W I kwartale 2010 roku najwięcej nowych miejsca pracy będzie w instytucjach sektora publicznego, transporcie i logistyce oraz nieruchomościach – wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

W Polsce 15 proc. pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia.

– Dobrą informacją zarówno dla pracodawców, jak i pracowników jest to, że polscy przedsiębiorcy znajdują się w grupie najbardziej optymistycznych pracodawców ze wszystkich 17 badanych krajów w Europie – mówi Iwona Janas, dyrektor generalny Manpower Polska.

Najwięcej nowych miejsc pracy będzie w instytucjach sektora publicznego, transporcie i logistyce oraz finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach. W Polsce najwięcej miejsc pracy powstanie w regionie centralnym i południowym. Najmniej zaś na wschodzie i północy Polski. Zatrudniać będą głównie pracodawcy z województwa mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego oraz śląskiego.

Planowane zwolnienia

Na początku 2010 roku 11 proc. pracodawców przewiduje zwolnienia pracowników. Branże, w których pracodawcy przewidują redukcję zatrudnienia to: produkcja przemysłowa, rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo oraz budownictwo, energetyka, gazownictwo i wodociągi. Zwolnienia planują pracodawcy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Utrzymać pracę będzie trudniej również w województwie kujawsko–pomorskim, warmińsko–mazurskim oraz pomorskim.

Jednak w I kwartale przyszłego roku najwięcej pracodawców (71 proc.) chce wstrzymać się z decyzją o zmianach personalnych w firmie.