Poinformowała o tym Anna Kordasiewicz z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dodała, że brak dokładnych statystyk, dotyczących liczby zatrudnionych w Polsce Ukrainek. Nie ma też danych, dotyczących Ukrainek pracujących na czarno.

"Zdarza się często, że utrzymanie całej rodziny na Ukrainie zależy od dochodów z Polski" - powiedziała Kordasiewicz.

Migracja z Ukrainy jest zdecydowanie sfeminizowana - podkreśla Anna Rostocka, dyrektor warszawskiego biura Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jej zdaniem Ukrainki przeważnie nie mają możliwości zatrudnienia w zawodzie, dlatego często podejmują się prac poniżej swoich kwalifikacji.

Z badań, przeprowadzonych przez Annę Kordasiewicz z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wynika, że Ukrainki bywają zatrudniane m.in. do sprzątania i prac domowych. Pracują średnio od 8 do 10 godzin dziennie (40-60 godzin w tygodniu), zarabiają od 10 do 35 zł za godzinę.

Jednak zatrudnianie Ukrainek w charakterze pomocy domowych nie jest - według Kordasiewicz - tak powszechne, jakby się wydawało. W 2007 roku jedynie 15 proc. polskich gospodarstw deklarowało zatrudnienie takiej osoby. Z przeprowadzanych przez Kordasiewicz badań wynika, że nadal częściej zatrudniane są Polki (dane nie obejmowały tzw. szarej strefy). "Gdy prócz pomocy domowej zatrudniana jest także niania do dzieci - przeważnie jest nią Polka. Pracodawcy obawiają się, że dziecko może nabrać obcego akcentu" - wyjaśnia Kordasiewicz.

Według Weroniki Kloc-Nowak (autorki opracowania "Funkcjonowanie imigrantek z Ukrainy na polskim rynku pracy") "cudzoziemki zatrudniane są przede wszystkim ze względu na niższe koszty niż w przypadku Polek i dyspozycyjność".

Ukrainki często są zatrudniane także przy pracach sezonowych, np. przy zbiorach owoców, a na terenach przygranicznych pracują jako nauczycielki języków obcych, głównie angielskiego.

W ocenie Kordasiewicz jedną ze strategii przetrwania na polskim rynku pracy jest restrykcyjne przestrzeganie wszystkich wymaganych terminów pobytowych. Obywatele Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii mogą pracować w Polsce na podstawie oświadczenia przez 6 miesięcy w ciągu roku.