W części województw niektóre szpitale wciąż nie podpisały kontraktów z NFZ. Jeżeli tego nie zrobią w najbliższym czasie, to ich umowy wygasną z końcem lutego.
Teoretycznie szpitale miały czas na aneksowanie umów z NFZ do 31 grudnia. W województwach m.in. śląskim, małopolskim, łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim szpitale zgodziły się na warunki finansowe proponowane przez Fundusz.
– Wszystkie z prawie 100 szpitali śląskich podpisały kontrakty na ten rok – potwierdza Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego Funduszu.
Śląskie szpitale zgodziły się na otrzymanie środków na poziomie 98,5 proc. finansowania z roku poprzedniego.
Dużo gorsza sytuacja jest w województwie podkarpackim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Tam najwięcej szpitali nie podpisało aneksów z Funduszem.
– Na 2010 roku aneksów nie podpisało 11 szpitali powiatowych, mimo że ich wartość nie została obniżona i jest utrzymana na poziomie umów z 30 czerwca 2009 r. – zapewnia Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego NFZ.
Szpitale powiatowe żądają dodatkowych 28 mln zł. Na warunki Funduszu przystały za to wszystkie szpitale specjalistyczne działające w województwie warmińsko-mazurskim.
Na Podkarpaciu aneksy do umów z Funduszem na ten rok podpisało dotychczas zaledwie 13 niepublicznych szpitali. Sytuacja może jednak ulec zmianie po planowanym spotkaniu starostów i dyrektorów szpitali z marszałkiem województwa i parlamentarzystami.



W województwie lubelskim aneksy do umów z Funduszem podpisały warunkowo tylko szpitale marszałkowskie.
– Zostały one zawarte na pół roku – mówi Karol Ługowski z lubelskiego Funduszu.
Aneksów nie podpisały tam natomiast szpitale kliniczne. Jednym z nich jest Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie.
– Nie zgadzamy się na niższy kontrakt – mówi Agnieszka Osińska, rzecznik placówki.
Dyrektorzy szpitali tłumaczą swoje decyzje o niepodpisywaniu aneksów tym, że NFZ nominalnie proponuje im kontrakty na poziomie z 2009 roku, ale w praktyce będą one miały mniej pieniędzy, bo Fundusz musi sfinansować dodatkowe nowe procedury – np. programy terapeutyczne.
– Jeżeli NFZ zgodzi się na przesunięcie części pieniędzy przewidzianych na programy terapeutyczne na zwiększenie kontaktów poszczególnych oddziałów szpitalnych, to nie wykluczam, że podpiszę kontrakt – mówi Krzysztof Tuczapski, dyrektor Niepublicznego Szpitala w Zamościu.
Placówki, które nie podpiszą aneksów do końca lutego, świadczą usługi medyczne na podstawie umów z 2009 roku.
– W tym czasie Fundusz będzie musiał ogłosić konkursy ofert. Zostaną do niego zaproszeni ci świadczeniodawcy, którzy nie posiadają kontraktu z NFZ – mówi Magdalena Mil.
25,8 mld zł w tym roku przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie szpitalne