Ponad 128 mln zł zaplanowano w tegorocznym budżecie województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach służby zdrowia. Największe modernizacje czekają Szpital Bródnowski i Międzyleski Szpital Specjalistyczny - poinformował marszałek województwa Adam Struzik.

Jak podkreślił Struzik, pieniądze te przeznaczone są na inwestycje własne, a także na dofinansowanie projektów unijnych.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz zaznaczył, że poziom finansowania inwestycji w służbie zdrowia w tym roku, mimo ogólnego kryzysu, nie odbiega od poziomu z lat ubiegłych. "Chcemy reagować na potrzeby w obrębie infrastruktury opieki zdrowotnej po to, by warszawiacy i osoby, które przyjeżdżają do stolicy się leczyć, mogły czuć się bezpiecznie" - dodał.

Dla Szpitala Bródnowskiego zarezerwowano ponad 16 mln zł

Reklama

Dla Szpitala Bródnowskiego zarezerwowano ponad 16 mln zł. Jak powiedziała dyrektor placówki Teresa Bogiel, pieniądze te będą przeznaczone m.in. na modernizację systemu nawigacji przy operacjach prowadzonych obrazem (takie operacje przeprowadza się najczęściej na układzie nerwowym).

W tym roku w szpitalu będzie zmodernizowany blok operacyjny i gruntownie przebudowany budynek G, w którym dziś pacjenci muszą przebywać w przeludnionych salach. Rozbudowany ma być Oddział Intensywnej Opieki Neurologicznej. Szpital będzie miał też sieć informatyczną.

ReklamaW szpitalu w Międzylesiu do listopada tego roku ma powstać nowoczesna izba przyjęć i - w nowo dobudowanym budynku - wejście główne do szpitala. Przy placówce powstanie parking podziemny z automatycznym systemem dystrybucji miejscami parkingowymi. Jak mówił dyrektor placówki, Jarosław Rosłon, w szpitalu wydzielona będzie część ruchu chorych z przychodni. Znajdzie się tam np. kawiarnia i część handlowa. "Chodzi o to, by obie części były odosobnione, by nie przenosić zakażeń szpitalnych" - wyjaśnił.

5 mln zł z budżetu województwa trafi do szpitala psychiatrycznego w Pruszkowie

5 mln zł z budżetu województwa trafi do szpitala psychiatrycznego w Pruszkowie. W tym roku ma się tam rozpocząć modernizacja infrastruktury technicznej i kompleksowa modernizacja oddziału przyjęć z izbą przyjęć. Prace będą prowadzone w budynku, który jest w rejestrze zabytków. Modernizacja uwzględni więc zalecenia konserwatora zabytków.

W tym roku modernizacje finansowane z budżetu województwa odbędą się również m.in. w placówkach: Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej (ponad 10 mln zł z budżetu), Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu (ponad 10 mln zł), szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej (ponad 5 mln zł), Mazowieckim Centrum leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku (ponad 4,5 mln zł).

W 2010 r. województwo mazowieckie będzie musiało oddać ze swojego budżetu do budżetu państwa blisko 940 mln zł tzw. janosikowego - podatku wyrównawczego na wsparcie biedniejszych regionów kraju. Ta suma to ponad połowa dochodów Mazowsza. Tylko Mazowsze wpłaci do budżetu państwa tak wysoką kwotę. Władze regionu chcą zmniejszenia tej kwoty, argumentując, że nie pozwoli ona na realizację wszystkich niezbędnych inwestycji w regionie.