Młodzi są bezrobotni, bo mają nieodpowiednie wykształcenie

07.01.2010, 11:47; Aktualizacja: 07.01.2010, 11:58

Głównym problemem młodych bezrobotnych jest niedostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy - oceniła w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Zapewniła, że młodzież zaliczana jest do grup ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie bezrobociem i objęta jest szczególną opieką urzędów pracy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • Daniel(2011-06-10 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie wiedzą, że nie ma pracy nawet po technicznych kierunkach, więc wolą wybrać przynajmniej „fajne” 5 lat studiowania czegoś z pasją niż męczenie się na totalnie nieinteresującym kierunku, przechodzenie przez kolejne sesje egzaminacyjne z poprawkami, po to tylko by mieć w kieszeni papierek inżyniera – skoro i tak czeka ich TAKA SAMA perspektywa siedzenia na bezrobociu. Bo w Polandii nikt nie dba o to, by ten przemysł się rozwijał. Odnoszę wrażenie, że wołaniem „za fużo humanistów! Za dóoorzoooo!” tylko maskuje się problem tego, że pracy nie ma ogólnie, spychając winę na młodych, że tacy, że śmacy, że owacy. Gonią wszystkich na politechniki – czy chcą by ludzie kończyli je z musu, niczego nie umiejąc i niecierpiąc wyuczonego zawodu, który wybrali „ponieważ po humance nic nie ma?”

    Odpowiedz
  • dystansownik(2010-08-02 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety w Polsce mamy ogólnie za dużo studentów, a potem absolwentów. Najgorsze jest to, że nadprodukcja jest nawet na kierunkach, po których później i tak brakuje fachowców, bo firmy widzą jaki marny "towar" opuszcza uczelnie i go nie chcą brać.
    Gdyby przyjmować o połowę mniej ludzi, to zaraz problemy by się same rozwiązały. Studiowaliby najlepsi, nie mieliby takich problemów z pracą, a i byłoby sporo gorzej wykształconych ludzi, którzy tego pseudo wykształcenia i tak nie potrzebowali.

    Odpowiedz
  • Student(2010-02-26 04:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie a czy ktoś wogóle pomaga młodym ludzią podjąc decyzje co do wyboru szkoły czy studiów? Przecierz ile problemów mogła by rozwiązać fachowa porada testy psychologiczne po gimnazjum co do wyboru szkoły sredniej po szkole średniej co do wyboru studiów najbardziej optymalnego wyboru. Młodzież pozostawia się samej sobie czesto rodzice nie mają odpowiednich kompetecji by podpowiadać czy podejmoować decyzje czasem wogóle tego nie robią. nie można zrzucać odpowiedzialnośći za własny los człowiekowi który skończył 15 lat. Lepiej zapobiegać niż potem leczyc. Wprowadzenie w szkołach takich warsztatów napewno jest tańsze niż zasiłek dla bezrobotnych. Młodzież trzeba nakierować ukształtować wydobyc z niej i określić umijetnosci predyspozycje do nauki i pracy, nie wystarczy sporawdzać samych umijętności zapamiętywania wiedzy która jak sami wiemy w 80 procentach jest w życiu bezużyteczna. Najważniejsze decyzje w życiu społeczeństwo i system edukacji każe podejmować w najmłodszym wieku samym młodym ludzią. Czy nie ma instytucji które mogły by w tym pomagać?

    Odpowiedz
  • gitara(2010-01-27 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    do 6. odpowiadam.robi wielkie ***** i propagandę sukcesu jak za gierka.I jeszcze jedno robi. Otwiera z pąpą i bonzami partyjnymi Centra Aktywizacji Zawodowej.Ostatnio otworzono je w Mińsku Mazowieckim.Tylko poco? Jak i tak pracodawcy szukają darmowych niewolników.Przecież pracownicy tych centrów nie mogą zmusić pracodawcy aby zatrudnil bezrobotnego.Gdzie ci pracodawcy co mieli zatrudniać starszych pracowników.Programy rudego tylko na papierze.

    Odpowiedz
  • młoda bezrobotna(2010-01-25 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem jak u was ale ja mieszkam w małej miejscowości na podlasiu i z całą stanowczością stwierdzam, że staże to jajgłupsza forma zatrudnienia bo pracodawcy wykorzystuja ma maxa osobe przez 6 miesięcy a potem do widzenia bo w kolejce są następni bezrobotni skierowani na staż. Wiem co mówię bo już 3-krotnie to przerabiałam każdy niby z prcodawców zadowolony ale niestety nie przewidujemy nowych miejsc pracy. A znalezienie pracy na umowe to u nas tylko znajomości i to dobre.

    Odpowiedz
  • kaszanka(2010-01-13 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    jeden się pyta co rząd Tuska w tej sprawie robi? odpowiadam w imieniu donalda. Mój rząd ***** robi w sprawie bezrobocia .Jak sam mówi - bezrobocie - nie jest żle, wtóruje mu Ostrowska -wiceminister pracy która zapewnia /urzedy pracy dobrze realizuja swoje zadania/.Ona chyba w innym panstwie żyje.Brak pracy z bezrobotnymi .raz na 3 miechy odfajkowanie bezrobotnego, zero propozycji szkoleń ,zmiany zawodu..Niech wreszcie Ostrowska ruszy te swój przyspawany tyłek i pojeżdzi po podwarszawskich pośredniakach ,spotka z bezrobotnymi razem z donkiem, a nie ******** że urzedy dobrze pracują.Paniusi w urzedach nic nie proponuja bezrobotnym tylko rozkladaja ręce/ zmusic pracodawcy żeby przyjął bezrobotnego urzad nie może nakazać.Pijar to ten rząd ma doskonały.Poczekajmy na dalsze zwolnienia w zakładach pracy. Donek z czego ci ludzie mają żyć, z czego bedą emerytury?

    Odpowiedz
  • filologini(2010-01-11 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle nie ma winnych. Wszystko da się usprawiedliwić kryzysem. A przecież przeż dziesiątki lat non-stop uprawiana jest wesoła polityka oświatowa. Już zapomnieliśmy o tym, że reforma p. Handke zarżnęła szkolnictwo zawodowe na rzecz kształcenia ogólnego. W konsekwencji tego w liceach upchnięto młodzież, którą nauka męczy i niepotrzebnie stresuje. Przepychamy tych klientów przez maturę, bo nie mamy wyjścia. Jeśli nie zdadzą, jedynym winnym, którego wskaże palec MEN będzie nieszczęsny nauczyciel. Nieszczęśnicy uzyskują te śmieszne 30% i potem udają, że studiują.
    Czy nie wydaje się zastanawiającym fakt, że 90% licealistów zdaje maturę a nauczycielom wytyka się, że powinno to być 100%? Co się dzieje z polską szkołą? Kolejni ministrowie realizują swoje kosmiczne pomysły na przekór środowiskom oświatowym. Nadchodzi czas zbierania owoców ich chorych ambicji oraz bałaganu.

    Odpowiedz
  • zyg(2010-01-09 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ludzie kończący tylko średnią szkołę, albo zasadniczą zawodową, nie mogą mieć szansy na podjęcie pracy?
    Nie są potrzebni?
    Co się w tej naszej Polsce porobiło !

    Odpowiedz
  • Grażyna(2010-01-08 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    A gdzie są te oferty pracy dla młodych? Przecież wielu młodych zdolnych ludzi jest w stanie w szybkim czasie przekwalifikować się, tylko gdzie te wspaniałe oferty pracy? Miejsca pracy zajmują ludzie,którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę i nadal pracują pobierając dwa świadczenia, a młodzi są bez pracy lub muszą wyjechać za granicę

    Odpowiedz
  • młody(2010-01-07 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Obracam się w środowiskach młodzieżowych i widzę jakie wykształcenie ma lub będzie mieć większość młodych ludzi. Mnóstwo filologów, socjologów,politologów, psychologów,historyków, zarządzanie i marketing , bibliotekoznawstwo, filmoznawstwo ,kulturoznawstwo, animacja kulturalno- oświatowa, katecheza itd a wielu na "uczelniach" w miejscowościach w których nie podejrzewałbym o ich istnienie.
    Często na pytanie co zamierzają robić po takich studiach odpowiadają , że jest wiele możliwości po takich kierunkach!!! a w skrajnych przypadkach usłyszałem ,ze jakoś to będzie a na razie mają 5 lat fajnych studiów !
    To są właśnie przyszli potencjalni petenci Urzędów Pracy lub przyszli politycy na wzór tych dzisiejszych z rządu z których wielu w swoim życiu nie splamiło się żadną konkretną pracą .
    Znam też takich studentów którzy już na studiach mają stypendia z firm i zagwarantowana pracę po ich ukończeniu.

    Odpowiedz
  • piotrek(2010-01-07 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest tylko niedostosowanego profilu wykształcenia, ale żenującego poziomu tzw. "magistrów" uczelini prywatnych, których nazywa się ekonomistami.

    Odpowiedz
  • obywatel(2010-01-07 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    rząd ma cię i cię daleko i głęboko w d...e.
    teraz odpowiedz sobie na proste pytanie: na kogo głosowałeś?

    Odpowiedz
  • l(2010-01-07 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Mlodzi moga sie przekwalifikowac do innej branzy, sa szkolenia czy studia podyplomowe. Moga zalozyc wlasna dzialalnosc gospodarcza lub podjac prace w innym zawodzie po przeszkoleniu.

    Odpowiedz
  • rysw(2010-01-07 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Mam wykształcenie wyższe zawodowe ,szukam nie mogę znaleść pracy.Pani w burze pracy powiedziała mi,że pracę można sobie załatwić tylko po znajomości
    - pytam się to w jakim kraju żyję.Co rząd Tuska w tej sprawie robi.

    Odpowiedz
  • HENIEK(2010-01-07 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    mY LUDZIE MŁODZI WYKSZTAŁCENI CZEKAMY NA PRACĘ W TYM KRAJU
    - NIECH RZĄD W TEJ SPRAWIE COŚ ROBI!!!

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-01-07 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Obywatele nie dopilnowali i mamy"nadprodukcję" niepotrzebnych fachowców, te niepotrzebne kierunki na uczelniach i szkołch średnich najpewniej łukaszenka zatwierdzał.

    Odpowiedz
  • RRRZ(2010-01-07 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ilu ludzi otrzymuje emerytury i pracuje,czy nie zrobić tak albo praca albo emerytura - to wówczas będzie bardzo dużo wolnych miejsc dla ludzi młodych wykształconych.LUDZIE MŁODZI CZEKAJĄ NA WOLNE MIEJSCA PRACY!!!

    Odpowiedz
  • STASIA(2010-01-07 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Syn skończył politechnikę,nie ma dla niego pracy ,jest zarejestrowany w biurze pracy kilka miesięcy bez zasiłku- pani w biurze pracy mówi nie ma dla pana pracy.Pytam się ,z czego ten człowiek ma żyć.Po 5 latach studiów okazuje się ,że w POLSCE nie ma dla niego pracy ani środków do życia,gdzie dalsza kariera zawodowa.Ludzie schorowani w podeszłym wieku trzyma się w pracy a młodzi nie mają pracy.PYTAM SIĘ RZĄDZĄCYCH CO W TEJ SPRAWIE ROBIĄ - WYDAJE SIĘ ,ŻE NIC !!!

    Odpowiedz
  • Niedostosowanie wykształcenia(2010-01-07 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    TO TYLKO JEDEN PROBLEM;
    - jak nie ma miejsc pracy /brak wolnych etatów/, to żadne wyksztacenie nic nie warte;
    - ludzie wykształceni w innym kierunku szybko się przeprofilują /wystarczy kurs/, ale musi być szansa pracy.
    DLATEGO APEL DO RZĄDU, WSPIERAĆ BIZNES, BUDOWAĆ INFRASTRUKTURĘ, UŁATWIAĆ ZAKŁADANIE BIZNESU - WSPIERAĆ WSZYSTKO CO NIESIE NOWE MIEJSCA PRACY.

    Odpowiedz