W Polsce najdroższe studia MBA kosztują prawie 112 tys. zł. Kandydaci mają możliwość wyboru uczelni spośród kilkudziesięciu ofert, ale także szkoły MBA starannie dobierają swoich studentów.

Studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) kierowane są do kadry menedżerskiej. Osoby, które je wybierają uważają, że dyplom MBA jest gwarancją dobrej pracy i pomoże im w rozwoju kariery zawodowej. Ze statystyk prowadzonych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej wynika, że już w trakcie studiów ponad 80 proc. słuchaczy awansuje.

W Polsce studia MBA prowadzi kilkadziesiąt uczelni. Dyplom ten kosztuje średnio 40 tys. zł – podaje portal Edu.pracuj.pl. Najwięcej propozycji studiów MBA jest w województwie mazowieckim. W Warszawie cena najdroższego programu MBA wynosi ok. 112 tys. zł. Najtańsze studia oferują uczelnie w Łodzi i Poznaniu, tu dyplom kosztuje 7,5 tys. zł. Jak widać rozpiętość cen jest ogromna. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyborze studiów podyplomowych należy dokładnie przyjrzeć się ofercie. Aby mieć pewność, że uczelnia prowadzi zajęcia na wysokim poziomie, warto sprawdzić czy posiada ona akredytację organizacji menedżerskiej. Szkoły mogą poddać się egzaminowi jakości m.in. w Stowarzyszeniu Edukacji Menedżerskiej FORUM. Warto dowiedzieć się także kto prowadzi zajęcia, jaki jest program studiów, czy uczelnia utrzymuje współpracę zagraniczną i ile trwa kształcenie.

Jednak nie tylko kandydaci dokładnie sprawdzają studia MBA oferowane przez konkretne uczelnie. Niektóre szkoły starannie dobierają uczestników, ponieważ chcą utrzymać swój prestiż. Mimo tak wysokich cen studiów w renomowanych uczelniach na jedno miejsce przypada kilka osób. Podczas rekrutacji pod uwagę brane jest doświadczenie zawodowe (kilkuletnie na stanowisku menedżerskim), znajomość języków obcych oraz wykształcenie kandydata. Po złożeniu aplikacji, na którą składa się m.in. kwestionariusz osobowy, list motywacyjny, odpis dyplomu magisterskiego i dokumenty potwierdzające staż pracy, kandydat przystępuje do pisemnego egzaminu z języka angielskiego, testów analitycznych i rozmowy kwalifikacyjnej. Szkoły sprawdzają również predyspozycje osobowościowe do pracy menedżera.

Jeśli nawet kandydat pomyślnie przejdzie przez te wszystkie etapy, to nie zawsze udaje mu się ukończyć studia. Największe trudności mają uczestnicy w połączeniu nauki z pracą. Studia MBA trwają najczęściej cztery semestry. Dobre uczelnie prowadzą bardzo intensywny program. Obejmuje on takie tematy jak: ekonomia, finanse, księgowość, marketing, prawo oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. W kursach MBA największy nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności praktycznych, dlatego najwięcej godzin przeznaczonych jest na gry menedżerskie, symulacje, studium przypadku, ćwiczenia z analizy ilościowej, czy prowadzenie negocjacji. Aby otrzymać dyplom MBA, oprócz zaliczenia zajęć, trzeba także obronić pracę dyplomową.