Płaca minimalna na razie nie wzrośnie

autor: Łukasz Guza02.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.02.2010, 08:24

Pat w dyskusji o podwyższeniu płacy minimalnej do połowy przeciętnego wynagrodzenia. Rząd boi się wzrostu bezrobocia, a pracodawcy chcą obniżenia kosztów płacy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • I Oto jak TUSK załatwił ZUS płacą minimalną(2010-02-02 07:09) Zgłoś naruszenie 00

    ...to oni wszystkim bez względu na zawód zafundowali jednakową minimalną płacę..co doprowadziło, że od takiej odprowadzane są właśnie składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma .
    2.Twierdzenie ,że przez Tuska ,że ZUS jest kaput,że emerytury będą coraz niższe ,albo wiek emerytalny ulegnie bezpodstawnemu wydłużeniu ze względu na brak kasy w ZUSie ,oszukiwaniem wszystkich którzy kiedyś w szkodliwych warunkach bywali zatrudnieni,-powoduje że ludzie wolą już pracować na czarno gdyż nie wierzą w system zgodnie z twierdzeniem Młodego LIBERAŁA bis: Drogi Rządzie a co ja będę miał za Waszą legalną PRACĘ. Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. ZUS będzie mnie dręczył kontrolami!Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych,jedynie dobrze z tych składek zarabiają orzecznicy a wielu zatrzymano na łapówkarstwie -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was
    3.-Jego Rząd doprowadził do niszczenie środków gromadzonych w tym systemie ,niszczenia systemu solidarności pokoleń ,grabienia zabezpieczenia na wypadek wyżu demograficznego,oraz wyprzedaży majątku narodowego jak pijacy sreber rodzinnych które to stanowiły zabezpieczenie emerytów pracujących w szkodliwych warunkach.

    -czyż ON nie mówi ,ze pracujący w szkodliwych warunkach nie płacili składek !!. A zakłady Państwowe w których Oni byli zatrudnieni komu odprowadzały zyski? Co więc teraz ten Donald chce wyprzedawać- jak nie te zakłady wybudowane z pracy zatrudnionych w szkodliwych warunkach pracy?- na co chce przeznaczyć pieniądze za to uzyskane -na EURO 2012 bo mu w głowie piłka i piłka śwista , ---Chce sobie pokopać to niech kopnie siebie..

    -Sam pracował na kominie i nikt nie umie się dowiedzieć ile w tej uczciwej pracy był zatrudniony. Miesiąc ,dwa a może ? Nawet w Jego życiorysie tego nie pisze. I to chyba była jego najuczciwsza praca ale nikt nie jest też pewien czy od tej pracy odprowadzał składki na ZUS?
    A emeryturę będą mu musieli płacić za cały okres cwaniakowania w SEJMIE – z czego -pytam się – z czego skoro nie produkował produktu narodowego?

    -Don wysprzedaje zabezpieczenie Pokoleń na pniu -ogłosił do sprzedaży 760 firm. Ja sprzedałem garaż na „pniu” ale Urząd Skarbowy doczepił się ,że za tanio.
    Powiedzieli mi mówiąc w skrócie ,iż na kupca aby osiągnąć dobra cenę czeka się czasami latami .
    Odpowiedziałem -idźcie z tym postulatem do Donalda bo On chce sprzedać na "pniu" 740 polskich firm ? jak sądzicie zrozumieli...

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-02 07:01) Zgłoś naruszenie 00

    zapamietajcie wiec ludzie, że PO to partia złodziei.
    Kasa dla Rycha i Zbycha sie znajdzie. Dla was nie

    Odpowiedz
  • t105n(2010-02-02 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba ktoś ma problemy z matmą. Jeśli płaca minimalna wzrośnie do połowy średniej krajowej, to automatycznie ta średnia krajowa też pójdzie w górę i nadal płaca minimalna nie będzie stanowić połowy średniej.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2010-02-02 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem żądanie podwyższenia minimalnej płacy jest słuszne. Jako że wszyscy obywatele są względem prawa równi powinny też zostać urealnione renty i emerytury które obecnie w swej wysokości naruszają godność człowieka.Podam przykład. W 1999 r minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 653,33 zł.,średnia płaca kirajowa 1.697,12 zł,. a renta rodzinna dla 1 osoby 855,57 zł.Wynika z tego żeminimalne wynagrodzenie było niższe od średniej płacy krajowej o 1.043,79 zł.Renta rodzinna była niższ od średniej płacy o 841,55 zł. i wyższa od minimalnej płacy o o 202,24 zł.
    Obecnie, jak niedawno podano w GP średnia płaca krajowa wynosi ponad 3.600 zł, minimalna płaca 1.317 zł a renta rodzinna jest wyższa od minimalnej płacy o 20 zł i ni ższa od średniej płacy krajowej o 2.744,43 zł. Z powyższego wynika że rośnie minimalna płaca, rośnie średnia płaca krajowa a renty maleją pomimo tego że zostały wyliczone na podstawie osiągniętego wyngrodzenia i licznych waloryzacji.Dlatego też protestuję przeciwko podwyższeniu minimalnej płacy bez urealnienia rent i emerytur.

    Odpowiedz
  • Zombi(2010-02-02 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Praca bez dnia wolnego i zarazem 12godzin za 1317zł oto cud Tuska.Gdzie nasza wiara katolicka.Aby sobie! nie liczy sę człowiek, pamiętajcie o jednym tam was rozliczą .Był jeden człowiek co prawdę mówił A.H...r że polaka trzeba itd...

    Odpowiedz
  • Nie(2010-02-02 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Aktualnie pracujące pokolenie na starość dostanie znacznie niższe świadczenia, niż dostają teraz emeryci. Dlatego aktualne emerytury są wysokie. Dodatkowo są wyjątkowo korzystnie indeksowane.
    I to jest dopiero złodziejstwo - dzisiejsi emeryci okradają młodych. I wciąż im mało.
    Jak się chce mieć większą emeryturę, to trzeba było pracować do ustawowego wieku emerytalnego, a nie lenić się na emeryturze w wieku ledwie 50 lat.

    Odpowiedz
  • OSK(2010-02-02 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    No chyba chorzy są. Minimalna aż tyle? O ile nie będzie nakazu podnoszenia DO MINIMALNEJ dla osób pracujących np. na akord. Wykończycie tym bezmózgi producentów.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-02-02 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    Łatwo sprawdzić, że każda zmiana przepisów prawa pracy dokonana przez ostatnie 10 lat pogarszala waruki pracy i prawa pracownicze. Gdy w Polsce wprowadzić zasady prawa pracy obowiązujące np. u sąsiada-Niemiec, ( te niekomunistyczne zasady !) to po roku z tych tzw. pracodawców prywatnych pozostałoby może z 1 tys. ! a gdyby jeszcze otworzyć wszystkie akta SB tak skrzętnie zamknięte, to najpewniej zostałoby piędziesięciu i może ze dwóch działaczy związkowych.
    Dziś szefowie największych firm w Polsce zarabiają prawie 10 razy tyle, ile pracownicy średniego szczebla. Różnice w poziomie wynagrodzeń są u nas prawie takie same jak na Ukrainie, w Rumunii, Egipcie czy Panamie.
    Takie wnioski przynosi raport Hay Group, w którym są zebrane dane z kilku tysięcy firm z 56 krajów. Wynika z nich, że należymy do krajów o największym poziomie rozwarstwienia płac - w rankingu wylądowaliśmy na 11 miejscu - od końca.

    Odpowiedz
  • Avatar(2010-02-02 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ta nowa polska burżuazja, czyli oligarchowie nie tylko partyjni, od dziesięcioleci zamieniających się tylko stanowiskami (lewo <=>prawo), w tym "kryzysie" zechcieliby żyć miesięcznie chocby za tą płacę minimalną 1317 zł brutto?
    PONOĆ WSZYSCY MAMY SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI I WYRZEC SIĘ OSZCZEŃ PODWYŻEK PŁAC,EMERYTUR I RENT (także tych minimalnych?)... przez jedną kadencję byłoby sporo oszczędności gdyby polska oligarchia dała osobisty przykład

    Odpowiedz
  • normalny(2010-02-06 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem zadowolony bo mam mini a nie miseczkę ryżu, od hojność rządzących

    Odpowiedz
  • rob(2010-05-10 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie możecie sobie pisać , i co to zmieni nic bo rządzący mają to w głębokim poważaniu dopóki rząd się nie zmieni to nic się nie zmieni jeszcze 2 lata pod warunkiem że PO nie wygra następnych wyborów w najgorszym przypadku jeszcze 6 lat piekła !!!

    Odpowiedz
  • alicja(2010-07-30 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    wszystko robia pod unie tylko place nie zlodziejski rzad dobrze ze nie glosuje na tych klamcow

    Odpowiedz