PO składa w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy - poinformował w środę szef klubu Platformy Grzegorz Schetyna. PO chce równocześnie usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Platforma chce znowelizować kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy tak, by mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie mnożyć liczby dni wolnych.

Z kodeksu pracy PO zamierza wykreślić zapisy nakładające na pracodawcę obowiązek dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Z kolei do ustawy o dniach wolnych od pracy PO chce dopisać 6 stycznia, święto Trzech Króli.

"Nie chcemy straty czasu pracy, wiemy, że Polska jest krajem na dorobku. Chcemy uszanować najstarsze święto chrześcijańskie, ale tez chcemy dać możliwość pracy Polakom. Więc - wolny dzień 6 stycznia, ale inne święta wypadające w sobotę nie będą oddawanymi dniami wolnymi" - powiedział w środę dziennikarzom szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Zaapelował jednocześnie do wszystkich klubów o poparcie projektu.

"Chciałem natomiast, aby to święto wróciło jako dzień wolny od pracy"

Z apelem do posłów o poparcie projektu zwrócił się również prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, który przed dwoma laty wystąpił z tą inicjatywą. W rozmowie z PAP powiedział, iż jest przekonany, że każdy, "kto czuje polską tradycję chrześcijańską, dzieje polskiego narodu oraz przypomni sobie, w jakich okolicznościach ten dzień został wymazany z kalendarza, to podniesie rękę".

Kropiwnicki przyznał, iż cieszy się ogromnie, że PO złożyła ten wniosek. Dodał, że nigdy mu nie zależało na tym, dzięki komu ten dzień wolny powróci do kalendarza. "Chciałem natomiast, aby to święto wróciło jako dzień wolny od pracy. Będę pierwszy, który podziękuje panu premierowi, panu marszałkowi i tym, którzy zechcą ten projekt poprzeć" - powiedział.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli

W październiku 2008 roku izba odrzuciła obywatelski projekt w tej sprawie, który pilotował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Wówczas pod projektem podpisało się 700 tys. osób. Kropiwnicki argumentował, że wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Kropiwnicki ponownie złożył projekt w Sejmie, tym razem poparty przez ponad 1 mln obywateli. Ale i ten projekt przepadł w głosowaniu w lipcu tego roku, podobnie jak projekt Prawa i Sprawiedliwości w tej samej sprawie.

Za każdym razem przeciwko ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy opowiadała się Platforma Obywatelska argumentując, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny