Do końca stycznia resort spraw wewnętrznych przekaże policjantom założenia do reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.
W resorcie dobiegają końca prace nad założeniami do projektu reformy emerytur mundurowych. W nowym dokumencie mogą być uwzględnione rozwiązania wynegocjowane ze związkami zawodowymi. Jerzy Miller, minister MWSiA, wskazuje, że nowe zasady będą dotyczyć wyłącznie nowo przyjętych funkcjonariuszy.
– Nie ograniczamy praw nabytych, bo tego wymaga nie tylko litera prawa, ale przede wszystkim wzajemne stosunki między pracodawcą i pracownikiem. Jeżeli ktoś nabył pewne uprawnienia, nie należy ich teraz poddawać w wątpliwość – uważa Jerzy Miller.
Potwierdza to Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
– Negocjacje z rządem trwały rok. Nie ulega wątpliwości, że reforma będzie dotyczyć wyłącznie funkcjonariuszy rozpoczynających służbę od 2011 roku – mówi Antoni Duda.
Jednocześnie związkowcy będą domagać się, aby w ustawie znalazły się przepisy przejściowe określające, że na starych zasadach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę wszyscy funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby do końca 2010 roku.



– Już kilka razy przedstawiciele rządu sugerowali, że na wcześniejsze emerytury według starych zasad będą przechodzić wyłącznie policjanci mający już obecnie 15 lat służby. Tego typu nieodpowiedzialne wypowiedzi doprowadziły do sytuacji, że pod koniec ubiegłego roku na emerytury odeszło 5,5 tys. policjantów – mówi Antoni Duda.
Reforma systemu emerytalnego policjantów zakłada wydłużenie z 15 do 20 lat minimalnego okresu służby uprawniającego do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Dłuższa służba spowoduje, że wysokość minimalnego świadczenia emerytalnego wzrośnie z 40 do 45 proc. uposażenia. Za każdy dodatkowy rok pracy policjant otrzymywałby dodatkowe 3 pkt proc. Maksymalna wysokość emerytury wynosiłaby 85 proc. podstawy po 34 latach pracy. Rząd jednak chce, aby emerytura była obliczana nie z ostatniego miesiąca, lecz z uposażenia ostatnich 12 miesięcy służby wraz z dodatkami i nagrodami.
– Taki sposób liczenia emerytur i tak jest bardziej korzystny niż w systemie powszechnym – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekspert ubezpieczeniowy z SGH.
Według MSWiA pod koniec ubiegłego roku uprawnienia emerytalne miało 30 tys. funkcjonariuszy. Świadczenia emerytalne są w sumie wypłacane ponad prawie 190 tys. funkcjonariuszy. Jego przeciętna wysokość wynosi 2589 zł. Średni wiek przechodzenia na emeryturę jest różny w zależności od służby. Policjanci przechodzą na emeryturę, mając 46 lat, pogranicznicy – 44 lat, strażacy – 46 lat, a funkcjonariusze ABW średnio 50 lat.