Zawód sommeliera to ceniona profesja na świecie. W Polsce jest niewiele wykwalifikowanych znawców wina. Do Stowarzyszenia Sommelierów Polskich należy około 40 osób, zaś podobne organizacje zagraniczne zrzeszają kilka tysięcy członków.

- Zawód sommeliera w Polsce jest jeszcze nieodkryty, ale zainteresowanie nim rośnie - uważa Dariusz Jażdżyk, kierownik do spraw kluczowych klientów w firmie Sommelier Dystrybucja.

Sommelier potrafi rozróżniać smaki i aromaty wina, doradzić w jego wyborze, prowadzić degustację oraz w profesjonalny sposób zaprezentować i podać wino.

- Jest to praca dla osób zafascynowanych winem, które potrafią z pasją opowiadać o alkoholu - mówi Marcin Korpacz ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Pracodawcy wymagają, aby sommelier znał się także na innych alkoholach, napojach, a nawet cygarach. Do obowiązków sommeliera należy ułożenie karty win, utrzymywanie stałych kontaktów z dystrybutorami alkoholu oraz zarządzanie piwnicą win. Dba on również o zapewnienie odpowiednich warunków do ich przechowywania.

Sommelier powinien mieć dyplom, który potwierdzi jego kompetencje. Oferta kursów dla sommelierów jest coraz bogatsza. Są one kierowane zarówno do początkujących, jak i doświadczonych znawców wina, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje bądź potwierdzić je dyplomem. W Warszawie, Krakowie i Poznaniu zajęcia dla sommelierów prowadzi Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów (MSBiS). Podobne szkolenie oferuje Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.