Teoretycznie szpitale miały czas na aneksowanie umów z NFZ do 31 grudnia. W województwach m.in. śląskim, małopolskim, łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim szpitale zgodziły się na warunki finansowe proponowane przez Fundusz.

– Wszystkie z prawie 100 szpitali śląskich podpisały kontrakty na ten rok – potwierdza Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego Funduszu.

Śląskie szpitale zgodziły się na otrzymanie środków na poziomie 98,5 proc. finansowania z roku poprzedniego.

Dużo gorsza sytuacja jest w województwie podkarpackim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Tam najwięcej szpitali nie podpisało aneksów z Funduszem.

– Na 2010 roku aneksów nie podpisało 11 szpitali powiatowych, mimo że ich wartość nie została obniżona i jest utrzymana na poziomie umów z 30 czerwca 2009 r. – zapewnia Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego NFZ.

Szpitale powiatowe żądają dodatkowych 28 mln zł. Na warunki Funduszu przystały za to wszystkie szpitale specjalistyczne działające w województwie warmińsko-mazurskim.

Na Podkarpaciu aneksy do umów z Funduszem na ten rok podpisało dotychczas zaledwie 13 niepublicznych szpitali. Sytuacja może jednak ulec zmianie po planowanym spotkaniu starostów i dyrektorów szpitali z marszałkiem województwa i parlamentarzystami.