Wejście w życie obowiązku sporządzania charakterystyki energetycznej mieszkań i domów nakręciło popyt na usługi audytorów. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są specjalistyczne studia.
Studia podyplomowe poświęcone kwestiom certyfikacji energetycznej budynków są dostępne we wszystkich większych miastach Polski zarówno na uczelniach publicznych, jak i w prywatnych wyższych szkołach. Wysyp propozycji w tym zakresie ma związek z nowymi przepisami, które wprowadziły obowiązek prowadzenia audytu budynków prywatnych i użyteczności publicznej. Do tej pory praktyka oceny charakterystyki energetycznej budynków była podejmowana sporadycznie, głównie ze względu na wymogi indywidualnych inwestorów i użytkowników. Obecnie podlegają jej niemal wszystkie obiekty. Według szacunków Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, w ciągu najbliższych lat, co roku będzie potrzeba przeprowadzenia ok. miliona tego rodzaju certyfikacji.

Ustawowy obowiązek

Przepisy wprowadzające obowiązek certyfikowania energetycznego budynków są efektem wdrożenia do ustawy Prawo budowlane unijnej Dyrektywy 2002/91/CE o charakterystyce energetycznej budynków. Chodzi o podjęcie w krajach członkowskich UE zorganizowanych działań na rzecz zmniejszenia zużycia energii w budynkach. Na razie, pod względem stanu technicznego budynków, Polska może być w Europie traktowana jako skansen rozwiązań konstrukcyjnych rodem z połowy ubiegłego wieku. Tym więcej pracy czeka na audytorów.
Od 1 stycznia istnieje obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej zarówno budynków oddawanych do użytku jak i budynków podlegających zbyciu lub najmowi. Wymóg ten znajduje zastosowanie także w przypadku budynków, w których w wyniku przebudowy lub remontu zmieniła się ich charakterystyka energetyczna.
Inwestorzy budowlani już mają obowiązek dołączać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy. W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny jest zbywany lub wynajmowany, nabywcy oraz najemcy mają prawo domagać się udostępnienia świadectwa audytu energetycznego. Brak takiego świadectwa nie blokuje transakcji sprzedaży czy najmu i nie stanowi formalnej przeszkody w jej zawarciu. Niemniej nabywcy i najemcy przysługuje prawo wglądu do takiego dokumentu.



Ministerialny egzamin

Obowiązująca od początku 2009 r. ustawa Prawo budowlane zakłada, że świadectwa energetyczne budynków i lokali będą mogły wystawiać osoby, które ukończyły studia magisterskie oraz osoby, które ukończyły studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych. Certyfikację może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego audytor energetyczny. W myśl przepisów ustawy, takie uprawnienia automatycznie mają osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno – budowlanej lub instalacyjnej.
Drugą grupę osób, które mogą zdobyć uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków, stanowią absolwenci szkoleń (o ile po ukończeniu edukacji zdali egzamin przed ministrem infrastruktury). Ukończenie specjalistycznych studiów podyplomowych w tym zakresie umożliwia jednak wpis bez egzaminu państwowego na listę osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych (prowadzi ją Ministerstwo Infrastruktury). Warunkiem jest tu jedynie zdanie przewidzianego egzaminu na zakończenie studiów.

Rejestr audytorów

Osoby, którym nadano – na podstawie zdanego egzaminu lub ukończenia studiów podyplomowych – uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, trafią do „rejestru audytorów energetycznych”, publikowanego w serwisie www.rejestraudytorow.pl. Rejestr ten nie jest wprawdzie prowadzony przez jednostki administracji państwowej, ale spełnia wymogi określone prawem. Spis osób uprawnionych do sporządzania świadectw można też znaleźć w okręgowych izbach inżynierów.
ŚWIADECTWA WYDAWANE PRZEZ AUDYTORÓW
Świadectwo charakterystyki energetycznej to wydany przez upoważnionego specjalistę – audytora – dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z jego użytkowaniem. Chodzi o energię zużywaną na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, oświetlenia itd. Audytorzy określają klasę energetyczną budynku i przygotowują propozycje poprawy aktualnego stanu w sposób efektywny ekonomicznie. Wprowadzenie oceny energetycznej umożliwia dokonywanie uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu.