ZMIANA PRAWA Strażacy nie będą mogli podejmować dodatkowej pracy poza Państwową Strażą Pożarną bez pisemnej zgody przełożonego.

Strażak nie będzie też mógł wykonywać czynności lub zajęć podważających zaufanie do straży. Przełożony, wydając taką zgodę, będzie musiał sprawdzić, czy dodatkowa praca funkcjonariusza nie spowoduje problemów z obsadą jednostek organizacyjnych, a sam zainteresowany będzie zdolny do pełnienia służby. Dodatkowo przełożony, wyrażając zgodę na rozpoczęcie pracy przez strażaka, powinien uwzględnić osobistą sytuację osoby ubiegającej się o nią. Sejm znowelizował ustawę z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2006 r. nr 96, poz. 667 z późn. zm.).
Jednocześnie ustawodawca nałożył na komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej obowiązek prowadzenia ewidencji wydanych zgód na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą. W archiwum znajdą się dane strażaka, który rozpoczął dodatkową pracę. W ewidencji będzie też informacja o stanowisku służbowym, jednostce pełnienia służby, rodzaju oraz miejscu wykonywania zajęcia zarobkowego.
Ponadto strażacy będą mieć obowiązek poinformowania przełożonego o podjęciu przez małżonka strażaka, jego wstępnych, zstępnych pierwszego stopnia lub rodzeństwo pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym pracy w firmie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Nowelizacja zakłada także, że strażakom pełniącym nienagannie służbę będzie przysługiwać nagroda roczna w wysokości jednomiesięcznego uposażenia. Podstawę ustalania wysokości nagrody rocznej ma stanowić miesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne strażakowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w roku kalendarzowym, za który przysługuje nagroda. Ustawa trafi teraz do Senatu, a wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
BOŻENA WIKTOROWSKA