Firma będzie musiała udzielać pracownikom płatnych zwolnień na czas nauki lub szkolenia, jeśli zgodzi się na podwyższanie kwalifikacji zawodowych podwładnych.
Pracownik, który przygotowuje się do egzaminu maturalnego, zawodowego lub eksternistycznego, będzie miał prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego. 10 dni wolnego otrzymają podwładni, którzy na ostatnim roku studiów przygotowują pracę dyplomową i przystępują do egzaminu dyplomowego. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji kodeksu pracy, który zmieni zasady podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników. Sejm rozpocznie dziś nad nim pracę.
Obecnie obowiązujące przepisy o szkoleniach muszą się zmienić, bo Trybunał Konstytucyjny orzekł, że są one niezgodne z Konstytucją RP. Nowe przepisy muszą wejść w życie najpóźniej do 10 kwietnia 2010 r. Swój projekt noweli w sprawie szkoleń przygotował resort pracy. Jednak do tej pory nie trafił on pod obrady rządu.
– Nie mamy dużo czasu na uchwalenie nowych przepisów, więc raczej nie będziemy czekać na rządowe propozycje – mówi Stanisław Szwed, poseł PiS, członek Nadzwyczajnej Komisji ds. zmian w kodyfikacjach.
– Podczas pierwszego czytania projektu na pewno dowiemy się, jakie jest stanowisko rządu w sprawie senackiej noweli i czy kończą się już prace nad rządowym projektem – dodaje Izabela Mrzygłocka, posłanka PO.
Podkreśla, że jeśli rząd zrezygnuje z przedstawienia własnych propozycji, klub PO poprze senacki projekt. Poparcie dla propozycji senatorów deklaruje też klub PiS.



Dla pracowników i pracodawców najważniejsze znaczenie może mieć fakt, że zgodnie z nowymi przepisami takie same uprawnienia zyskają pracownicy skierowani na naukę lub szkolenie przez pracodawcę, jak i ci, którzy podjęli kształcenie z własnej inicjatywy, ale za zgodą pracodawcy. Firma będzie musiała udzielić im płatnych zwolnień na czas uczestnictwa w zajęciach i dojazdu do szkoły lub ośrodka szkoleniowego. Pracownikom będzie też przysługiwał urlop szkoleniowy, który trzeba będzie udzielać w dni pracy podwładnego.
Szczegółowe zasady podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników (w tym np. finansowania nauki i kosztów zakupu podręczników przez firmę) ma określić umowa zawierana z pracodawcą. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich umowa powinna też określać, czy pracownikom przysługują płatne zwolnienia z pracy na czas zajęć. W przeciwnym razie część firm może zrezygnować z podwyższania kwalifikacji zawodowych podwładnych.
Jeżeli pracownik przerwie naukę lub zwolni się z pracy w ciągu trzech lat od jej zakończenia, będzie musiał zwrócić pracodawcy część kosztów, jakie poniósł on w związku z podwyższeniem kwalifikacji zawodowych podwładnego.
Z przepisów wynika, że nie będzie musiał oddawać pieniędzy, jeśli rozwiązanie stosunku pracy było spowodowane np. szkodliwym wpływem wykonywanej pracy (a pracodawca nie skierował podwładnego do innej pracy) lub ciężkim naruszeniem przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych.
6 dni urlopu szkoleniowego będzie przysługiwać pracownikom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, zawodowego lub eksternistycznego