Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 30 wniosków od samorządów o włączenie do rządowego programu, który umożliwia spłatę części długów tych szpitali, które już przekształciły się w spółki lub zamierzają to zrobić.

– To zdecydowanie więcej niż w całym ubiegłym roku – mówi Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Wtedy od kwietnia, kiedy program (tzw. plan B) został uruchomiony, wnioski przesłało jedynie 17 samorządów. Z tej liczby umowy z resortem zdrowia podpisały zaledwie cztery. Otrzymały 42,5 mln zł. O ile w ubiegłym roku planem B zostały objęte wyłącznie te samorządy, których szpitale działały już w formie spółek od kilku lat, o tyle w tym większość wniosków dotyczy szpitali dopiero chcących się w nie przekształcać.

Zdaniem ekspertów to dobry znak, bo zwiększa szanse powodzenia rządowego programu. Niepokojące jest jednak to, że większość z nich to wyłącznie szpitale powiatowe. Wśród złożonych wniosków o objęcie planem B brakuje np. szpitali wojewódzkich.

Wnioski do oceny

Część wniosków samorządów o włączenie do rządowego programu, które w tym roku wpłynęły do resortu zdrowia, wymagają oceny zarówno Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), jak i NFZ. Taka procedura dotyczy szpitali dopiero przekształcanych w spółki. Muszą przejść pełną ocenę, w przeciwieństwie do tych szpitali, które są już spółkami od kilku lat. Bank ocenia szanse realizacji przygotowanych programów naprawczych, a NFZ możliwość sfinansowania świadczeń (w ramach kontaktu), jakie w ciągu kilku najbliższych lat szpital spółka zamierza wykonywać.

– Na ocenę BGK czeka obecnie 27 wniosków. Najwięcej dotyczy placówek położonych w województwach zachodnich, natomiast najmniej ze wschodniej Polski – mówi Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy BGK.

Do banku trafia jednak tygodniowo nawet kilkadziesiąt pytań w sprawie wymogów, jakie musi spełniać poprawnie wypełniony wniosek o włączenie do planu B. Przesłane wnioski są zazwyczaj wypełniane poprawnie. Zdarza się jednak, że nie spełniają wymogów formalnych, np. brakuje na nich pieczątki, czy nie jest dołączona uchwała o podjęciu decyzji przez samorząd o przekształceniu placówki w spółkę. Wtedy taki wniosek musi być uzupełniony.