Z kolei na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej najwięcej studentów zgłębia po dyplomie rachunkowość, logopedię, administrację i zarządzanie oraz prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Pełną obsadą cieszą się kierunki dotowane z EFS, wśród których większość adresowana jest do nauczycieli pragnących podnieść swoje kwalifikacje.

- Dofinansowanie z funduszy unijnych to szansa na bezkosztowe podniesienie kwalifikacji i zdobycie dodatkowej wiedzy – ocenia Joanna Reszko – Zygmunt, rzecznik prasowy UMCS.

Więcej prawa

Na uczelniach przybywa propozycji ściśle związanych z prawem. Rekordy bije w tym zakresie Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który ma w ofercie najwięcej kierunków i co rok dalej poszerza ofertę.

- Częste zmiany prawa, coraz większy stopień jego skomplikowania i szczegółowości wymuszają na prawnikach dokształcanie się, aby nie pozostawali w tyle. W większości przypadków nasi słuchacze przychodzą studiować, bo uważają, że będzie to dla nich przydatne w działalności zawodowej, w codziennej pracy. Pomoże też w awansie na wyższe stanowisko – komentuje prof. Tadeusz Tomaszewski, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. nauczania i polityki kadrowej.

Akademia Leona Koźmińskiego prowadzi w br. pierwszą edycję studiów podyplomowych, poświęconych zarządzaniu kancelarią prawną. Biorą w nich udział radcy prawni z całej Polski.

- Klienci kancelarii prawnych coraz częściej biorą pod uwagę także pozaprawne kompetencje prawników – podkreśla Sylwia Hałas-Dej, dyrektor centrum kształcenia podyplomowego w ALK.