Od Nowego Roku niższe emerytury dla esbeków i członków WRON

01.01.2010, 12:43; Aktualizacja: 01.01.2010, 16:47

Począwszy od Nowego Roku ok. 41 tys. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL oraz 9 członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zacznie dostawać niższe emerytury.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

 • cd(2013-02-04 08:12) Zgłoś naruszenie 00

  Jezeli juz ,to dlaczego wdowy po oficerach ,ktore nie skazily sie praca nigdy ,zyja teraz w dostatku ,otrzymuja po 8 tys zl ,co najmniej o polowe nazezalo by im zmniejszyc zeby nie szpanowaly ,bo to wstyd.

  Odpowiedz
 • emerytury tajnych wspópracowników do weryfikacj(2010-01-03 11:22) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę ,że tajnym współpracownikom SB (i tym podobnych formacji) tez powinno się obniżyć emerytury. Jeżeli dobrowolnie donosili .A znam takich co kochali to robić. Czy musimy czekać na tę zmianę ,aż PIS wygra wybory? Tamci robili to zawodowo ,donosiciele czynili to z radością !Powinno się obniżyć emerytury tym wszystkim co gnębili Naród Polski,ale w taki sposób ,żeby nikt tego w świetle konstytucji nie mógł podważyć. Jak wiadomo PO wszystko robi w pośpiechu i byle jak ,żeby zyskać poklask u ludzi. ! Jestem przekonany ,że ta zmiana ustawy o emeryturach służb specjalnych zostanie zaskarżona i uchylona . Chyba po to ją uchwalono.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2010-01-02 15:04) Zgłoś naruszenie 00

  Czytam te wypowiedzi i zastanawiam się jak to jest możliwe żr w XXI wieku niektórzy nie potrafi.ą odróżnić dobra od zła.Zgadzam się że w czasach PRL było sporo zła ale było też dużo dobra. Nie było bezrobocia, pracownik otrzymywał na czas wynagrodzenie, mógł pojechać na wczasy, do sanatorium. Co mamy teraz.Bezrobocie, maksymalny wyzysk pracownika przy minimalnym wynagrodzeniu, niewypłacanie w terminie wynagrodzenia. Nikt nie zastanawia się z czego będzie żył pracownik, ważne że pracował i przyniósł jakiejś prywatnej firmie zysk. Wszelkie przywileje są dla pracodawców, z pracownikiem nikt się nie liczy.Młode pokolenie tego nie rozumie . Moim zdaniem takie opluwanie PRL, doszukiwanie się wszędzie zła nawet tam gdzie go nie ma to jakiś szczegołny rodzaj fobii.Za PRL kolejarz miał darmowe bilety,górnik wcześniejszą emeryturę itd. Nikogo to nie dziwiło nikt nie protestował. Zabrano wszystko. Teraz przywileje, ulgi mają przede wszystkim pracodawcy.O pracownika nikt się nie troszczy.Piszecie tylko o tym co było złe za czasów PRL. Dlaczego nie napiszecie o tym co było dobre, o tym że wielu z was za darmo wykształciło się w PRL. Dlaczego nie oddacie dyplomów .Nie ma co ukrywać ale dla ludzi starszych np. z rocznika 1953 czasy PRL były po prostu lepsze, dawały możliwość bardziej bezpiecznego i godnego życia.

  Odpowiedz
 • zx(2010-01-02 16:22) Zgłoś naruszenie 00

  22 - OK, ja bym do osiągnięć obecnej "wolności" doliczył jeszcze 300 - 500 tys. bezdomnych (nikt nie wie ile naprawdę) i kilkuset corocznie zamarzniętych (w tym roku już 100). Kiedy i kto rozliczy tych obecnych zbrodniarzy?

  Odpowiedz
 • mściciel z La Rami(2010-01-02 16:29) Zgłoś naruszenie 00

  Panowie po co tyle gadania!?Trybunal K. wrzuci tą ustawę do kosza i będzie po ptokach, przekonacie się.Fajnie by bylo w Polsce, jedni przyznają emerytury a drudzy mówią że przyznane są nieslusznie i odbierali by.Ale u nas jest wszystko możliwe jak się ma takich mściwych "orlów prawnych" jak np.a mniejsza o nazwiska, poznamy ich jak będą wypinać piersi po medale!!!

  Odpowiedz
 • Jan Osik(2010-01-02 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  Poseł Karpiniuk i jemu podobni posługiwali się kłamstwami na temat wysokości emerytur SBckich.Oczywiście emerytury generałów i pułkowników były dość wysokie,ale tych emerytur było stosunkowo niewiele.Gro emerytur wynosiło od 1200 do 1600zł.Teraz Ci ludzie dostają wyrównania od państwa,gdyż po przeliczeniu nie osiągnęli nawet najniższej emerytury.Walcząc z emeryturą Kiszczaka upodlono mnóstwo ludzi,którzy np.wytwarzali paszporty,zajmowali się obsługą central telefonicznych w komendach milicji,śledzili zwykłych przestępców,kryminalistów(milicja nie miała wyodrębnionego pionu obserwacji),itp.Sprawiedliwość posła Karpiniuka,ojca ustawy,jest zadziwiająca jak na prawnika.Wielu pozytywnie zweryfikowanych byłych funkcjonariuszy będzie miało gorszy przelicznik emerytalny niż morderca kś.Popiełuszki były kapitan SB Grzegorz Piotrowski.Jemu,skazanemu przez sąd,przysługuje przelicznik 1,3% za rok służby,tym nie skazanym tylko 0,7% za każdy rok służby.Ale tak to jest gdy stosuje się odpowiedzialność zbiorową.Niech nikt się nie cieszy.Dzisiaj zabierają bez sądu SBkom,jutro następnym grupom zawodowym.To będzie zależało kto podpadnie w danej chwili rządzącym...

  Odpowiedz
 • Ted(2010-01-01 19:24) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby poslowie chcieli zabrać przywileje,to ze wskażnika 2,6 procent zostawiliby ,jak wszystkim ,1,6 procent.Natomiast wskażnik 0,7 procent,to zwykla mściwość i pogarda dla prawa. Za glupotę poslów i ich niekompetencję trzeba będzie placić odszkodowania bylym pracownikom SB i innym.Zaplacimy za to my - podatnicy!!Większego bubla prawnego nie uchwalil żaden dotychczasowy Sejm.

  Odpowiedz
 • oburzona(2010-01-02 20:07) Zgłoś naruszenie 00

  Po pierwsze - prawo działa wstecz?, po drugie - odpowiedzialność zbiorowa?, po trzecie - ci ludzie mogli pozaciągać kredyty, kierując się wysokością emerytury, jaką mają obecnie; kto im pomoże spłacić te kredyty, po czwarte - jak ustalić pokrzywdzonych?, po piąte- a teraz co się wyprawia, co się wyprawiało za czasów PIS-u- nagonki, pozbawianie stanowisk ludzi kompetentnych (do dziś są sprawy sądowe), obsadzanie swoimi, afery... Nic nie pozostaje więcej, tylko w razie, gdy Trybunał Konstytucyjny "przyklepie" ustawę - Strasburg i wielomilionowe odszkodowania od Polski.

  Odpowiedz
 • Do 29 - moralni inaczej??(2010-01-03 12:38) Zgłoś naruszenie 00

  Czy istnieją gdziekolwiek na świecie organy ścigania bez tzw. "donosicieli"???
  CZY MY JESTEŚMY KRAJEM NORMALNYM???
  - prześladujemy tzw." donosicieli " - którzy mówili ten kradnie, ten niszczy, ten wysadza w powietrze,...
  - wręczamy medale - tym którzy; kradli, niszczyli, wysadzali w powietrze,...
  Mówienie, że to było w PRL-u jest równie GŁUPIE - innej OJCZYZNY nie mieliśmy!!!

  Odpowiedz
 • MB(2010-01-02 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  Tych co ludzi gnębili, dali im godne emerytury, a ci co wolność wywalczyli weterani, narażali swoje życie i zdrowie dla innych, to mają do skromnej wypracowanej małej emeryturki dodatek po 155 złotych na miesiąc, tyle co zasiłek opiekuńczy, a w dodatku nie mają dzisiaj poszanowania przez sędziów, władze i urzędasów różnej maści - ładne kwiatki mamy, które wychodzą po latach, bo do tej pory trzymali wynagrodzenia esbeków i ubeków w tajemnicy. No weterani doczekali się, że wszyscy rządziciele mają ich głęboko gdzieś.

  Odpowiedz
 • magdalena(2010-01-03 18:41) Zgłoś naruszenie 00

  Powinni ci z rzadu zlodzieje miec po 500 zl emerutyry i nie wiecej.Wtedy by podniesli najnizasz kwote chociaz do 1000 zll.oni maja bajnoskie kwoty i sa jeszcze skorumpoaniw.Wszedzie rzadacy wpieprzaj swoaich w rady nadzworcze tak ja np,w telewzije i wcale im nie chodzi o lepsza tylko,ze jak najwiecej sie nkradli i sa po pare miesiecy,zeby dostac olbrzymie wynagrodznie i tylko im o to chodzi.W uni europejskiej mamy najnsze reznty i nic nie robia tam srednia emertyra 1500 uro,a u nas 120 euro bo jak taka mam..Wcale sie nie martwia o ludzi biednych doszli do wladzy i nic nie zrobili nawet nie dali mi 1 zl w ciagu dwoch lat tylko robia glupoty jak palikot czy inni i ciesza sie ich mordy bo maja wszstko i sie nie martwia o jutro,to co ich beda intersowalo to,ze nie maja inni na chlbeb.

  Odpowiedz
 • Kinga(2010-01-04 13:04) Zgłoś naruszenie 00

  Do sprawiedliwy

  Jak jesteś taki sprawiedliwy, to sprawiedliwie doradź emerytce (35), by zamiast prosić państwo o pomoc poszła do pracy i dorobiła tak jak to robią te osoby, których praca Cię tak bardzo bulwersuje. Sprawiedliwy! mniej zawiści i jadu a rok 2010 będzie udany. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • sprawiedliwy(2010-01-03 16:35) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo słusznie, zlikwidujcie jeszcze przepis, aby emeryci przestali pracować i zajmować miejsca pracy innym !!! Najbardziej bulwersuje to, że ci po 55 roku życia już cały poprzedni rok i nadal, mogą pracować normalnie bez rozwiązywania umowy o pracę i brać emeryturę, toż to ABSURD !!!
  Niech ZUS przestanie wypłacać im emerytury to zaraz się określą : PRACA czy EMERYTURA ...

  Odpowiedz
 • broled(2010-01-04 15:10) Zgłoś naruszenie 00

  Sądzę, że nastąpiło totalne pomieszanie trzech aspektów: MORALNOŚCI, POLITYKI i PRAWA. Stąd takie (niektóre) idiotyczne komentarze. Być może, że wielu funkcjonariuszy nie zasłużyło na tak wysokie emerytury, bo co oni mądrego robili ? Trzeba widzieć w tym wszystkim aspekt polityczny. PO zrobiła ucieczkę do przodu uchwalając taką ustawę. PIS nie może PO zarzucić teraz, że chroni ubeków. A PRAWO ? Zapewne TK uzna ustawę za sprzeczną z konstytucją. Wtedy D. TUSK powie w stylu Wałęsy: "... chciałem, ale nie dali mi możliwości ...". Prawo ? Niewątpliwie ustawa jest antykonstytucyjna. Nie można w drodze ustawy odebrać znacznej części przyznanej emerytury. Aspekty moralne nie mają tu nic do rzeczy.

  Odpowiedz
 • J-23(2010-01-04 19:26) Zgłoś naruszenie 00

  Kochani piszący tutaj internauci różnych barw politycznych!!!. Dlaczego tak atakuje się SB na tym forum i nie tylko. Sądzę że Plolacy to taki miłosierny katolicki prosty naród który zawsze obawiał się ,,wykształciuchów" (intelektualistów poniekąd). SB lat 80 tych to elita ówczesnego MSW. Ponad 80% oficerów miało ukończone cywilne uczelnie wyższe z wynikiem przynajmniej dobrym. Tak wyższe komunistyczne Uniwersytety i Politechniki, a nie prywatne kapitalistyczne szkółki. Jak się patrzy na tych intelektualistów z obecnego IPN to płakać się chce że te elity usiłują coś nam powiedzieć. Zastanawiam się nad stanem polskiej nauki, bo kto dał tym "historykom" status naukowców. Jak telewizja będzie apolityczna to tych gości nigdy o wywiad nie poprosi w trosce o dobro jezyka ojczystego oraz powagi dla reszty intelektualistów tego kraju. Nich odkurzają swój zasob intelektualny który świadomie pozostawili po sobie oficerowie SB bo polskiemu podatnikowi zabraknie cierpliwości i mogą utraci swoje pensje wielokrotnie przewyższające emerytury SB. Kochajmy intelektualistów bo naprawdę warto!!!.

  Odpowiedz
 • kokin(2010-01-04 21:09) Zgłoś naruszenie 00

  Przyjęta ustawa to kompromitacja posłów, którzy za nią głosowali. Obraża ona Konstytucję i kilka elementarnych zasad prawnych. Daje ujście niskim uczuciom zemsty i odwetu, siecze na oślep. Żenujące jest to, że ci którzy mają jakieś, choćby marne pojęcie, o prawie zdawali sobie sprawę z tego bezprawia a prezydentowi, rzekomo prawnikowi, nie zadrżała ręka przy podpisywaniu ustawy. To populistyczny krok, ku uciesze pospólstwa.

  Odpowiedz
 • Przy odpowiedzialności zbiorowej,(2010-01-02 23:00) Zgłoś naruszenie 00

  której w cywilizowanym świecie się nie stosuje /chyba, że chcemy uchodzić za barbarzyńców/ - krzywdzi się dużo niewinnych ludzi - i to jest ten PROBLEM.
  W PAŃSTWIE PRAWA / patrz USA/ winnemu można wymierzyć karę śmierci, ale niewinny ma być CHRONIONY przez APARAT PAŃSTWA.

  Odpowiedz
 • Miś II(2010-01-02 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem po co to całe podniecenie tą "ustawa". TK to świtni prawnicy , którzy nie ulegają sejmowym naciskom politycznym . Zapisy tej ustawy to zemsta ( przecież to 20 lat po zmianie ustroju i nie ma powodu , nie ma zgrożenia ze strony b. SB ,że zagrożą nowemu ustrojowi Polski ) . Najgorsze to to, że RP po wyroku TK bedzie musiała z odstkami ustawowymi zwróić kasę b. SB-kom . Te pieniądze powinni wyłożyć CI posłowie , ktorzy głosowali za tą ustawą !

  Odpowiedz
 • emerytka(2010-01-03 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego te zlodzieje ntym co maja najmiej nie podniosa nawet 100 zl zebym miala chciaz 700 zl tylko co maja duzo dowoalja duzo i oni maja jeszcze wiecej.

  Odpowiedz
 • e(2010-01-01 17:51) Zgłoś naruszenie 00

  A co do tych pieniędzy ma PO. Czy to są ich pieniądze? One i tak będą musiały być zwrócone. Prawa nabyte. Niech PO się zacznie martwić wyborami, bo to ich ostatnie chwile. Za te 3,8% dla emerytów to zobaczą jak emeryci będą głosować!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane