W przyszłym roku nie ulegają zmianie przepisy kodeksu pracy dotyczące okresów rozliczeniowych czasu pracy, nowe możliwości pozwalające na wydłużenie okresu rozliczeniowego wynikają natomiast z ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Nadal zasadniczym okresem rozliczeniowym czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy jest okres nieprzekraczający czterech miesięcy. Wyjątkowo może on być wydłużony do 6 lub 12 miesięcy.
Pracodawca musi pamiętać o wyznaczeniu dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. W 2010 roku taka sytuacja występuje 1 maja i w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.
W roku 2010 roku nie ulegają zmianie przepisy dotyczące obliczania wymiaru czasu pracy na obowiązujący pracownika okres rozliczeniowy czasu pracy.
Nadal zatem, obliczając nominalny czas pracy, należy:
● liczbę tygodni w danym okresie rozliczeniowym – pomnożyć przez 40 godzin,
● liczbę dni występujących po pełnych tygodniach w danym okresie rozliczeniowym, przypadających od poniedziałku do piątku – pomnożyć przez 8 godzin,
● dodać wyniki powyższych mnożeń,
● od powyższej sumy odjąć za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela – 8 godzin.
Poniżej, jak co roku, podajemy wymiary czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2010 roku. Zostały one wyliczone dla najczęściej stosowanych okresów rozliczeniowych: miesięcznego, trzymiesięcznego, cztero-, sześcio- i 12-miesięcznego. Nie tylko dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, ale także dla tych pracujących na 1/2 czy 1/3 etatu.
Co ciekawe, jak się okazuje w przyszłym roku jest tyle samo (253) dni roboczych, ile w roku bieżącym, czyli 2024 godzin. Identyczna jest też łączna liczba niedziel i świąt nienakładających się na niedziele (60 dni), a tym samym również dni kalendarzowych bez niedziel i świąt (305). Taki sam jest też współczynnik ekwiwalentowy. Wynosi on 21,08.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W 2010 roku trzeba wyznaczyć dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę.