Rzecznik praw dziecka uważa, że należy zlikwidować obowiązek posiadania przez rodziców skierowania od lekarza rodzinnego, aby dziecko mogło być objęte specjalistyczną opieką pediatryczną.
Zdaniem rzecznika praw dziecka, dostęp do specjalistycznej opieki pediatrycznej jest ograniczony. Dlatego zwrócił się do ministra zdrowia Ewy Kopacz o zniesienie skierowania do pediatrów od lekarzy rodzinnych. Zdaniem rzecznika, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości uzyskania świadczenia pediatry w specjalistycznych poradniach dziecięcych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Z zarzutami rzecznika nie zgadzają się jednak lekarze rodzinni.
- Właściwą opiekę może zapewnić dzieciom nie doraźnie wybierana poradnia specjalistyczna, a system opieki medycznej złożony z dobrze przygotowanego lekarza rodzinnego prowadzącego pełną dokumentację dziecka i współpracującego z wieloma specjalistami pediatrycznymi - podkreśla Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Jej zdaniem zniesienie skierowań do pediatrów może spowodować podobne problemy, z jakimi borykają się np. poradnie okulistyczne i ginekologiczne, gdzie też nie jest potrzebne skierowanie.
- W poradniach tych trwałym zjawiskiem są wydłużające się kolejki, brak ciągłości opieki oraz dodatkowe koszty leczenia, jakie ponoszą pacjenci - uważa Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.