RPO: emerytura po 15 latach dla żołnierzy i policjantów - niekonstytucyjna

01.02.2010, 16:54; Aktualizacja: 01.02.2010, 17:18

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (37)

  • Nareszcie coś mądrego rogi RPO(2010-02-01 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    Równe prawa emerytalne dla wszystkich obywateli, bez jakichkolwiek wyjątków.

    Odpowiedz
  • Kurt(2010-02-01 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy by chcieli mieć równe prawa,bez równych obowiązków.To mi przypomina PRL i hasło"Wszyscy mają równe żołądki".Wg tego myślenia urzędnicy i np górnicy powinni mieć jednakowe kartki na mięso.Nikt za to nie pomyślał ile energii spotrzebuje do wykonania swojej pracy górnik a ile urzędnik.To samo tyczy się emerytur.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-02-01 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    No proszę ! Może jeszcze się do czegoś porządnego Pan Rzecznik przyda.
    Jest tylko problem czy ten trybunał rozumie tak jak obywatele, konstytucyjną zasadą równości w dostępie do zabezpieczenia społecznego.

    Odpowiedz
  • Mural(2010-02-01 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    To na jakich dokumentach opierały się kolejne rządy od lat i gdzie on był sam do tej pory???Takich mamy fachowców.

    Odpowiedz
  • oszukana - 54(2010-02-01 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    A za 40 lat pracy dla kobiety lub 45 lat dla mężczyzny " panie" z RPO kiedy wreszcie ci ludzie doczekają wymarzoną emeryturę .Czy może pan na to odpowiedzieć ? Już kiedyś pisałam pismo do Pana!

    Odpowiedz
  • ciekawski(2010-02-01 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    przed wojna przechodzili po 10 latach, PRL wydluzyl do 15 i tak obowiazuje - wtedy byla zagodna a teraz nie - pan rzecznik jak zwykle plecie 3 po 3

    Odpowiedz
  • nori(2010-02-01 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jak Donalda wybierzecie na drugą kadencje to może zreformuje, a z pewnością obieca.

    Odpowiedz
  • Mural(2010-02-01 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    Kogokolwiek wybierzemy nic się nie zmieni. Następni z ulgą przywitają to, co obecni nam wyszarpnęli,a czego nie mieliby sami odwagi wykonać.Skoro nie stać rządu na finanse zmian, to na wywalanie pieniedzy na ich pobory też nas nie stać. Ale to nie my o tym decydujemy, bo to wybór między trądem a cholerą.

    Odpowiedz
  • niedoszły emeryt(2010-02-01 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rzeczniku może też Pan się zajmie ludźmi po przepracowaniu więcej jak 40 lat pracy fizycznej /np.na hali produkcyjnej przy obróbce metali-ślusarz ,tokarz ,frezer itp./są to prace w wymuszonej pozycji i wymagające dużej koncentracji.Czy widzi Pan tu staruszków pochylonych nad maszynami ?Teraz zwolniony 60 latek z takim stażem pracy i składek do ZUSU musi żyć za ok.700 zl.Czy to jest sprawiedliwe!!!???

    Odpowiedz
  • piotr045(2010-02-01 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Temu łysemu starcowi coraz bardziej odbija, czas w... takiego rzecznika!

    Odpowiedz
  • rydzykant(2010-02-01 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    To efekt przebytej świńskiej grypy.Obudzić się po tak długim czasie?

    Odpowiedz
  • UoP(2010-02-01 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wcześniejsza emerytura, najpierw po 10 latach, a potem po 15 latach to przywilej nadany policjantom za służbę za czasów II Rzeczpospolitej. Nawet władze komunistyczne tego nie zmieniły, a III RP podtrzymała.

    DLA MNIE KAŻDY STARSZY NIŻ 40 LAT JEST DZIECKIEM KOMUNY I JEGO BYT WE WŁADZACH KRAJU JEST NIEKONSTYTUCYJNY.

    Zasada państwa prawa - zawartych umów należy dotrzymywać.

    Trybunał wielokrotnie uznawał za konstytucyjną odrębność systemu emerytalnego służb i korzystniejsze warunku przechodzenia na emeryturę.

    Czy RPO wystąpi także o uznanie za niekonstytucyjną ustawy o policji w zakresie w jakim dyskryminuje policjanta w stosunku do pracownika podlegającego pod kodeks pracy i czy zrekompensuje brak takiego zrównania za ostatnie 20 lat. Policjant rozpoczynając służbę godził się na określone warunki za określone przywileje, teraz przywileje nie, a warunki pozostają. Może niech się zajmie faktycznym brakiem dostępu do opieki zdrowotnej, bo to co jest to kpina z praw człowieka, czego skutki sam odczuł.

    Odpowiedz
  • ur.1954r.(2010-02-01 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda że nie skierował do TK ustawy o emeryturach pomostowych. Też jest nie zgodna z konstytucją.

    Odpowiedz
  • idol rzecznikowy(2010-02-01 20:40) Zgłoś naruszenie 00

    To niech chłop wstąpi do policji i wytrzyma 15 lat to pogadamy. A czy pan wie ile lat przeciętnie żyje policjant na emeryturze? To jeszcze taka propozycja niech pan rzecznik przez małe rz zamieni swoją pensję z szeregowym policjantem. Nie wiem czy to ważne ale pan rzecznik ma chociaż darmowy papier toaletowy i nie martwi się o papier do drukarki a biedny policjant z własnej pensji musi zapłacić, to jak on chce równości to może niech odda chociaż papier toaletowy dla policjantów. Nie ma się pan czym zajmować to może zrówna prawa tych w sejmie i w rządzie ze zwykłymi ludźmi albo chociaż pensje skoro wszyscy mamy być równi.

    Odpowiedz
  • rolnnik(2010-02-01 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    To taka propaganda? chcemy podobać się przed wyborami? taka zmyłka że czymś się zajmujemy? to co krus też zaskarżamy? i pan rzecznik zamieni rentę swoją ze zwykłym rolnikiem czy policjantem. Jak pan rzecznik nie ma czym się zająć to podsuwam pomysł, rolnik ma 400-500 zł renty i jak za to przeżyć? Ja bym to zbadał bo jak dla mnie to znęcanie się nad ludźmi, czyli rząd postępuje wbrew konstytucji Art. 40. Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu.

    Odpowiedz
  • bob(2010-02-01 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nabywają prawo emerytury po 15 latach, ale wyplacanie jej zaczac dopiero po skonczeniuy 67 lat zycia

    Odpowiedz
  • olo(2010-02-01 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Stary dziad walczył ze szczepionkami a teraz z policjantami. Iż sobie chłopie na emeryturę.

    Odpowiedz
  • UoP(2010-02-01 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo Polskie bezprzykładnie na wszelkie metody walczy ze swoimi funkcjonariuszami. DLACZEGO?

    Odpowiedz
  • Alice(2010-02-01 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczycielom odebrano prawa nabyte -nie mogą przejśc na emerturę po 30 latach. Teraz czas na wojsko i policję.

    Odpowiedz
  • PrawniK(2010-02-01 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tak patrzę, że rząd strasznie zazdrości policji, chce za wszelką cenę rozwiązać tą instytucję, bo to chyba takie kolejna realizacja przedwyborczych obietnic, czyli bezpieczne państwo - tu należy rozumieć takie, w którym za wszelką cenę niszczy się policję i policjantów, zaczynając od zabrania im ostatnich chyba przywilejów czy ucinanie pieniędzy na policję. Najlepiej niech ścigają złodziei za darmo? Tu należy chyba zaznaczyć, że skoro oszczędza się na policji a co za ty idzie na bezpieczeństwie to potem konsekwencje takich działań będą bardzo szybko widoczne. Czy do tego pan rzecznik dąży, lobbiści znowu zadziałali, kolejna afera jak ta hazardowa, kto tym razem czesio czy zdzisio załatwił taki pomysł. Ja drogi panie rzeczniku się pytam, gdzie jest dodatek antykorupcyjny dla policjantów, może tym by się pan zajął. Dlaczego w innych krajach, które wstąpiły do unii europejskiej jest już od dawna. Jak pan chce pomagać to chociaż niech nie przeszkadza, niech pan zajmie się czymś pożytecznym bo po pierwsze nie szkodzić (radzę). Takie akcje to mogą wywołać tylko kolejne protesty służb mundurowych i kolejne odejścia na emeryturę policjantów, którzy już nabyli takich prawa. Natomiast ci co będą chcieli zostać policjantami to dwa razy się zastanowią. bo w firmach prywatnych masz większe pensje, mniej nerwów i chociaż ludzie cię szanują. Gratuluję pomysłu i mam taką nadzieję, że chociaż w TK siedzą ludzie co mają troszeczkę więcej rozumku od rzecznika, niech on może ptasią grypę szczepi lub kocią bo chyba na tym się lepiej zna.

    Odpowiedz