Nie każdy konflikt pracownika z pracodawcą uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę z powodu utraty zaufania. Kiedy utrata zaufania będzie wystarczającą przyczyną wypowiedzenia?
Pracodawca nie może posługiwać się przyczyną utraty zaufania, aby wypowiedzieć umowę o pracę, jeśli prawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy była inna. Pozorność podanej przyczyny powoduje, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Pracodawca powinien więc podać w wypowiedzeniu wszystkie przyczyny rozwiązania umowy. W przeciwnym wypadku nie będzie się mógł na nie powołać w procesie.
Zwykle nie wystarczy wpisanie do wypowiedzenia utraty zaufania, gdyż zostanie ono uznane za zbyt ogólnikową przyczynę, podczas gdy przyczyna musi być konkretna. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której pracodawca ustnie sformułował zarzuty na spotkaniu z pracownikiem (por. wyrok SN z 25 stycznia 2005 r., II PK 171/2004). Wskazanie w piśmie wypowiadającym pracownikowi umowę o pracę utraty zaufania wystarczająco konkretyzuje tę przyczynę w kontekście znanych pracownikowi zarzutów postawionych mu wcześniej przez pracodawcę (por. wyrok SN z 26 marca 1998 r., I PKN 565/1997). Dla celów dowodowych zaleca się jednak pracodawcom opisanie szeroko przyczyny wypowiedzenia w samym oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę.



Istotne jest, aby utrata zaufania nie była jedynie subiektywnym odczuciem pracodawcy. Powinna mieć charakter w miarę obiektywny i racjonalny (por. wyrok SN z 25 listopada 1997 r., I PKN 385/1997). Z drugiej strony nie musi oznaczać zawinionego naruszenia obowiązków pracowniczych, aby stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy. Jednak nadużycie powinno się wiązać z takim zachowaniem pracownika, które może być obiektywnie ocenione jako naganne (por. wyrok SN z 14 października 2004 r., I PK 697/03).
Konflikt personalny subiektywnie oceniany przez pracodawcę jako utrata zaufania może nie wystarczyć do wypowiedzenia umowy. Taki subiektywny konflikt ma wówczas jedynie wpływ na zasądzenie przez sąd odszkodowania zamiast przywracania pracownika do pracy.