1. Kto ma prawo do nieodpłatnego leczenia w innym państwie UE
Prawo do nieodpłatnego leczenie w innym państwie Unii Europejskiej oraz z Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają wszystkie te osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.

2. Jak zyskać prawo do nieodpłatnego leczenia w innym państwie
Posiadanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego gwarantuje dostęp do leczenia opłaconego przez NFZ na terenie innego państwa Unii.

3. Jak wybrać zagraniczną placówkę medyczną i nie zapłacić za udzielone świadczenia
Za leczenie w innym państwie Unii Europejskiej NFZ zapłaci tylko wtedy, jeżeli pacjent skorzysta z pomocy medycznej udzielonej w placówce, która działa w ramach publicznego systemu lecznictwa.

4. Czy warto ubezpieczyć się wyjeżdżając na urlop za granicę
Przed wyjazdem do innego kraju UE należy wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli jej posiadacz będzie musiał skorzystać z leczenia, to zapłaci za nie NFZ. Nie zaszkodzi jednak posiadać dodatkowej polisy zdrowotnej.

5. Czy wydatki na leczenie zagranicą mogą być zwrócone
Jeżeli w trakcie pobytu za granicą skorzystaliśmy z pomocy medycznej i zostały pobrane od nas dodatkowe opłaty, które nie powinny, to po powrocie do kraju możemy ubiegać się o ich zwrot z NFZ.

6. Czy ubezpieczenie zagranicą gwarantuje dostęp do tańszego leczenia
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy zatrudnieni w innych państwach UE, a także osoby wykonujące za granicą prace sezonowe mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ . Mogą z niego korzystać zarówno w kraju, gdzie pracują, jak i w Polsce.

7. Kiedy student uczący się zagranicą musi sam płacić składki zdrowotne, a kiedy robi to za niego szkoła
Student uczący się w innym państwie Unii Europejskiej musi mieć europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niej ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych poza Polską. Część jednak z nich musi samodzielnie ubezpieczyć się w kraju, w którym studiuje.

8. Jak leczyć się np. w USA za pieniądze Funduszu
Jeżeli pacjent musi poddać się zabiegowi czy operacji, który w ogóle nie jest wykonywany w Polsce, ale jest np. w USA, może starać się o jego sfinansowanie przez NFZ.

9. Jak leczyć się zagranicą, jeżeli stan pacjenta pogarsza się a czas oczekiwania na zabieg w kraju przedłuża się
Za wykonanie zabiegów planowych zagranicą może również zapłacić NFZ. Jednak zgodę na to musi wyrazić prezes Funduszu.

10. Co zrobić, żeby nie zapłacić za przejazd karetką z Niemiec do miejsca zamieszkania
NFZ zapłaci za transport sanitarny pacjenta z zagranicy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że Fundusz wybierze najtańszy środek transportu.