Udostępnione w poniedziałek dane świadczą o dalszym spadku zachorowań na grypę w Polsce. Według wcześniejszych danych Instytutu, w trzecim tygodniu grudnia zarejestrowano 38 tys. 824 zachorowania i podejrzenia zachorowań; zmarło 13 osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem A/H1N1.

Także w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno zdementował medialne informacje, według których w Polsce prowadzone były badania kliniczne nad szczepionką przeciwko tzw. świńskiej grypie.

"Ministerstwo Zdrowia ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie wydały zgody żadnej firmie farmaceutycznej na prowadzenie badań klinicznych nad szczepionką przeciw tzw. świńskiej grypie. Żadne takie badania nie były i nie są prowadzone" - napisał rzecznik w komunikacie przesłanym PAP.

Jak dodał, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie prowadzi żadnego postępowania w sprawie wpisu do Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych badania dotyczącego szczepionki przeciwko "świńskiej grypie" (A/H1N1).

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 30 grudnia ub.r., wirus nowej grypy H1N1, potwierdzony po raz pierwszy w marcu w Meksyku, zabił dotychczas ponad 12,2 tys. osób. Najbardziej dotkniętym wirusem był kontynent amerykański, a szczególnie Stany Zjednoczone i Kanada. Jak podała wówczas WHO, "grypa pandemiczna jest obecnie przekazywana z największą intensywnością w Europie Środkowej i Wschodniej". W całej Europie zmarły dotychczas na grypę H1N1 co najmniej 2422 osoby.