■ BEZROBOCIE MOŻE NIE SPAŚĆ PONIŻEJ 10 PROC. Stopa bezrobocia na koniec 2007 roku może być wyższa niż 10 proc., wbrew oczekiwaniom poprzedniej minister pracy, i nie wykluczone, że sięgnie nawet 11,5 proc., wynika z wypowiedzi minister pracy Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Według niej stopa bezrobocia za sierpień może okazać się natomiast o 0,1-0,2 pkt proc. niższa niż szacowane przez resort pracy 12 proc.

Więcej www.mpips.gov.pl

■ SPOTKANIE MINISTRA EDUKACJI Z KIEROWNICTWEM ZNP. Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkało się po raz pierwszy z ministrem edukacji Ryszardem Legutką. ZNP poinformował, że chce upowszechnienia wychowania przedszkolnego poprzez wprowadzenie obowiązkowych zerówek dla pięciolatków oraz obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Według związku umożliwiłoby to wydłużenie o rok nauki w szkołach ponadgimnazjalnych. ZNP uważa także, że należy znieść obowiązek noszenia mundurków szkolnych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Decyzję w tej sprawie powinny podejmować: rady rodziców i dyrekcje placówek. Ponadto poruszono m.in. kwestię wynagradzania nauczycieli za pracę przy ustnych maturach.

Więcej www.znp.edu.pl

■ DUŃCZYCY ZAPRASZAJĄ POLAKÓW. Od dzisiaj rusza akcja, podczas której pracodawcy z Danii przedstawią Polakom oferty pracy. W Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Toruniu i Poznaniu pojawi się tzw. mobilny autobus, w którym zainteresowani dowiedzą się o warunkach zatrudnienia w Danii. Na cudzoziemców czeka w tym kraju ponad 100 tys. wolnych stanowisk. Pracownik sektora przemysłowego w Danii zarabia miesięcznie średnio 13 tys. zł netto.

■ OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA INFORMACYJNA DLA MATURZYSTÓW. Ułatwienie wyboru przedmiotów maturalnych w przyszłym roku oraz uczelni to cele ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Salony Maturzystów - Perspektywy 2007. Jest to połączenie targów edukacyjnych ze spotkaniami informacyjnymi dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Kampania rozpocznie się w tym tygodniu w Łodzi.