Kopacz po raz drugi zdobyła pierwsze miejsce w rankingu stu najbardziej wpływowych osób w służbie zdrowia, ale w poprzednim roku nie było jej nawet w pierwszej dziesiątce. Drugie miejsce w tegorocznym rankingu "Pulsu Medycyny" i "Pulsu Farmacji" zajął Balicki, a trzeci - podobnie jak przed rokiem - Kochanowski.

Minister zdrowia mówiła podczas uroczystej gali, że jej wpływy w ochronie zdrowia mogą przynieść efekty, jeżeli nie będzie "osamotniona w walce". "Ja potrafię się o niektóre słuszne rzeczy bić i będę się biła, dopóki będę na Miodowej (gdzie mieści się resort zdrowia - PAP)" - powiedziała Kopacz.

Minister pytana przez dziennikarzy o najbliższe plany poinformowała, że w środę kierownictwo resortu zdrowia przyjęło standardy, "które będą obowiązywać w polskiej medycynie", a także projekt ustawy o pielęgniarce i położnej. Kopacz dodała, że w pierwszym półroczu tego roku do prac w Sejmie trafi pakiet ustaw farmaceutycznych.

Eksperci typowali sto najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia z grupy blisko 240 kandydatów

Miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują także: prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Marian Zembala, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Towarzystwa Internistów Polskich, prof. Andrzej Szczeklik, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych PAM, prof. Jan Lubiński, wiceminister zdrowia Jakub Szulc oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Grabowski.

Eksperci typowali sto najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia z grupy blisko 240 kandydatów, zaproponowanych przez dziennikarzy "Pulsu Medycyny" i "Pulsu Farmacji". Mogli także zgłosić swoich kandydatów. To ósma edycja rankingu.

W gronie ekspertów pracujących nad Listą Stu 2009 znaleźli się m.in.: prof. Andrzej Górski, prof. Janusz Pluta, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł.