Polskie uczelnie nie narzekają na mniejsze zainteresowanie studiami podyplomowymi. Wiele z nich uaktualnia swoje propozycje edukacyjne i uruchamia nowe kierunki studiów.
Zainteresowanie ofertą studiów podyplomowych w krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej jest nadal bardzo duże.
– Choć gospodarka funkcjonuje w warunkach kryzysu, u nas nie widać objawów spowolnienia napływu chętnych do podjęcia studiów – przyznaje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. – Do tej pory odnotowaliśmy podobną jak w ubiegłych latach liczbę zainteresowanych studiami podyplomowymi – dodaje.
Jesienią AGH chce nie tylko otworzyć dotychczas prowadzone kierunki, ale zamierza też uruchomić nowe, np. e-Biznes: poprawa efektywności organizacji przy wykorzystaniu technologii IT, Facility Management – zarządzanie budynkiem, nowoczesne materiały i techniki w budownictwie, czy socjologia marketingu – analiza rynku i zachowań konsumenckich w warunkach kryzysu.

Zróżnicowanie popytu

Skutki zapaści gospodarczej odczuwają za to szkoły wyższe na Podlasiu.
– Zmniejszenie zainteresowania niektórymi specjalnościami studiów podyplomowych jest odczuwalne. Dlatego na bieżąco uaktualniamy naszą ofertę edukacyjną – mówi Aneta Aleksandrowicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
Kierunki, które w ubiegłych latach miały najsłabszą obsadę, nie doczekają się kolejnej edycji. W ich miejsce pojawią się jednak nowe propozycje, m.in. informatyczne systemy do zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, wycena nieruchomości.
– W związku z kryzysem nie zauważamy ani znaczącego zmniejszenia się zainteresowania ofertą studiów podyplomowych, ani też pojawienia się specjalnie nowych potrzeb – ocenia z kolei Marzena Barańska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który proponuje osiem nowych kierunków studiów, m.in. studia wiedzy o Rosji i obszarze postradzieckim, studia dla tłumaczy języka japońskiego, studia „Akademia Trenera”, czy zarządzanie projektami Unii Europejskiej.

Chętnych nie brakuje

Według Doroty Drews z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, największym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe o precyzyjnie określonej tematyce. Dlaczego?
- Tego rodzaju propozycje dają uczestnikom edukacji gwarancje zdobycia pogłębionej wiedzy na określony temat, a także nowe umiejętności poświadczone certyfikatami – uważa Dorota Drews.
Wśród propozycji tej uczelni największe wzięcie mają studia z zarządzania projektem, zarządzania zasobami ludzkimi i zarządzania jakością. Również zainteresowanie kierunkami dotowanymi z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przewyższyło oczekiwania uczelni.
– Mimo, że dla rozładowania popytu uruchomiliśmy dodatkowe kierunki studiów refinansowanych z EFS i tu miejsca szybko się zapełniły – mówi Dorota Drews.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie chce uruchomić jesienią studia z zarządzania mediami. Nie ma jednak w swojej ofercie studiów dotowanych.
– Działamy w warunkach ostrej konkurencji i dlatego, mimo złożenia wielu aplikacji, nie uzyskaliśmy ani grosza z unijnych dotacji – wyjaśnia Aleksandra Smyczyńska.



Orientacja na dotacje

Uniwersytet Szczeciński natomiast notuje duży popyt na studia dotowane z EFS.
– Tę część oferty studiów podyplomowych tworzymy na podstawie obserwacji tego, co dzieje się na rynku pracy. Staramy się odpowiadać na potrzeby osób, które – w związku z zawirowaniami w gospodarce – są często zmuszone do podwyższania kwalifikacji lub przekwalifikowywania – tłumaczy Magdalena Gardas, rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego.
W ramach projektu „doradca zawodowy i pośrednik pracy w standardach unijnych” uczelnia uruchomiła kilka cieszących się wzięciem kierunków, m.in. pośrednictwo pracy, czy poradnictwo i pomoc psychologiczna.
Doradca zawodowy na europejskim rynku pracy – to także w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu jeden z najbardziej obleganych kierunków. Równie dużym powodzeniem cieszą się tam: finanse i sprawozdawczość w projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej, pozyskiwanie eurofunduszy, zarządzanie kontraktami na inwestycje według polskich i międzynarodowych procedur, a także zarządzanie apteką oraz projekt „menedżer turystyki i hotelarstwa”.
– Kryzys nie wpływa znacząco na zmniejszenie zainteresowania ofertą studiów podyplomowych. Niemniej faktem jest, że chętni do kształcenia ustawicznego w pierwszej kolejności szukają takich ofert, które mają dofinansowanie. Chodzi głównie o osoby bezrobotne lub te, których aktualne zarobki utrudniają lub wręcz uniemożliwiają podjęcie pełnopłatnej nauki – uważa dr Urszula Bąkowska-Morawska z Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.

Dodatkowe uprawnienia

Znaczna część kierunków oferowanych przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ma charakter doszkalający lub ułatwiający zdobycie nowych uprawnień zawodowych.
– Tego rodzaju studia cieszą się największą popularnością. Chodzi głównie o uprawnienia pedagogiczne potrzebne nauczycielom do awansu zawodowego lub do dostosowania się przez nich do aktualnego programu nauczania – wyjaśnia Urszula Kulesza z bydgoskiej uczelni.
OPINIA
prof. LESZEK JASIŃSKI
dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk
Z roku na rok zestaw kierunków studiów podyplomowych powiększa się, a pomimo kryzysu gospodarczego na świecie liczba słuchaczy nie maleje, lecz rośnie. Opłaca się więc inwestować w kapitał ludzki, czyli w samego siebie, studiując np. w instytutach Polskiej Akademii Nauk. W tym roku cztery Instytuty Polskiej Akademii Nauk (Filozofii i Socjologii, Nauk Ekonomicznych, Nauk Prawnych oraz Psychologii) założyły Kolegium Studiów Społecznych PAN, jako forum działalności edukacyjnej. Każdy z nich jest w zakresie swojej specjalności wiodącą placówką naukową w kraju. Kolegium zaś pozwala usprawnić prowadzenie przez te instytuty studiów doktoranckich i podyplomowych, które są przez nie oferowane od wielu lat. Studia doktoranckie pomagają uczestnikom napisać pracę doktorską. Studia podyplomowe pozwalają poszerzyć wiedzę zdobytą na wyższych uczelniach. Cztery instytuty PAN proponują też zdobywanie nowych kwalifikacji, m.in. w zakresie PR, zaawansowanych metod zarządzania (studia MBA), rachunkowości, zarządzania zasobami ludzkimi, prawa pracy, prawa cywilnego, prawa europejskiego, prawa bankowego, ochrony praw człowieka, funkcjonowania samorządów oraz psychologii zwierząt.