RPO: emerytura po 15 latach dla żołnierzy i policjantów - niekonstytucyjna

01.02.2010, 16:54; Aktualizacja: 01.02.2010, 17:18

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (37)

  • Mural(2010-02-01 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    To na jakich dokumentach opierały się kolejne rządy od lat i gdzie on był sam do tej pory???Takich mamy fachowców.

    Odpowiedz
  • YYY(2010-02-02 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ok - tylko dlaczego tak póżno. To już dawno powinno być zrobione. Mundurowi powinni mieć min. 35 lat pracy.

    Odpowiedz
  • Alice(2010-02-01 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczycielom odebrano prawa nabyte -nie mogą przejśc na emerturę po 30 latach. Teraz czas na wojsko i policję.

    Odpowiedz
  • PrawniK(2010-02-01 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tak patrzę, że rząd strasznie zazdrości policji, chce za wszelką cenę rozwiązać tą instytucję, bo to chyba takie kolejna realizacja przedwyborczych obietnic, czyli bezpieczne państwo - tu należy rozumieć takie, w którym za wszelką cenę niszczy się policję i policjantów, zaczynając od zabrania im ostatnich chyba przywilejów czy ucinanie pieniędzy na policję. Najlepiej niech ścigają złodziei za darmo? Tu należy chyba zaznaczyć, że skoro oszczędza się na policji a co za ty idzie na bezpieczeństwie to potem konsekwencje takich działań będą bardzo szybko widoczne. Czy do tego pan rzecznik dąży, lobbiści znowu zadziałali, kolejna afera jak ta hazardowa, kto tym razem czesio czy zdzisio załatwił taki pomysł. Ja drogi panie rzeczniku się pytam, gdzie jest dodatek antykorupcyjny dla policjantów, może tym by się pan zajął. Dlaczego w innych krajach, które wstąpiły do unii europejskiej jest już od dawna. Jak pan chce pomagać to chociaż niech nie przeszkadza, niech pan zajmie się czymś pożytecznym bo po pierwsze nie szkodzić (radzę). Takie akcje to mogą wywołać tylko kolejne protesty służb mundurowych i kolejne odejścia na emeryturę policjantów, którzy już nabyli takich prawa. Natomiast ci co będą chcieli zostać policjantami to dwa razy się zastanowią. bo w firmach prywatnych masz większe pensje, mniej nerwów i chociaż ludzie cię szanują. Gratuluję pomysłu i mam taką nadzieję, że chociaż w TK siedzą ludzie co mają troszeczkę więcej rozumku od rzecznika, niech on może ptasią grypę szczepi lub kocią bo chyba na tym się lepiej zna.

    Odpowiedz
  • Martodi(2010-02-02 00:04) Zgłoś naruszenie 00

    Co za głupi człowieczek z tego rzeczniczka, ręce opadają.

    Odpowiedz
  • niedoszły emeryt(2010-02-01 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rzeczniku może też Pan się zajmie ludźmi po przepracowaniu więcej jak 40 lat pracy fizycznej /np.na hali produkcyjnej przy obróbce metali-ślusarz ,tokarz ,frezer itp./są to prace w wymuszonej pozycji i wymagające dużej koncentracji.Czy widzi Pan tu staruszków pochylonych nad maszynami ?Teraz zwolniony 60 latek z takim stażem pracy i składek do ZUSU musi żyć za ok.700 zl.Czy to jest sprawiedliwe!!!???

    Odpowiedz
  • joanna(2010-02-02 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do Agnieszki

    Ja również zostałam oszukana przez Rzad. Dołozono mi 5 lat pracy dodatkowej, pomiomo, że mam 34 lata pracy. Ale nigdy nie zgodzę się z tym, żeby mundurowi pracowali tyle lat co innyni. Przecież Oni narażają swoje zycie.

    Odpowiedz
  • Do RPO - zrób sobie LEWATYWĘ.(2010-02-02 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    NAJSKUTECZNIEJSZA MIKSTURĄ BABCI STEFKI.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-02-03 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pan rzecznik niech przy okazji sprawdzi ile to razy naruszono prawa konstytucyjne.Bo wygląda na to, że są wg Konstytucji równi i równiejsi.

    Odpowiedz
  • olo(2010-02-01 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Stary dziad walczył ze szczepionkami a teraz z policjantami. Iż sobie chłopie na emeryturę.

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-02-04 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do Willego post.29. Chyba miałeś na myśli co innego , że nie w/g konstytucji ale tych co jej zapisy w sposób obłudny interpretują , naginając je każdorazowo koniukturalnie w danej chwili do potrzeb. A więc polityków wszelkiej maści , pseudo-ekspertów , naszego udanego rzecznika i niestety również i niektórych sędziów trybunału konstytycyjnego. Oni wszyscy z założenia akceptują podział obywateli na równych i równiejszych pod jednym wszak warunkiem - aby to było w myśl jakiś ograniczonych obszarowo interesów , które generalnie akceptują i w taki własnie sposób wspierają.

    Odpowiedz
  • sawa(2010-02-04 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    Żal czytać i słuchać... praca w mundurze, z bronią to nie siedzenie za biurkiem i czytanie (niekoniecznie ze zrozumieniem!). To naprawdę potworny stres dla pracujących i ich rodzin.

    Odpowiedz
  • ZAPRASZAMY DO SŁUŻB MUNDUROWYCH(2010-02-04 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    skoro jest taki "miód" . Zobaczycie wtedy ile ta propaganda ma wspólnego z prawdą . Zakładać mundury...

    Odpowiedz
  • abaja(2010-02-08 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    powinien być dodatek w postaci drugiej pensji a staż taki sam dla wszystkich. Prawo nie nadąża za rzeczywistością a w dobie technologi cyfrowej człowiek jest mniej wykorzystywany. Domagam się ustaleń dla ludzi z 40 letnim stażem zawodowym. Bo oni nie maja ani emerytury ani żadnych dodatków, mają natomiast nałożoną karę 5 lat dodatkowych robót za swój pracocholizm.

    Odpowiedz
  • Krawężnik(2010-02-12 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    W służbach nie pracuje się, tylko służy 24 na dobę! Nikt tu nie bierze za nadgodziny, służby w niedziele i święta! O tym raczą zapominać niektórzy wypowiadający się na tym forum a zwłaszcza RPO, który nie wiadomo dlaczego przygłupa z siebie robi.

    Odpowiedz
  • żołnierz(2010-02-12 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję Sz.P. Rzecznikowi pospać 15 lat na szyszkach w lesie bez wzgledu na pogodę i porę roku to bardzo szybko przejdzie mu ochota na zwiększanie lat emerytalnych!!!

    Odpowiedz
  • tom000(2010-02-14 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Panie rzeczniku czy pan rozumie równość społeczną, pewnie pan nawet nie był w wojsku ale forse pan ciągnie za swoje psełdo obowiązki że hej. Jaka będzie pana realna emerytura !!?? Jako wojskowy powiem że taki zament robicie że trzeba odejsć ze służby na emeryturę za wczasu i takich jak ja to jest około 60 tysięcy. Więc pańskim postepowaniem przyspożył pan właśnie tylu emerytów w naszym bogatym kraju mało tego na ich miejsce zatrudnić trzeba będzie nowych mundurowych i też im zapłacic . Ha !Ha !Ha!, Donaldzie czy ty tego nie widzisz a może cie na to stać ? Gdzie twoi doradcy.

    Odpowiedz
  • UoP(2010-02-01 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo Polskie bezprzykładnie na wszelkie metody walczy ze swoimi funkcjonariuszami. DLACZEGO?

    Odpowiedz
  • bob(2010-02-01 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nabywają prawo emerytury po 15 latach, ale wyplacanie jej zaczac dopiero po skonczeniuy 67 lat zycia

    Odpowiedz