2010-02-07 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    Szpitale niepubliczne sa bardziej efektywne niz publiczne. Zarowno szpitale jak i kazda inna instytucja rzadzi sie ekonomia.

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-02-08 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Tomaszu,jesteś bardzo nasączony propagandowymi bzdetami,które powielasz na forum.Za leczenie ktoś musi płacić.A żadnego państwa zwyczajnie nie stać na pokrycie wszystkich kosztów.Dlatego tworzy się różne fundusze,które na zasadzie solidarności międzyludzkiej finansują drogie procedury czy też drogie leki.Zdrowie jest dobrem każdego człowieka a nie grupy,co usiłujesz forsować we wczesnolewackim stylu.I każdy musi przede wszystkim sam o nie zadbać.
    Opieka medyczna to także działalność usługowa,tyle,że specjalnego rodzaju.I podlega ona prawom podaży i popytu.Więc także liczy koszty bo poza lekami dla pacjenta, presonel chce zarabiać.Byc może biskup liczy na mannę lecz w dzisiejszych czasach o nią coraz trudniej.

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2010-02-08 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Powiedział co wiedział

    Odpowiedz
  • Tomek(2010-02-08 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    We Wloszech kazdemu ,nawet nielegalnemu imigrantowi jest BEZPLATNIE swiadczona usluga medyczna.Sam tego doswiadczylem ,ulegajac wypadkow pracujac na czarno .Dlatego ze ZDROWIE LUDZKIE jet dobrem wspolnym wszyskich ludzi a nie tylko dobrem waskiej grupy uprzywilejowanych,ktorzy za pomoca roznego rodzaju spekulacji polityczno-finansowych uwlaszczyli sie publicznym majatkiem /w tym SLUZBY Zdrowia/ i teraz POuczaja wywlaszczonych i ubogich chorych o ich niezaradnosci , uPOsledzeniu spolecznym i mentalnosci roszczeniowej .Amen

    Odpowiedz
  • Awicena(2010-02-08 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Cytat: Aż do 76 samobójstw doszło 2006-2008 r. w szpitalach. Wśród tragicznych zgonów są przypadki osób które odebrały sobie życie, bo nie mogły znieść bólu! Co roku lekarze popełniają ok. 30 tysięcy błędów!

    Odpowiedz
  • Pacjent(2010-02-08 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Szpital pywatny ,,Bonifratrów" w Krakowie np. usunięcie laserem prostaty, to koszt 10 tysięcy złotych. Pacjenci ubezpieczeni w NFZ są u specjalistów traktowani jak intruzi ! PS. Szpitale które zostały sprywatyzowane np. w Armenii czy Chinach są teraz odkupywane nakładem wielu milionów dolarów $

    Odpowiedz
  • Xymoxon(2010-02-07 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo jest świeckie i nie kieruje się katolewicką nauką społeczną. Amen.

    Odpowiedz
  • Popieram 3(2010-02-07 20:47) Zgłoś naruszenie 00

    Doświadczyłem tego na własnej osobie - jestem zadowolony /fachowość, dbałość,.../.

    Odpowiedz
  • za duzo by sie chcialo za malo sie dalo(2010-02-08 23:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prawnicy powinni zastosować do "elementu pozaprawniczego" związanego z medycyną (uwaga-mozliwosc zemsty na zdrowiu) zasadę lekarską-w pierwszym pokoleniu to ty zostaniesz prawnikiem,a w drugim dopiero zawodowcem.

    No,,coz jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.
    Lekarze są konsekwentni.Prawnicy nie,choc niejednokrotnie rządzą szpitalami.

    I wtedy będzie porządekl!!!

    Odpowiedz